SMS Hakkında İlginizi Çekecek Teknik Bilgiler

Ocak 22, 2014

Mesajlar sakla ve ilet mekanizmasıyla SMS-C'ye (Short Message Service Center / Servis Mesajı Merkezi) iletilmektedir. Alıcıya mesaj bir kez iletilir eğer alıcı uygunsa mesajı alır ya da SMSC mesajı tekrar göndermeyi denemek üzere kuyruğa atar. Bazı SMS-C'ler ise mesajı saklamazlar; bu durumda mesaj birinci denemeden sonra kaybolur.

SMS Gateway'ler ise tüketicilerle reklam verenler arasında bağlantıyı yönetmektedir. Kurumsal mesajlar, eğlence servisleri gibi önemli mesajlar SMS Gateway'ler üzerinden taşınır. SMS Gateway'lerin bir sınıfı olan ASP (Toplu Mesaj Sağlayıcı) modeli gelen ve giden çift yönlü SMS trafiği için operatörlerin altyapısını kullanabilmektedir. Bu modelde ASP farklı operatörlerle anlaşma sağlayabilmektedir. ASP SMS mesaj iletimini sağlayan SS7 protokolüne doğrudan erişemez. SMS'leri tüketiciye değil, anlaşmış olduğu operatörün mesaj merkezine iletir.

Mesajın Boyutu

Mesajların boyutu; MAP (Mobil Uygulama Parçası)'ın mo-ForwardSM ve mt-ForwardSM metotlarındaki sinyalleşme protokolünün kısıtı nedeniyle 140 oktet (140 oktet = 140 * 8 bit = 1120 bit) uzunluğundadır. SMS mesajında farklı alfabeler kullanılabilmektedir. Alfabe seçeneğine bağlı olarak mesaj boyutu boşluklar dahil olmak üzere 160 7-bit karakter, 140 8-bit karakter ya da 70 16-bit karakterle sınırlanır. Yönlendirme ve diğer bilgiler mesaja ayrı eklenir. Büyük boyutlu mesajlarda (Concatenated SMS) bölüm bilgisi (UDH) mesaj içerisine eklenmektedir. Bu sebeple mesaj boyutu 7-bit için 153, 8-bit için 134 ve 16-bit için 67 karakterle sınırlıdır. Gönderilen mesajı mobil cihaz birleştirerek, tüketiciye tek bir mesaj gibi gösterilmesini sağlamaktadır. Uzun mesajlar parça başına ücretlendirilir.

İlgili İçerik

Duyurular

Kapalı Portföye Sahip Saha Ekipleri İle İzin Yönetimi

Mobildev İzinli Veri Tabanı (İVT ) servisi kişileriniz ile temasta bulunduğunuz her noktada kesintisiz olarak; hem izinli veri tabanınızı güncel tutmanıza hem de genişletmenize imkan sağlamaktadır.

Gozde Mermerci Ekim 27

Hatırlatma Mesajlarının Önemi ve Etkisi

Kişilerin firmanızla oluşturdukları randevu saati, tarihi, konusu vb. hatırlanması gereken programları, ödeme tarihlerini, yenilenmesi gereken sözleşmelerini bunun gibi daha birçok önemli ama atlanabilen konuyu akıllarında tutmaları oldukça zordur.

Gozde Mermerci Ekim 22

Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz.

Gozde Mermerci Ekim 13

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

Gozde Mermerci Ekim 8

Yeni Doküman Tespiti Modelimiz ile SIU2020 Konferansındayız!

Mobildev, Boğaziçi Üniversitesi danışmanlığında Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı isimli yeni bir ürün geliştirdi.

Gozde Mermerci Ekim 6

Ticari İleti Şikayet Süreçlerinizde Mobildev Yanınızda

Elektronik ticari İletiler, iletişime geçilecek kişilere ancak önceden izinleri alınmak şartıyla gönderilebilir.

Gozde Mermerci Eylül 18

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.