Veri Koruma ve Kurtarma İş Sürekliliği Planlamanızın Bir Parçası Olmalı

selen guvenc
Kasım 2, 2022
  • 1814

Dizüstü bilgisayarlardan veri merkezlerine kadar bilgi teknolojisi, modern iş operasyonlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Pek çok işletme, bilgi teknolojileri çöktüğünde faaliyet göstermeyi imkansız olmasa da zor bulurdu. Bu nedenle, bir iş sürekliliği planının başarılı olması için, veri koruma ve veri kurtarma için ayrıntılı süreçleri içeren bir BT felaket planı içermesi gerekir.

Veri koruma, önemli bilgilerdeki yolsuzluk veya kayıptan koruma sürecidir. Veri kurtarma, kaybolan, yanlışlıkla silinen, bozulan veya erişilemez hale getirilen verilerin geri getirilmesi işlemidir. İş sürekliliği planınız her ikisini de kapsamalıdır. Bir sabit disk veya sunucu, bir işletmenin fiziksel envanteriyle karşılaştırıldığında küçük bir şey gibi görünebilir, ancak bir işletmenin BT altyapısı hasar gördüğünde, ekonomik kayıplar hızla artar.

Veri kaybının çoğu işletme için büyük bir risk oluşturduğunu anlamak önemlidir. Verilerinize parasal bir değer koyamasanız bile, kaybetmeniz günlük işlemleriniz üzerinde önemli ve kalıcı olumsuz etkiler yaratacaktır. 

Verilerinizin değerini tam olarak anlamak için, müşterilerle etkileşim kurmak, siparişleri yerine getirmek, çalışan kayıtlarını güncellemek, finansal raporlar üretmek, şirket operasyonlarını ölçmek vb. imkânsız hale gelirse şirketinizin ne kadar zarar göreceğini düşünün.

Veri kaybı hatta kısmi veri kaybı, bir rahatsızlıktan daha fazlasıdır. Maliyetli kesinti süreleri, uyumluluk ihlalleri, gelir kaybı, itibar kaybı ve daha fazlasıyla karşı karşıya kalırsınız.

EMC Corporation'ın küresel BT araştırmasına göre veri kaybı ve kesinti, işletmelere yılda 1,7 trilyon dolara mal oluyor. Veri kaybı, işinizin başarısı için ciddi bir tehdittir ve bu şekilde ele alınmalıdır.

Çoğu insan veri kaybını duyduğunda, genellikle kötü niyetli saldırıları veya planlanmamış acil durumları düşünür. Elektrik kesintileri, doğal afetler ve ekipman arızaları bir miktar veri kaybına yol açsa da, bu örnekler vakaların yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturuyor.

Gerçekte, çoğu veri kaybı aslında insan hatasının sonucudur ve düşündüğünüzden çok daha yaygındır. EMC Corporation tarafından yapılan küresel bir BT araştırmasına göre , işletmelerin %64'ü son 12 ayda veri kaybı veya kesinti yaşadı.İlgili İçerik
Duyurular

Generative AI: Üretken Yapay Zeka ile Yaratıcılığın Buluşması

Generative AI, kendinden öğrenen algoritmaları kullanarak yeni veriler oluşturabilen yapay zekâ sistemlerini ifade eder. Bu sistemler, önceden belirlenmiş bir kural seti veya model üzerinden gerçekçi ve özgün içerikler üretebilirler.

selen guvenc Mayıs 20

ISO/IEC 42001:2023 Yapay Zekâ Yönetim Sistemi

ISO/IEC 42001, kuruluşlar içerisinde Yapay Zekâ Yönetim Sisteminin (AIMS) kurulması, uygulanması, sürdürülmesi ve sürekli olarak iyileştirilmesine yönelik gereksinimleri belirleyen uluslararası bir standarttır.

selen guvenc Mayıs 20

Perakende Günleri Yaklaşıyor: Mobildev Standımıza Sizleri Bekliyoruz!

Mobildev olarak, Perakende Günleri’nde Kurumsal Mesajlaşma Sponsoru olarak yerimizi aldık. Hall 3’de bulunan 316 numaralı standımızda, sektördeki işletmelerin dönüşümüne katkı sağlayacak çözümlerimizi ve uzmanlığımızı sergileyeceğiz.

selen guvenc Mayıs 20

Mobildev&Teknosa 30 Mayıs'ta Perakende Günleri'nde!

Teknosa Müşteri Deneyimi, Crm ve Veri Analitiği Grup Müdürü Duygu Bayram ile Mobildev Kurucusu ve Genel Müdürü Ozan Özgür Erdoğan, uzmanlık sahnesinde gerçekleştireceğimiz oturumda bir araya geliyor!

selen guvenc Mayıs 20

Sosyal Medyada İtibar ve Kriz Yönetimi

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz, 24 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek olan "Sosyal Medyada İtibar ve Kriz Yönetimi" konulu on altıncı webinarı ile devam ediyor.

selen guvenc Mayıs 19

"Sağlık Sektöründe Devrim Yaratan Dijital Pazarlama Stratejileri 2024" Şimdi YouTube ve Spotify'da Yayında!

“Sağlık Sektöründe Devrim Yaratan Dijital Pazarlama Stratejileri 2024” konulu webinarımız; kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için Youtube, dinlemek isteyenler için Spotify kanallarımıza yüklenmiştir.

selen guvenc Mayıs 17

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.