Sevgililer Gününde Pazarlama Kanallarınızı Çalıştırın

Gozde Mermerci
Şubat 10, 2021
  • 1518

Şuandan 14 Şubat'a kadar, romantik filmlerin dijital reklamlarını, Covid- 19’un peşinde getirdiği pandemi sebebi ile restaurantlar kapalı olduğu için otel rezervasyonlarının dolduğunu ve tüketicilerin arabalarını kalp şeklinde şeker ve çiçeklerle doldurduğunu görmeye başlayacağız. Sevgililer Günü'nü sevsek de sevmesek de, dünya çapında çok ilgi gördüğünü ve yaygın bir şekilde kutlandığını göz ardı etmek mümkün değil.

Firmalar, hizmet verdikleri alan veya ürün doğrudan sevgililer günü ile ilgili değilse, mücevher veya çiçek endüstrisi alanlarında hizmet vermiyorsa, Sevgililer Günü’nün yarattığı yoğun satın alma trafiğinden nasıl yararlanacaklarını ve başarılı bir şekilde nasıl pazarlama yapabileceklerini bilmiyorlar. Bu yazımızda bol bol Sevgililer Günü için pazarlama çalışmalarından bahsedeceğiz…

Firmanızın sağladığı hizmet veya sattığı ürün doğrudan Sevgililer Günü’ne hizmet edemeyebilir fakat bu durumu farklı şekillerde inceleyeceğiz. Sevgililer dediğimiz bireyler kadın ve erkekten oluşan çiftlerdir. Bu durumda hizmet alanınız ne olursa olsun sevgililere ( kadın ve erkeklere) hitap ediyorsunuz demektir.

Örneğin; mont satıyorsanız, birlikte kış tatiller yapan, açık hava yürüyüşü yapan çiftleri veya bireyleri hedefleyebilirsiniz. Bunun için çeşitli turizm otelleri ile iş birliği yaparak mecralarında sevgililer günü için oluşturdukları tatil kampanyalarını paylaşacakları fotoğraflardaki kişilere, sizin montlarınızı giydirebilir ve bu sayede bireylerin o otelde o yürüyüşü yaparken kendilerini sizin satmakta olduğunuz montun içinde iyi hissedecekleri hissini pazarlayarak satışlarınızı hareketlendirebilirsiniz.

Örneğin; Diş hekimiyseniz, etkili bir sloganla diş beyazlatma, "her zaman aşık insanlar gibi kocaman gülümseyin" veya bu doğrultuda bir şey önerebilirsiniz. Firmanızın sektörü, ürün veya hizmeti ne olursa olsun, 14 Şubat Sevgililer Günü için pazarlama yapmanın birçok yaratıcı yolu var.

Etkili bir Sevgililer Günü Pazarlama kampanyası oluşturmak için ilk olarak ne sunmak istediğinize karar verin ve daha sonra kampanyanızı nasıl ve nerede başlatacağınızı da belirleyin. Her pazarlama kampanyasında olduğu gibi, hedef kitlenize ulaşmanın birkaç farklı yolu vardır bunlar; sosyal medya aracılığı ile pazarlama, e-posta pazarlama, içerik pazarlama, web siteniz aracılığı ile pazarlama vb.

Erişiminizi genişletmek ve Sevgililer Günü pazarlama kampanyalarınızın dönüşümünü artırmak için bu pazarlama kanallarını en efektif şekilde kullanmanın bazı yollarını inceleyeceğiz.

Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzde en çok kullanılan ve en çok dönüşüm veren pazarlama kanalıdır. Firmalar sosyal medyayı marka bilinirliği artırmak, müşteri hizmetleri gibi hizmetler için kullanıyor. Bununla birlikte müşterilerine doğrudan ulaşıp pazarlamalarını yapabiliyorlar. Tüm sosyal medya mecralarına kayıtlı ve aktif olarak kullanan milyonlarca insan var. Sosyal medya hedef kitlenize Sevgililer Günü’nü geçirecekleri harika yerler ve öneriler vermek için, satışlarınızı artırmak için, fırsatlarınızı sunmak için, VIP davetler göndermek için bireylerin alışveriş yaparken firmanızın sunduğu alternatifi akıllarında tutmak için kaydetmelerine izin veren harika bir pazarlama kanalıdır.

Sosyal medya üzerinden sunacağınız pazarlama kampanyalarınızı mükemmel hale getirmek için hedef kitlenizin zihninde yer edinecek, ilgi alanlarından bahsettiğiniz sloganlar oluşturun. Bunun için hedef kitlenizin bu sene Sevgililer Günü’nde sizden ne görmek istediğini anlamanız gerekir. Sevgililer Günü Hashtaglerini ve diğer Google verilerini analiz ederek bu bilgilere erişebilirsiniz.

Sosyal medya mecralarını pazarlamanızda kullanmanın birkaç yolu:

Bir yarışma düzenleyin: Bir pazarlama kampanyası hashtag'i oluşturun ve hedef kitlenizden Sevgililer Günü'nü nasıl geçirmek istediklerini paylaşmalarını isteyin, aralarından belirlediğiniz kriterlere uygun olan bir kazanan belirleyin.

