İYS NEDİR?
İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

Söz konusu 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliğinde yer alan, ticari iletişim yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin (Hizmet Sağlayıcılar), ticari elektronik ileti onayı aldıklarına dair izinleri aktaracakları, İleti Yönetim Sistemi (İYS) adında ulusal bir veri tabanı oluşmuştur. Hizmet sağlayıcılar İYS ye kayıt olacak ve tüm ticari elektronik ileti izinlerini aktaracak ve paralel olarak bu platformda izinlerini güncel tutacaklardır. Hizmet sağlayıcıların ayrıca şuana kadar almış oldukları izinlerini aktarmaları ve İYS kaydı için 31 Mayıs 2021 son tarihti. 1 Haziran'dan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin verilmeyecek. 1 Haziran'dan sonra yeni alınan izinli adreslerinin 3 iş günü içinde aktarılması gerekiyor.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’ da geçen tanıma göre; telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta (e-mail), kısa mesaj (SMS) hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli iletilerin hepsi ticari elektronik ileti olarak geçmektedir.

Ticari Elektronik İleti Nedir?
Hizmet Sağlayıcı Nedir?
Hizmet Sağlayıcı Nedir?

Telefonla arama, SMS ve e-posta gibi temas kanalları üzerinden kişilere ticari elektronik ileti gönderen gerçek ve tüzel kişilere hizmet sağlayıcı denir. Hizmet sağlayıcıların sorumlulukları kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiştir.

İYS İş Ortakları

Hizmet sağlayıcıların izinli iletişim adreslerini ticari ileti gönderebilmek amacıyla İleti Yönetim Sistemi'ne kaydetmelerine aracılık eden firmalardır. Bu firmalar İleti Yönetim Sistemi web sitesi üzerinde ilan edilmişlerdir. 250 bin adete kadar iletişim adresine sahip hizmet sağlayıcılar verilerini mutlaka bir İYS iş ortağı aracılığıyla aktarmak zorundadırlar. Mobildev resmi İYS iş ortağıdır.

İYS İş Ortakları
İYS’ye Başvuru Nasıl Yapılır?
İYS’ye Başvuru Nasıl Yapılır?

Ticari elektronik ileti izinlerini ve ret bildirimlerini İYS’ye aktarabilmek için öncelikle İYS’ye kayıt olmanız gerekmektedir.
İleti Yönetim Sistemi (İYS) ’ye kayıt olmadan izin aktarımı yapılamamakta aynı zamanda MERSİS kaydı zorunluluğu bulunmaktadır. E-devlet hesabınız üzerinden veya mevcut e-imzanız ile iys.org.tr ‘den online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz. İYS’ye başvuru yapmak için aşağıda ki başvuru adımlarını takip edebilirsiniz.

Başvuru Adımları

Hizmet sağlayıcılar aşağıdaki başvuru adımlarını takip ederek süreçlerini kanun ve yönetmeliklere uygun olarak tamamlayabilirler. (İYS' ye kayıt olmadan izin aktarımı mümkün değildir ve mersis kaydı zorunluluğu bulunmaktadır.)

İleti Yönetim Sistemi Taahhütname

Hizmet sağlayıcıların iys.org.tr üzerinden İleti Yönetim Sistemi taahhütnamesini imzalamaları gerekmektedir. Elektronik ileti onayı olan firmaların izinleri taahhütname imzalandıktan sonra aktarılır.

Marka Bildirimi

Marka bazlı iletişim izinlerini yönetmek isteyen firmaların, marka tescil belgelerini İleti Yönetim Sistemi'ne yüklemeleri gerekmektedir.

Gönderici Başlıkları

Hizmet sağlayıcıların, ticari ileti gönderirken kullandıkları gönderici başlıklarını ve arama yaparken kullandıkları telefon numaralarını ayrıca varsa kısa mesaj numarasını ileti yönetim sistemine bildirmeleri gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi Sözleşme

5 bin adetten fazla izinli iletişim adresine sahip hizmet sağlayıcıların İleti veya ileti+ sözleşmesini imzalamaları gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi Ücretlendirme

5 bin adet izinli iletişim adresinden fazlasına sahip olan hizmet sağlayıcıların İYS nin tarifelerine uygun olarak ödeme yapmaları gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi İş Ortağı Bildirimi

Hizmet sağlayıcıların veri aktarımına aracılık etmesini istediği iş ortağını bildirmeleri gerekmektedir. ( Aracı hizmet sağlayıcılar ticari elektronik ileti yönetim platformu sunarlar.)

Ticari İleti İzin Tipleri

Hizmet sağlayıcıların, İleti Yönetim Sistemi izinleri aktarırken iletişim adresinin aşağıdaki 3 izin tipinden hangisine veya hangilerine sahip olduğunu bildirmeleri gerekmektedir.

İYS İZİN TİPLERİ
 • SMS İzni

  Hizmet sağlayıcıların alıcılara ticari içerikli toplu SMS mesajı göndermek için almaları gereken izin tipidir.

 • E-posta İzni

  Hizmet sağlayıcıların alıcılara ticari içerikli toplu e-posta mesajı göndermek için almaları gereken izin tipidir.

 • Sesli Arama İzni

  Çağrı merkezleri üzerinden kişilere ticari içerikli arama yapabilmek için almaları gereken izinlerdir.

İzin Aktarımı

Hizmet sağlayıcılar, telefon numarası ve e-posta adresleri için aldıkları izinleri aktarırken dikkat etmeleri gereken aşamalar aşağıdaki gibidir.

