Veri Koruma ve Kurtarma İş Sürekliliği Planlamanızın Bir Parçası Olmalı

selen guvenc
Kasım 2, 2022
  • 934

Dizüstü bilgisayarlardan veri merkezlerine kadar bilgi teknolojisi, modern iş operasyonlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Pek çok işletme, bilgi teknolojileri çöktüğünde faaliyet göstermeyi imkansız olmasa da zor bulurdu. Bu nedenle, bir iş sürekliliği planının başarılı olması için, veri koruma ve veri kurtarma için ayrıntılı süreçleri içeren bir BT felaket planı içermesi gerekir.

Veri koruma, önemli bilgilerdeki yolsuzluk veya kayıptan koruma sürecidir. Veri kurtarma, kaybolan, yanlışlıkla silinen, bozulan veya erişilemez hale getirilen verilerin geri getirilmesi işlemidir. İş sürekliliği planınız her ikisini de kapsamalıdır. Bir sabit disk veya sunucu, bir işletmenin fiziksel envanteriyle karşılaştırıldığında küçük bir şey gibi görünebilir, ancak bir işletmenin BT altyapısı hasar gördüğünde, ekonomik kayıplar hızla artar.

Veri kaybının çoğu işletme için büyük bir risk oluşturduğunu anlamak önemlidir. Verilerinize parasal bir değer koyamasanız bile, kaybetmeniz günlük işlemleriniz üzerinde önemli ve kalıcı olumsuz etkiler yaratacaktır. 

Verilerinizin değerini tam olarak anlamak için, müşterilerle etkileşim kurmak, siparişleri yerine getirmek, çalışan kayıtlarını güncellemek, finansal raporlar üretmek, şirket operasyonlarını ölçmek vb. imkânsız hale gelirse şirketinizin ne kadar zarar göreceğini düşünün.

Veri kaybı hatta kısmi veri kaybı, bir rahatsızlıktan daha fazlasıdır. Maliyetli kesinti süreleri, uyumluluk ihlalleri, gelir kaybı, itibar kaybı ve daha fazlasıyla karşı karşıya kalırsınız.

EMC Corporation'ın küresel BT araştırmasına göre veri kaybı ve kesinti, işletmelere yılda 1,7 trilyon dolara mal oluyor. Veri kaybı, işinizin başarısı için ciddi bir tehdittir ve bu şekilde ele alınmalıdır.

Çoğu insan veri kaybını duyduğunda, genellikle kötü niyetli saldırıları veya planlanmamış acil durumları düşünür. Elektrik kesintileri, doğal afetler ve ekipman arızaları bir miktar veri kaybına yol açsa da, bu örnekler vakaların yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturuyor.

Gerçekte, çoğu veri kaybı aslında insan hatasının sonucudur ve düşündüğünüzden çok daha yaygındır. EMC Corporation tarafından yapılan küresel bir BT araştırmasına göre , işletmelerin %64'ü son 12 ayda veri kaybı veya kesinti yaşadı.İlgili İçerik
Duyurular

Satış Mühendisi Arıyoruz!

Satış Mühendisi Arıyoruz! Çalışanları ile birlikte büyüyen ve gelişen Mobildev, yeni ekip arkadaşları arıyor!

selen guvenc Haziran 2

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Web Siteniz KVKK' ya Uyumlu Mu?"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri’ nde, uzman isimleri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz!

selen guvenc Haziran 2

Perakende Günleri’nde Biz de Varız!

31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olan Perakende Günleri etkinliğinde, Mobildev olarak yerimizi alıyoruz.

selen guvenc Mayıs 30

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Kullanıcı Deneyiminde Tasarım Trendleri ve Tahminleri"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri kapsamında gerçekleşen webinarlarımızla, birbirinden değerli konukları sizlerle bir araya getirmeye devam ediyoruz!

selen guvenc Mayıs 22

R&D Engineer - Natural Language Processing

Mobildev which grows and develops with its employees is looking for new teammates.

selen guvenc Mayıs 22

Siber Suçlular QR Kodlarını Kendi Avantajları İçin Nasıl İstismar Ediyor?

2023'de artacağı tahmin edilen yeni tür siber tehditlerle kullanıcılar, ilgili riskler konusunda dikkatli olmalı ve bir sonraki QR kodunu taramadan önce düşünmelidir.

selen guvenc Mayıs 8

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.