SMS Hakkında İlginizi Çekecek Teknik Bilgiler

Ocak 22, 2014

Mesajlar sakla ve ilet mekanizmasıyla SMS-C'ye (Short Message Service Center / Servis Mesajı Merkezi) iletilmektedir. Alıcıya mesaj bir kez iletilir eğer alıcı uygunsa mesajı alır ya da SMSC mesajı tekrar göndermeyi denemek üzere kuyruğa atar. Bazı SMS-C'ler ise mesajı saklamazlar; bu durumda mesaj birinci denemeden sonra kaybolur.

SMS Gateway'ler ise tüketicilerle reklam verenler arasında bağlantıyı yönetmektedir. Kurumsal mesajlar, eğlence servisleri gibi önemli mesajlar SMS Gateway'ler üzerinden taşınır. SMS Gateway'lerin bir sınıfı olan ASP (Toplu Mesaj Sağlayıcı) modeli gelen ve giden çift yönlü SMS trafiği için operatörlerin altyapısını kullanabilmektedir. Bu modelde ASP farklı operatörlerle anlaşma sağlayabilmektedir. ASP SMS mesaj iletimini sağlayan SS7 protokolüne doğrudan erişemez. SMS'leri tüketiciye değil, anlaşmış olduğu operatörün mesaj merkezine iletir.

Mesajın Boyutu

Mesajların boyutu; MAP (Mobil Uygulama Parçası)'ın mo-ForwardSM ve mt-ForwardSM metotlarındaki sinyalleşme protokolünün kısıtı nedeniyle 140 oktet (140 oktet = 140 * 8 bit = 1120 bit) uzunluğundadır. SMS mesajında farklı alfabeler kullanılabilmektedir. Alfabe seçeneğine bağlı olarak mesaj boyutu boşluklar dahil olmak üzere 160 7-bit karakter, 140 8-bit karakter ya da 70 16-bit karakterle sınırlanır. Yönlendirme ve diğer bilgiler mesaja ayrı eklenir. Büyük boyutlu mesajlarda (Concatenated SMS) bölüm bilgisi (UDH) mesaj içerisine eklenmektedir. Bu sebeple mesaj boyutu 7-bit için 153, 8-bit için 134 ve 16-bit için 67 karakterle sınırlıdır. Gönderilen mesajı mobil cihaz birleştirerek, tüketiciye tek bir mesaj gibi gösterilmesini sağlamaktadır. Uzun mesajlar parça başına ücretlendirilir.

İlgili İçerik

Duyurular

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

Mesai Bilgilendirmesi

Kurban Bayramı sebebi ile, müşteri hizmetleri ekibimiz bayramın 1. ve 2. günü 20.07.2021 ve 21.07.2021 tarihlerinde 09:30 – 17:30 saatleri arasında sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

Gozde Mermerci Temmuz 17

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

İYS ile Birlikte Yeni Döneme Hazırlık

Mobildev’i İYS iş ortağı olarak yetkilendiren firmaların, Mobildev İVT ve İVT Lite ürünleri aracılığıyla izinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarımı tamamlandı.

Gozde Mermerci Haziran 11

İYS Uyum Webinarları Tamamlandı

Katılımcılar, webinarların sağladığı faydaları ve memnuniyetlerini webinar sonrası anketlerimize katılıp yüksek puan vererek belirtti. Webinarlarımız bu ve farklı konularda devam edecektir.

Gozde Mermerci Haziran 1

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.