 • Geçmiş İzinler

  Hizmet sağlayıcıların toplamış olduğu 150.000 altındaki tüm geçmiş izinli iletişim adreslerini 31 Mayıs 2021’e kadar İleti Yönetim Sistemi 'ne aktarması gerekmekteydi.

 • 31 Mayıs Sonrası

  Elektronik Ticaret Kanunu'na uygun olarak 150.000 adetin altındaki geçmiş tarihli iletişim izinlerinizi ileti yönetim sistemi aktarmanız için son tarih 31 Mayıs 2021'di.
  1 Haziran 2021’den itibaren yeni aldığınız iletişim izinlerinin, iznin alındığı tarihten itibaren 3 iş günü içinde İYS’ye aktarılması gerekmektedir. 

 • Ret Bildirimi

  Farklı iletişim kanalları üzerinden alınan ret bildirimleri İYS’ye aktarılarak ilgili iletişim adreslerinin izin onayları iptal edilebilir.

İYS'ye İZİN AKTARIMI
 • Bayi İzin Yönetimi

  Hizmet sağlayıcılar, bayi ve merkez arasındaki izin yönetimi süreçlerini mevzuata uygun olarak İYS üzerinde yönetebilirler.

 • Marka İzin Yönetimi

  Hizmet sağlayıcı ve markalarına, marka bazlı izin yönetimi imkanı sunulmaktadır. Hizmet sağlayıcılar iys.org.tr’ ye tüm markalarının tescil belgelerini yükleyerek tanımlayabilir. Her marka için ayrı ayrı izin onayı ve ret bildirimi yapabilirler.

 • İYS (İleti Yönetim Sistemi) ile Mutabakat

  Çeşitli iletişim kanallarından toplanan yeni izin onayları ve ret bildirimleri için İYS ile belirlenen periyotlarda mutabakat yapılarak veriler zaman damgası ile mühürlenir. Sonrasında kişiler Ticaret Bakanlığının web sitesinden ve e devlet üzerinden kişisel verilerin ihlali şikayetlerini veya istenmeyen SMS için çıkış taleplerini gerçekleştirebilirler.

Hemen İYS'ye Entegre Olun!

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'a uygun olarak, 150 bin adet ve üstündeki ticari iletişim izinlerinizi ileti yönetim sistemi'ne aktarmanız için 31 aralık 2020, 150 bin adet in altındaki ticari iletişim izinlerinizi aktarmanız için 31 mayıs 2021 son tarihti. 1 Haziran’dan itibaren yeni aldığınız iletişim izinlerinin, iznin aldığı tarihten itibaren 3 iş günü içinde İYS’ye aktarılması gerekmektedir. 4. gün iznin aktarımı mümkün olmayacaktır. Mobildev ile, iletişim izinlerinizi İleti Yönetim Sistemi'ne aktararak, güncel tutabilir ve veri tabanınızı büyütmeye devam ederek kişilerinize kampanyalarınızı duyurmaya, elektronik ileti ( SMS, e-posta, sesli arama) göndermeye ve gelirinizi artırmaya devam edebilirsiniz.

Bize Ulaşın
Bize Ulaşın
Duyurular
Tümü
İzin Yönetimi

"Mobildev ile Kısa Kısa" Programımızın 2. Bölümü Yayında!

Pazarlama ekibimizden Selen Güvenç’ in moderatörlüğünde devam eden programımızın, ‘Çerez Yönetimi Hakkında’ konulu ikinci bölümünde, Mobildev Ürün Yöneticisi Meltem Kalaycı konuk oldu ve birbirinden değerli bilgiler paylaştı.

 Mart 8, 2023
İzin Yönetimi

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Tüketici Gizliliği"

Dev webinar serimiz, on birinci webinarı ile devam ediyor! Tüketici Gizliliği konulu webinarımız, 17 Mart 23 Cuma Günü gerçekleşecek.

 Mart 10, 2023
İzin Yönetimi

Mobildev Pazarlama Sohbetleri "Pazarlama Odaklı Veri Analitiği ve Teknolojileri"

Dev webinar serimiz tüm hızıyla devam ediyor. Serimizin dördüncüsü Pazarlama Odaklı Veri Analitiği ve Teknolojileri konulu webinarımız, 18 Kasım 22 Cuma Günü gerçekleşecek.

 Kasım 11, 2022
İzin Yönetimi

Mobildev Pazarlama Sohbetleri "E-Ticarette İzinli Pazarlama"

Dev webinar serimiz tüm hızıyla devam ediyor. Serimizin beşincisi E-Ticarette İzinli Pazarlama konulu webinarımız, 2 Aralık 22 Cuma Günü gerçekleşecek.

 Kasım 22, 2022
İzin Yönetimi

Mobildev' den Aralık Ayında 2 Büyük Webinar

2 ve 16 Aralık' ta gerçekleşecek olan webinarlarımıza; Wicasa Group Ajans Başkanı Aslı Şarman ve Kiğılı Bilgi Sistemleri ve Müşteri Deneyimi Koordinatörü Gürkan Taşkıran, Binovist CEO’su Engin Alan ve Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Emre Güzey konuk olacak.

 Kasım 30, 2022
İzin Yönetimi

Decathlon Mobildev Çözümlerini Tercih Etti

Sporu herkes için sürdürülebilir olarak ulaşılabilir kılmayı hedefleyen Decathlon, Türkiye’de Mayıs 2010’dan beri faaliyet gösteriyor. Şimdilerde ise 40 fiziksel mağazası, web sitesi ve yeni kanalları ile bu misyonu devam ettirmektedir.

 Kasım 30, 2022