İYS NEDİR?

İYS İleti Yönetim Sistemi Nedir?

Söz konusu 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliğinde yer alan, ticari iletişim yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin (Hizmet Sağlayıcılar), ticari elektronik ileti onayı aldıklarına dair izinleri aktaracakları, İleti Yönetim Sistemi (İYS) adında ulusal bir veri tabanı oluşmuştur. Hizmet sağlayıcılar İYS ye kayıt olacak ve tüm ticari elektronik ileti izinlerini aktaracak ve paralel olarak bu platformda izinlerini güncel tutacaklardır. Hizmet sağlayıcıların ayrıca şuana kadar almış oldukları izinlerini aktarmaları ve İYS kaydı için 31 Mayıs 2021 son tarihti. 1 Haziran'dan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin verilmeyecek. 1 Haziran'dan sonra yeni alınan izinli adreslerinin 3 iş günü içinde aktarılması gerekiyor.

Mevzuat

28 Kasım 2017 tarihinde 6563 sayılı ETK ‘nın (Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun) 11-4 maddesinde ilk defa ortak bir izinli veri tabanından bahsedilmiştir. 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte ileti yönetim sistemi ve operatörler, hizmet sağlayıcıların sorumlulukları detaylı olarak tarif edilmiştir.

Mevzuat
Hizmet Sağlayıcı Nedir?

Hizmet Sağlayıcı Nedir?

Telefonla arama mesaj ve e-posta (mesaj:SMS) gibi temas kanalları üzerinden kişilere ticari elektronik ileti gönderen gerçek ve tüzel kişilere hizmet sağlayıcı denir. Hizmet sağlayıcıların sorumlulukları kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.

Operatörler Hakkında

15 Temmuz 2021 tarihinden itibaren operatörler ve STH’lar İleti Yönetim Sistemi 'ne bağlanarak her SMS gönderiminde hizmet sağlayıcılar için ticari iletişim izni kontrolü yapacaklar. İzni bulunmayan GSM numaralarına ilgili hizmet sağlayıcının SMS gönderimini engelleyeceklerdir.

Operatörler Hakkında
İYS İş Ortakları

İYS İş Ortakları

Hizmet sağlayıcıların izinli iletişim adreslerini ticari ileti gönderebilmek amacıyla İleti Yönetim Sistemi'ne kaydetmelerine aracılık eden firmalardır. Bu firmalar İleti Yönetim Sistemi web sitesi üzerinde ilan edilmişlerdir. 250 bin adete kadar iletişim adresine sahip hizmet sağlayıcılar verilerini mutlaka bir iys iş ortağı aracılığıyla aktarmak zorundadırlar. Mobildev’de resmi İYS iş ortağıdır. Hizmet sağlayıcılardan detaylı bilgi alınır.

Başvuru Adımları

Hizmet sağlayıcılar aşağıdaki başvuru adımlarını takip ederek süreçlerini kanun ve yönetmeliklere uygun olarak tamamlayabilirler. ( mersis kaydı zorunluluğu bulunmaktadır. İleti Yönetim Sistemi ne kayıt olmadan izin aktarımı mümkün değildir. )

İleti Yönetim Sistemi Taahhütname

Hizmet sağlayıcıların iys.org.tr üzerinden İleti Yönetim Sistemi taahhütnamesini imzalamaları gerekmektedir. Elektronik ileti onayı olan firmaların izinleri taahhütname imzalandıktan sonra aktarılır.

Marka Bildirimi

Marka bazlı iletişim izinlerini yönetmek isteyen firmaların, marka tescil belgelerini İleti Yönetim Sistemi'ne yüklemeleri gerekmektedir.

Gönderici Başlıkları

Hizmet sağlayıcıların, ticari ileti gönderirken kullandıkları gönderici başlıklarını ve arama yaparken kullandıkları telefon numaralarını ve varsa kısa mesaj numarası nı ileti yönetim sistemine bildirmeleri gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi Sözleşme

5 bin adetten fazla izinli iletişim adresine sahip hizmet sağlayıcıların İleti veya ileti+ sözleşmesini imzalamaları gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi Ücretlendirme

5 bin adet izinli iletişim adresinden fazlasına sahip olan hizmet sağlayıcıların İYS nin tarifelerine uygun olarak ödeme yapmaları gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi İş Ortağı Bildirimi

Hizmet sağlayıcıların veri aktarımına aracılık etmesini istediği iş ortağını bildirmeleri gerekmektedir. (aracı hizmet sağlayıcılar ticari elektronik ileti yönetim platformu sunar.)

Ticari İleti İzin Tipleri

Hizmet sağlayıcıların, İleti Yönetim Sistemi izinleri aktarırken iletişim adresinin aşağıdaki 3 izin tipinden hangisine veya hangilerine sahip olduğunu bildirmeleri gerekmektedir.

İYS İZİN TİPLERİ
 • SMS İzni

  Hizmet sağlayıcıların alıcılara ticari içerikli toplu SMS mesajı göndermek için almaları gereken izin tipidir.