Bir hediye sunun: Çekilişe katılma şansı için takipçilerinizin gönderinizi beğenmesini, yorum yapmasını veya paylaşmasını sağlayın. Ödül, süslü bir yerel restorana hediye kartı veya çiçekler ve şeker gibi Sevgililer Günü temalı bir öğe olabilir.

Mağaza içi veya çevrimiçi/online indirimler ve fırsatlar sunun: Tatil temalı bir ürün veya hizmet için ya da doğrudan tatille ilgili bir ürün veya hizmetiniz yoksa - kalpleri, sevgiyi ve diğer Sevgililer Günü temalı sunduğunuz ve satmak istediğiniz her şeyi tanıtmak için indirimler sunun.

Ve unutmayın… Sadece sosyal medya takipçilerinize mesaj göndermeyin veya doğrudan mesaj atmayın. Sosyal medyada israf etmek istemeyeceğiniz en önemli ve büyük bir gayrimenkul bulunuyor! Sevgililer Günü temalı profil fotoğrafları oluşturun ve uygun olduğunda Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn ve Google+ için kapak fotoğrafları oluşturun.

Toplu SMS Pazarlama

İnsanların bir bölümü toplu SMS'in öldüğünü düşünse de gönderilen toplu SMS'lerin %90’ı ilk 3 dakika içinde okunuyor. Toplu SMS pazarlama, markaların, kalabalık görsel trafiği ile kişileri küstürmeden, gürültüyü azaltarak, kişileriyle derinleşip süreklilik oluşturmasını sağlıyor. SMS pazarlama deneyiminizi zenginleştirip, bu kanalı en verimli ve etkin şekilde kullanarak Sevgililer Günü kampanyalarınızda karınızı artırabilirsiniz.

Toplu SMS ile, Özel günleri kutlayabilir, yeni kampanya veya ürün duyurularınızı yapabilir, müşteri bilgilendirmeleri yapabilirsiniz ve ticari amaçlı iletiler ya da bilgilendirme içerikli iletileri toplu ya da tek tek gönderebilirsiniz.

Sevgililer Günü’nden önce oluşturduğunuz tüm kampanya ve fırsatlarınızı toplu SMS ile hedef kitlenizin direkt cep telefonlarına ulaştırarak, kolayca açmalarını, okumalarını ve etkileşime geçmelerini sağlayabilirsiniz. detaylı bilgi için tıklayın.

E-posta Pazarlama

Son dönemlerde firmaların kafasında E-posta ile pazarlama öldü mü? gibi sorular dolaşıyor. Bundan çok şüpheliler. E-posta pazarlama, müşterilerinizle iletişim halinde olmanın en iyi yollarından biri olmaya devam ediyor. Constant Contact'a göre; e-postanın 2020'ye kadar 3 milyar kişi tarafından kullanılacağı ön görülüyordu ve öyle de oldu…Dünya nüfusunun neredeyse yarısı!

E-posta neden herhangi bir pazarlama kampanyası için her zaman iyi bir kanaldır? Çünkü; resimler, yaratıcı görseller, videolar, animasyonlar ekleyebilir, belirli zamanlarda ve hatta kullanıcı belirli bir yerde olduğunda hedeflenen gruplara gönderebilirsiniz.

Sevgililer Günü için e-posta pazarlama, hedef kitlenize düşünceli mesajlar gönderebileceğiniz, tatil temalı indirimler sunabileceğiniz görsellerle mesajınızı destekleyebileceğiniz harika bir kanaldır.

E-posta pazarlaması için birkaç özel fikir;

• Tüm müşterilerinize ve iş ortaklarınıza birlikteliğiniz için teşekkür eden bir "müşterilerimizi/iş ortaklarımızı seviyoruz" e-postası gönderin.

• Tüm Müşterilerinize e-posta pazarlama aracılığı ile anket yapın ve katılımcılara Sevgililer Günü ile ilgili bir hediye kazanma şansı verin.

• Sevgililer Günü'nde kendilerini özel hissetmelerini ve sevilmelerini sağlamak için sadık müşterileriniz ile VIP teklifler paylaşın.

• E-postalarınıza Sevgililer Günü temalı içerik paylaşın ve Sevgililer Günü teklifiniz / promosyonunuz ne olursa olsun harekete geçirici mesajlar ekleyin.

• E-postalarınıza müşterilere sınırlı süreli bir teklif e-postası göndererek satışlarınızı hareketlendirin. (zamanlama her şeydir!).

Firmanız için mükemmel bir e-posta pazarlamaya buradan başlayabilirsiniz!

