SMS ve Geleneksel Mecranın Karşılaştırılması

Ocak 22, 2014

Pazarlamanın Gelişimi

Geleneksel pazarlama yöntemlerinde kitlesel iletişim kanalları tek yönlü olarak kullanılmaktadır. Geleneksel mecralarda yapılan mesaj bombardımanı sonucunda, tüketiciler reklama karşı tepki geliştirmekte ve reklama maruz kalmak istememektedir. Bunun sonucunda tüketicinin dikkatini çekmek her geçen gün zorlaşmaktadır. Ancak pazarlama, geliştirilen yeni teknolojiler ve paralelinde gelişen yeni ekonomi ile kitlesel pazarlamadan daha küçük müşteri gruplarına yönelmiştir. Kitlesel ve tek yönlü pazarlamadan, daha odak grup ve daha da özelinde kişiye özel ve çift yönlü bir anlayışa ve uygulamaya geçiş yaşanmaktadır. Aşağıdaki tabloda pazarlamanın gelişimi gösterilmektedir:

sms vs geleneksel mecra

İletişim Mecraları: Erişim, Maliyet ve Hatırlanabilirlik Karşılaştırması *

Tüketiciye erişim oranı, toplam maliyet ve yapılan reklamın tüketicinin aklında kalma durumuna göre reklam mecraları karşılaştırıldığında SMS reklamlarının, diğer mecralarda yapılan reklama kıyasla, hedef kitleye erişimi, kişiselleştirilmiş mesajlar gönderildiğinden dolayı yüksektir. Ayrıca SMS reklamlarının tüketici tarafından hatırlanabilirlik açısından da, diğer mecraların çoğuna oranla hem başarısı yüksektir hem de maliyeti daha düşüktür.sms vs geleneksel mecra

* Kaynak: “A Guide to Marketing Communications through SMS”, www.clickatell.com, 5 Mayıs 2010.İlgili İçerik

Duyurular

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

Mesai Bilgilendirmesi

Kurban Bayramı sebebi ile, müşteri hizmetleri ekibimiz bayramın 1. ve 2. günü 20.07.2021 ve 21.07.2021 tarihlerinde 09:30 – 17:30 saatleri arasında sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

Gozde Mermerci Temmuz 17

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

İYS ile Birlikte Yeni Döneme Hazırlık

Mobildev’i İYS iş ortağı olarak yetkilendiren firmaların, Mobildev İVT ve İVT Lite ürünleri aracılığıyla izinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarımı tamamlandı.

Gozde Mermerci Haziran 11

İYS Uyum Webinarları Tamamlandı

Katılımcılar, webinarların sağladığı faydaları ve memnuniyetlerini webinar sonrası anketlerimize katılıp yüksek puan vererek belirtti. Webinarlarımız bu ve farklı konularda devam edecektir.

Gozde Mermerci Haziran 1

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.