SMS ve Geleneksel Mecranın Karşılaştırılması

Ocak 22, 2014

Pazarlamanın Gelişimi

Geleneksel pazarlama yöntemlerinde kitlesel iletişim kanalları tek yönlü olarak kullanılmaktadır. Geleneksel mecralarda yapılan mesaj bombardımanı sonucunda, tüketiciler reklama karşı tepki geliştirmekte ve reklama maruz kalmak istememektedir. Bunun sonucunda tüketicinin dikkatini çekmek her geçen gün zorlaşmaktadır. Ancak pazarlama, geliştirilen yeni teknolojiler ve paralelinde gelişen yeni ekonomi ile kitlesel pazarlamadan daha küçük müşteri gruplarına yönelmiştir. Kitlesel ve tek yönlü pazarlamadan, daha odak grup ve daha da özelinde kişiye özel ve çift yönlü bir anlayışa ve uygulamaya geçiş yaşanmaktadır. Aşağıdaki tabloda pazarlamanın gelişimi gösterilmektedir:

sms vs geleneksel mecra

İletişim Mecraları: Erişim, Maliyet ve Hatırlanabilirlik Karşılaştırması *

Tüketiciye erişim oranı, toplam maliyet ve yapılan reklamın tüketicinin aklında kalma durumuna göre reklam mecraları karşılaştırıldığında SMS reklamlarının, diğer mecralarda yapılan reklama kıyasla, hedef kitleye erişimi, kişiselleştirilmiş mesajlar gönderildiğinden dolayı yüksektir. Ayrıca SMS reklamlarının tüketici tarafından hatırlanabilirlik açısından da, diğer mecraların çoğuna oranla hem başarısı yüksektir hem de maliyeti daha düşüktür.sms vs geleneksel mecra

* Kaynak: “A Guide to Marketing Communications through SMS”, www.clickatell.com, 5 Mayıs 2010.İlgili İçerik

Duyurular

Müşteri Sadakat Yönetiminin Faydaları

Mobildev İVT ile, mobil uygulama, mağaza, çağrı merkezi, satış sonrası servis noktaları gibi, farklı kanallardan topladığınız sadakat izinlerini, tek platform üzerinden yönetebilirsiniz. Müşteri sadakat yönetimi

Gozde Mermerci Ekim 21

Türk Telekom Planlı Çalışma

VIP/OTP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ekim 19

İYS de Güncel Olduğunuza Emin Olun

İYS ye gönderilen veri akışınızı kontrol ederek, izin durumlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Gozde Mermerci Ekim 18

Teknik Destek Uzmanı Arıyoruz

Mobildev, müşterilerinin satış ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik katma değerli servisler geliştiren, Türkiye’nin önde gelen Servis Sağlayıcı şirketleri ile işbirliği yaparak, portföyüne 18 yılda 23.000'den fazla kurumu katmış bir teknoloji şirketidir.

Gozde Mermerci Eylül 28

Turizm ve Seyahat Pazarlamacıları İçin; Toplu SMS Pazarlama İpuçları

Mobildev olarak, turizm ve seyahat sektöründeki firmaların, bugünün ve yarının ihtiyaçlarını karşıladığını müşterilerine duyurmasına yardımcı olacak 4 önemli konudan aşağıda bahsettik.

Gozde Mermerci Eylül 27

Toplu SMS Pazarlama Kampanyalarınızın Dönüşümünü Artırın!

Firmanızın kampanyalarını duyururken, gelir kaybı yaşamamak için kişilerden yeni aldığınız ticari elektronik ileti izinlerini 3 iş günü içinde ileti yönetim sistemi İYS ye mutlaka aktarmanız gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 15

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.