İçerik Pazarlama

Kampanyalarınız, ürün ve hizmetleriniz, fırsatlarınız ile birlikte paylaşmak için Sevgililer Günü içeriği oluşturursanız, sosyal medya ve e-posta kampanyalarınız daha da etkili hale gelecektir. Yukarıda e-postadan bahsederken bahsettiğimiz gibi, kampanyalarınızı güçlendirmek ve desteklemek için Sevgililer Günü temalı içerikler oluşturabilirsiniz. Doğru oluşturulursa bu içerikler, ister web sayfanızda, ister açılış sayanızda (landing page sayfanızda), blogunuzda veya sosyal medyada olsun, kampanyanızın satış noktası olabilir!

Bir Sevgililer Günü kampanyasını tanıtmak için oluşturabileceğiniz birkaç içerik örneği:

• Sevgililer Günü kartları veya grafikleri: e-posta veya sosyal medya aracılığıyla paylaştığınız dijital kartlar ile, müşterilerinize biraz sevgi göndermek iyi bir fikirdir.

• Bir aşk hikayesi paylaşın: Çalışanlarınızı veya müşterilerinizi neden sevdiğinizi anlatan bir blog yazısı yazın.

• Sevgililer Günü veya Sevgililer Günü hediye rehberi hakkında bir infografik veya video oluşturun.

Web sitesi ile Pazarlama

Şimdiye kadar anlattığımız tüm pazarlama kanallarından web sitenize bağlantılar getirebileceksiniz. İster bir blog, ister belirli bir landing page veya kampanyanızı desteklemek için yeni oluşturduğunuz bir mikro site olsun, web sitenizi etkili bir şekilde kullanmak kampanyanızı harika hale getirebilir.

Sevgililer Günü için oluşturduğunuz paylaşılabilir içeriği e-postayla gönderiyorsanız veya yayınlıyorsanız, insanları sitenize bağlamak için bir blog gönderisi hazırlayabilirsiniz. Ancak, belirli ürün veya hizmetleri satıyorsanız, Sevgililer Günü kampanyanız için özelleştirilmiş bir açılış sayfası veya mikro site oluşturmak isteyebilirsiniz.

• Bir açılış sayfası veya mikro site size Sevgililer Günü içeriğini sergileme, kampanyanızı diğer tüm kanallarınıza (sosyal medya gibi) bağlama, kampanyanızı takip etme ve zamanında aksiyon alma imkanı sunar.

• Sevgililer Günü içeriğinizi veya fırsatınızı tanıtmak için pop-up veya sayfa içi reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bonus İpucu!

Sevgililer Günü tamamen aşkla ilgili olsa da, bu gibi özel günlerde tüm müşterilerinize odaklanın. Kampanyanızın hem bir ilişki içindeki hem de bekar tüketicileri ve tüm yönelimleri içermesini sağlayın.

Her özel gün, firmanızın ürün veya hizmetini pazarlamak için yeni fırsatlar doğurur. İster müşterilerinize çikolata ve çiçek göndermek gibi - büyük jestler kullanın, ister küçük bir e-posta kampanyasıyla işinizi basit tutun, kesinlikle trend olan günleri kendi yararınıza kullanmalısınız.İlgili İçerik
Duyurular

Mobildev Pazarlama Sohbetleri "2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz tüm hızıyla devam ediyor. Serimizin altıncısı "2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri" konulu webinarımız, 16 Aralık 22 Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Aralık 2

Mobildev' den Aralık Ayında 2 Büyük Webinar

2 ve 16 Aralık' ta gerçekleşecek olan webinarlarımıza; Wicasa Group Ajans Başkanı Aslı Şarman ve Kiğılı Bilgi Sistemleri ve Müşteri Deneyimi Koordinatörü Gürkan Taşkıran, Binovist CEO’su Engin Alan ve Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Emre Güzey konuk olacak.

selen guvenc Kasım 30

Siber Güvenlikte Uyumluluğun Rolü

Siber güvenlik, karmaşık ama temel bir sistemdir; açıkça tanımlanmış kurallara, sınırlara, düzenlemelere ve yönergelere ihtiyaç duyar.

selen guvenc Kasım 30

Futbol Kulüpleri Siber Savunmalarını Neden Artırmalı?

Genel olarak spora ve özellikle Avrupa futboluna olan hayranlığımız -ve birçokları için saplantımız- en üst düzey sporcuların oyunlarına kattığı ilham verici beceri, fiziksel güç, takım çalışması ve hızdan besleniyor.

selen guvenc Kasım 30

Ticimax E Ticaret Sohbetleri Ankara Etkinliğindeyiz

Ticimax E-Ticaret Sohbetleri kapsamında, 6 Aralık günü Ankara' da düzenlenecek olan ‘2023 Yılında E-Ticaret ve E-İhracatta Neler Olacak?’ konulu etkinliğe, şirketimizin Pazarlama Direktörü Vedat Aybar konuk olarak katılacak.

selen guvenc Kasım 30

Pazarlamada Veri Analitiği Neden Önemli?

Pazarlama, tüm işletmelerin ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle sorunsuz ve gereksinimleri karşılayabilen bir pazarlama stratejisine sahip olmak çok önemlidir.

selen guvenc Kasım 30

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.