SMS ve Geleneksel Mecranın Karşılaştırılması

Ocak 22, 2014

Pazarlamanın Gelişimi

Geleneksel pazarlama yöntemlerinde kitlesel iletişim kanalları tek yönlü olarak kullanılmaktadır. Geleneksel mecralarda yapılan mesaj bombardımanı sonucunda, tüketiciler reklama karşı tepki geliştirmekte ve reklama maruz kalmak istememektedir. Bunun sonucunda tüketicinin dikkatini çekmek her geçen gün zorlaşmaktadır. Ancak pazarlama, geliştirilen yeni teknolojiler ve paralelinde gelişen yeni ekonomi ile kitlesel pazarlamadan daha küçük müşteri gruplarına yönelmiştir. Kitlesel ve tek yönlü pazarlamadan, daha odak grup ve daha da özelinde kişiye özel ve çift yönlü bir anlayışa ve uygulamaya geçiş yaşanmaktadır. Aşağıdaki tabloda pazarlamanın gelişimi gösterilmektedir:

sms vs geleneksel mecra

İletişim Mecraları: Erişim, Maliyet ve Hatırlanabilirlik Karşılaştırması *

Tüketiciye erişim oranı, toplam maliyet ve yapılan reklamın tüketicinin aklında kalma durumuna göre reklam mecraları karşılaştırıldığında SMS reklamlarının, diğer mecralarda yapılan reklama kıyasla, hedef kitleye erişimi, kişiselleştirilmiş mesajlar gönderildiğinden dolayı yüksektir. Ayrıca SMS reklamlarının tüketici tarafından hatırlanabilirlik açısından da, diğer mecraların çoğuna oranla hem başarısı yüksektir hem de maliyeti daha düşüktür.sms vs geleneksel mecra

* Kaynak: “A Guide to Marketing Communications through SMS”, www.clickatell.com, 5 Mayıs 2010.İlgili İçerik

Duyurular

Türk Telekom Planlı Çalışma

Mobil Kurumsal/VIP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ocak 7

Proje Yöneticisi Arıyoruz!

Pazarlama Departmanımızda görevlendirilmek üzere Proje Yöneticisi arıyoruz.

Gozde Mermerci Aralık 28

Toplu SMS İle Pazarlama

SMS ile pazarlama çok güçlü bir iletişim aracıdır. Bununla birlikte, doğru anlamanız önemlidir çünkü tüketiciler, ilgilenmedikleri promosyon mesajlarını aldıklarında bunu gerçekten sinir bozucu bulabilirler.

Erkan Aytac Aralık 16

İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) Kayıt ve Aktarım Tarihlerinde Süre Uzatımı

28.08.2020 tarihli ve 31227 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Yönetmelik) uyarınca elektronik ticari ileti gönderecek hizmet sağlayıcıların nezdin

Erkan Aytac Kasım 30

İYS ve Yeni İzinli İletişim Dönemi

Yeni yönetmelik artık hizmet sağlayıcıların, İYS ye kaydolmalarını ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS ye aktarmalarını ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutmalarını istemektedir.

Gozde Mermerci Kasım 17

150.000 Altındaki İletişim İzinlerinizi İYS ye Aktarmanız İçin Son Tarih 31 Mayıs

İYS (İleti Yönetim Sistemi) 31 Mayıs’tan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin vermeyecek ve 16 Ocak tarihinden itibaren operatörler tarafından gönderimleri engelleyecek.

Gozde Mermerci Kasım 12

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.