 • E-posta İzni

  Hizmet sağlayıcıların alıcılara ticari içerikli toplu e-posta mesajı göndermek için almaları gereken izin tipidir.

 • Sesli Arama İzni

  Çağrı merkezleri üzerinden kişilere ticari içerikli arama yapabilmek için almaları gereken izinlerdir.

İzin Aktarımı

Hizmet sağlayıcılar, telefon numarası ve e-posta adresleri için aldıkları izinleri aktarırken dikkat etmeleri gereken aşamalar aşağıdaki gibidir.

 • Geçmiş İzinler

  Hizmet sağlayıcıların 31 Mayıs’tan öncesinde toplamış olduğu 150.000 altındaki tüm geçmiş izinli iletişim adreslerini 31 Mayıs’a kadar İleti Yönetim Sistemi 'ne aktarması gerekmektedir.

 • 31 Mayıs Sonrası

  Elektronik Ticaret Kanunu'na uygun olarak 150.000 adetin altındaki geçmiş tarihli iletişim izinlerinizi ileti yönetim sistemi aktarmanız için son tarih 31 Mayıs. İzinlerinizi İYS’ye aktarmazsanız bugüne kadar büyük uğraşlarla müşterilerinizden topladığınız tüm iletişim izinleriniz geçersiz sayılacak, Geç Kalmayın!

 • Ret Bildirimi

  Farklı iletişim kanalları üzerinden alınan ret bildirimleri İYS’ye aktarılarak ilgili iletişim adreslerinin izin onayları iptal edilebilir.

İYS'ye İZİN AKTARIMI
 • Bayi İzin Yönetimi

  Hizmet sağlayıcılar bayi merkez arasındaki izin yönetimi süreçlerini mevzuata uygun olarak İYS üzerinde yönetebilirler.

 • Marka İzin Yönetimi

  Hizmet sağlayıcı ve markalarına, marka bazlı izin yönetimi imkanu sunulmaktadır. Hizmet sağlayıcılar iys.org.tr’ye tüm markalarının tescil belgelerini yükleyerek tanımlayabilir. Her marka için ayrı ayrı izin onayı ve ret bildirimi yapabilirler.

 • İYS (İleti Yönetim Sistemi) ile Mutabakat

  Çeşitli iletişim kanallarından toplanan yeni izin onayları ve ret bildirimleri için İYS ile belirlenen periyotlarda mutabakat yapılarak veriler zaman damgası ile mühürlenir. Sonrasında kişiler Ticaret Bakanlığının web sitesinden ve e devlet üzerinden şikayetlerini veya çıkış taleplerini gerçekleştirebilirler.

Hemen İYS'ye Entegre Olun!

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'a uygun olarak, 150 bin adet ve üstündeki ticari iletişim izinlerinizi ileti yönetim sistemi'ne aktarmanız için 31 aralık 2020, 150 bin adet in altındaki ticari iletişim izinlerinizi aktarmanız için 31 mayıs 2021 son tarihti. 1 Haziran’dan itibaren yeni aldığınız iletişim izinlerinin, iznin aldığı tarihten itibaren 3 iş günü içinde İYS’ye aktarılması gerekmektedir. 4. gün iznin aktarımı mümkün olmayacaktır. Mobildev ile, iletişim izinlerinizi İleti Yönetim Sistemi'ne aktararak, güncel tutabilir ve veri tabanınızı büyütmeye devam ederek kişilerinize kampanyalarınızı duyurmaya, elektronik ileti ( SMS, e-posta, sesli arama) göndermeye ve gelirinizi artırmaya devam edebilirsiniz.

Bize Ulaşın
Bize Ulaşın

Duyurular

Tümü
İzin Yönetimi

Müşteri Sadakat Yönetiminin Faydaları

Mobildev İVT ile, mobil uygulama, mağaza, çağrı merkezi, satış sonrası servis noktaları gibi, farklı kanallardan topladığınız sadakat izinlerini, tek platform üzerinden yönetebilirsiniz. Müşteri sadakat yönetimi

 Ekim 21, 2021
İzin Yönetimi

QR Kod İle İzin Toplama Deneyimi

 Kasım 8, 2021
İzin Yönetimi

İYS İş Ortağı Olarak Mobildev ile Çalışmanın Avantajları

04.01.2020 tarihli Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Yönetmelik) uyarınca elektronik ticari ileti gönderecek hizmet sağlayıcıların...

 Eylül 10, 2020
İzin Yönetimi

Ticari İleti Şikayet Süreçlerinizde Mobildev Yanınızda

Elektronik ticari İletiler, iletişime geçilecek kişilere ancak önceden izinleri alınmak şartıyla gönderilebilir.

 Eylül 18, 2020
İzin Yönetimi

Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

Tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz.

 Ekim 13, 2020
İzin Yönetimi

Her Noktada Açık Rıza Yönetimi; IVT Mobil Uygulama

İzinli veri tabanınızı büyütmeye bir Mobil uygulama ile bulunduğunuz her noktadan devam edebilirsiniz.

 Mart 19, 2019