Post Image

Veri Tabanınızı Büyütmek İçin Mobil Kuponları KullanınBilindiği gibi, 6563 sayılı Elektronik Ticaret Kanunu ile birlikte kişilerden iletişim izni alınması ile ilgili uyulması gereken kurallar net olarak belirlendi. Kanunun getirdiği en büyük değişikliklerden biri; markaların artık SMS, MMS, e-posta gibi mesajlaşma kanallarını kullanarak kişilerinden iletişim izni isteyemeyecek olması. Bu büyük bir değişim; markalar iletişim izni almak için ya müşterileri ile yüz yüze gelmesi ya da müşterilerin izin vermeyi kendilerinin talep etmesi gerekmektedir. Örneğin müşterileriniz mağazanızı ziyaret ettiğinde çalışanlarınız onları iletişim izni vermeleri için sözlü olarak ikna etmeli ya da web sitenizi ziyaret ettiklerinde onlara markanıza izin verebilmeleri için elektronik bir form sunmanız gerekmektedir. İzinli veri tabanınızı büyütmezseniz zamanla kişilerin ihtiyaçlarının değişmesi, rekabet ya da ölüm gibi insani sebeplerle veri tabanınız yok olacaktır.


Herkesin motivasyona ihtiyacı vardır

Genelde müşterilerle yüz yüze gelinen alanlarda teklif, alışveriş anında yapılır. Bu da alışverişin tamamlanması için ilave süre gerektirir ve müşterileriniz her zaman sabırlı olmayabilirler. Her ne şekilde olursa olsun, müşterilerinizin iletişim izni vermek için her zaman motivasyona ihtiyacı olacaktır. Reklama maruz kalmayı istemek ve bunun için bir form doldurmak, GSM numarasını doğrulamak için SMS mesajı almak, onaylamak ve tüm bunlara zaman harcamak gerçekten motivasyon ister.

Mobil kupon bu noktada teklifinizi sunmak ve motivasyonu artırmak için iyi bir araç olabilir. Müşteriler mağazanızdayken, web sitenizi ya da sosyal medya sayfalarınızı ziyaret ettiklerinde ya da billboard gibi tamamen farklı bir mecra üzerinde tekliflerinizi iletebilirsiniz. Üstelik iletişim için izni herhangi bir zamanda talep edildiği için sunduğunuz satın alma deneyimini etkilemez.

Burada küçük bir not düşmek gerekir; teklifinizi size iletişim izni verip vermesine bakmadan formu dolduran herkese sunmanız yasalara uygunluk açısından önemlidir.


Teklifinizi belirleyin

Öncelikli olarak teklifinizin değerini belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin sonraki alışverişlerde geçerli olan ve %30’luk bir indirim değerinde bir teklif yapabilirsiniz ya da bir restoran işletiyorsanız yemek ile birlikte kullanılabilecek bir kahve olabilir. Bu bulunduğunuz sektöre, hedef kitlenizin davranışlarına, sunduğunuz ürüne vb. birçok kritere göre değişiklik gösterebilir.


Teklifinizden nasıl faydalanacaklarını belirleyin

Kuponu değerini belirledikten sonra, iletişim iznini markanıza nasıl vereceklerini belirlemeniz gerekir. Bunun için interaktif SMS servisinden faydalanabilirsiniz. Kişilerden 4 haneli bir kısa numaraya SMS göndermelerini isteyebilirsiniz. Örneğin; “MMA izin yaz 6270’e gönder, gelen formu doldur, üye ol ve sonraki kahveni biz ısmarlayalım.” gibi bir cümle uygun olabilir.


Kuponlarınızı üretin

İkinci adımda kuponları üretmeniz gerekir. Teklifinizi kabul eden her bir kişi için birbirinden farklı kuponlar üretmeniz, size kişiselleştirilmiş teklifler sunmanızı sağlayacaktır. Ayrıca teklifinizi gördüğü mecra özelinde de teklifinizi kişiselleştirebilirsiniz. Kuponları birbirinden farklı üretmek size ilave raporlar sunacaktır.Hemen Başvur

İlgili Haberler