Sürekli Öğrenen Yapısıyla Kişiser Verilerinizi 
Datamin ile Keşfedin

Mail sunucularınızda, ortak dosya alanlarında, kişisel bilgisayarlarda milyonlarca kişisel veri işleniyor olabilir; bunların neler olduğunu biliyor musunuz? Kurumunuz içerisinde işlenen kişisel verilerin tamamından KVK Kanunu karşısında sorumlusunuz. Bu verileri tespit etmeli ve izinsiz olanları silmelisiniz. Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı, kurumunuzda işlenen tüm kişisel verileri, içerdiği derin öğrenme modelleri ile sürekli öğrenerek kişisel verileri arıyor ve tespit ediyor. Kurumunuzda işlenen kişisel verilerin neler olduğunu raporlayarak, kanuna karşı sorumluluklarınızı yerinize getirmenizi sağlıyor.

Envanter Çıkartın

Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı, yüklü olduğu bilgisayarlar ve bağlı olduğu sunucularda arama işlemi yaparak, bir kişiyi işaret eden verileri ve bu verilerle ilişkili olan diğer verileri çıkartır. Tespit ettiği tüm kişisel verileri bulunduğu cihaz, klasör ve dosya bilgisi ile birlikte raporlar. Böylece kurumunuz sahip olduğu tüm cihazlarda işlenen kişisel verilerin bir listesine sahip olursunuz.

Kişiler Verileri Arayın

Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı ile tek başlarına bir kişiyi işaret eden GSM numarası, pasaport numarası, TC Kimlik numarası gibi anahtar kelimelerle arama yaparak, sadece ilgili kişi için kurumunuza ait sunucularda, kişisel bilgisayarlar gibi cihazlarda işlenen verileri tespit edebilirsiniz. 

Verileri Sürekli
Öğrenerek Keşfedin

Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı, kişisel verileri ararken sadece önceden belirlenen doküman tipleri ve formatı belli olan verilerle karşılaştırma yaparak arama yapmaz; kullandığı derin öğrenme modelleri sayesinde sürekli öğrenerek; yeni doküman tiplerini hızlıca arama listesine ekler, yeni kişi, organizasyon ve yer isimleri gibi verileri otomatik olarak öğrenir. Böylece işlediğiniz veriler değişse de Datamin tespit etmeye devam eder.

KVKK'ya Uyum Sağlayın

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun (“KVKK”) 11. maddesine göre kişilerin işlenen kişisel verileri üzerinde bir takım hakları bulunmaktadır. Bu hakların başında verilerinin işlenip işlenmediğini öğrenmek ve işleniyorsa hangi verilerinin işlendiğini öğrenmektir. Bu talebi yerine getirebilmeniz için Datamin, başvuru sahibi kişinin verilerini kurumunuza ait tüm sunucu ve bilgisayarlarda arayarak, tespit etmenize yardımcı olur ve sizi olası cezalardan korur. 

Veri Keşfini Kolaylaştıran Özellikler

Zaman Yönetimi

Kişisel veri aramalarını, kullanıcı cihazlarının yoğun olarak kullanılmadığı ya da belirlediğiniz uygun zamanlarda başlatabilirsiniz.

Görev ve Bildirimler

Tespit edilen kişisel veri için yapılması gerekenleri, şifreli dosyaları ve diğer uyarıları Datamin aracılığıyla onlara iletebilirsiniz.

Veri Kategorileri

Tespit edilen kişisel verileri KVK Kurulunun yayınladığı veri kategorilerine göre sınıflandırarak listeyebilirsiniz.

İkincil Aramalar

Arama kelimeniz ile yapılan arama sonucunda tespit edilen kişisel verilerle, otomatik olarak, keşfedilen veri sayısını artıran ikincil yeni aramalar yapabilirsiniz

İlişkilendirme

Aynı doküman içerisinde yer alan ve aynı kişiye ait olduğu tespit edilen veriler, olasılık değerleri ile birlikte bir profil altında toplanarak kişi ile ilişkilendirir.

Şüpheli Dosyalar

Doküman tipi tespit edilemeyen, boyutu büyük, şifreli ya da düşük çözünürlük sebebiyle okunamayan dosyalar, incelemeniz için şüpheli dosyalar klasöründe listelenir.

Raporlama Seçenekleri

 • Arama Kayıtları

  Arama işlemi ile ilgili, tamamlanma durumu, tespit edilen veriler, kullanıcılar vb. bilgiler listelenir.

 • Veri Kaynakları

  Kişisel  verilerin, hangi kullanıcıya ait cihazda tespit edildiği, hangi disk sürücüsünde, klasörde ve dosyada saklandığına göre raporlanabilir.

 • Veri Kategorileri

  Tespit edilen verilen KVK Kurulu'nun belirlediği veri kategorilerine göre (kimlik, iletişim, sağlık, özel hayat vb.) sınıflandırılır.

datamin-mockup.jpg
 • İlişkili Veriler

  Aynı doküman içinde ve aynı kişiye ait olduğu tespit edilen veriler bir kişi profili altında toplanarak raporlanır.

 • Datamin Kategorileri

  Verileri, kişiyi tespit edebilme özelliğine göre (kimlik no kişiyi işaret ederken okul numarası ancak okul adı varsa işaret edebilir) sınıflandırabilirsiniz.

 • Olasılıklar

  Datamin, kişisel veriler tespit ederken verilerin hangi veri kategorisine ait olduğunu olasılıklarla belirler; böylece en doğru kararı vermenizi destekler.

Kişisel Verileri Tespit Edin!

Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı, kurumunuzda işlenen tüm kişisel verileri, içerdiği derin öğrenme modelleri ile sürekli öğrenerek kişisel verileri arıyor ve tespit ediyor. Kurumunuzda işlenen kişisel verilerin neler olduğunu raporlayarak, kanuna karşı sorumluluklarınızı yerinize getirmenizi sağlıyor.

SİZİ ARAYALIM

Teknik Özellikler

Ön İşlemler

Görselleri iyileştirme, gürültüden arındırma, döndürme ve metinler için kısaltmaları açık hale getirme gibi ön işlemler veri tespit işlemlerinden önce yapılır.

Doküman Tespiti

Mobildev Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen, makine öğrenme modelleri ile entegre çalışan dinamik Kural Tabanlı Türkçe Doküman Tespiti ile yeni doküman tipleri hızlıca tespit edilebiliyor.

Sözlükler

Olay bazlı çalışan ve makine öğrenme modelleri ile entegre çalışan kişi, organizasyon ve yer isimleri ile anahtar kelime listeleri her zaman güncellenerek veri tespitini desteklemek amacıyla kullanılmaktadır. 

Öğrenme Modelleri

Mobildev Ar-Ge ekibi tarafından yeniden modellenen NER, görüntü işleme ve iyileştirme modelleri ile dil tanıma, OCR ve kriptografi modelleri kişisel veri tespitinde daha başarılı sonuçlar almak için kullanılmıştır.

Geniş Veri Arama Alanları

 • Yapısal Alanlar

  MS SQL, MySQL, PostgreSQL veri tabanları

 • Dokümanlar

  Microsoft Word, Excel, PowerPoint ile text ve PDF dosyaları

 • Mail Sunucuları

  Mail formatlı dosyalar, Exchange sunucuları

 • Görseller

  Taranmış ya da oluşturulmuş, PNG, TIFF, JPG ve Gif dosyaları