SMS Hakkında İlginizi Çekecek Teknik Bilgiler

Ocak 22, 2014

Mesajlar sakla ve ilet mekanizmasıyla SMS-C'ye (Short Message Service Center / Servis Mesajı Merkezi) iletilmektedir. Alıcıya mesaj bir kez iletilir eğer alıcı uygunsa mesajı alır ya da SMSC mesajı tekrar göndermeyi denemek üzere kuyruğa atar. Bazı SMS-C'ler ise mesajı saklamazlar; bu durumda mesaj birinci denemeden sonra kaybolur.

SMS Gateway'ler ise tüketicilerle reklam verenler arasında bağlantıyı yönetmektedir. Kurumsal mesajlar, eğlence servisleri gibi önemli mesajlar SMS Gateway'ler üzerinden taşınır. SMS Gateway'lerin bir sınıfı olan ASP (Toplu Mesaj Sağlayıcı) modeli gelen ve giden çift yönlü SMS trafiği için operatörlerin altyapısını kullanabilmektedir. Bu modelde ASP farklı operatörlerle anlaşma sağlayabilmektedir. ASP SMS mesaj iletimini sağlayan SS7 protokolüne doğrudan erişemez. SMS'leri tüketiciye değil, anlaşmış olduğu operatörün mesaj merkezine iletir.

Mesajın Boyutu

Mesajların boyutu; MAP (Mobil Uygulama Parçası)'ın mo-ForwardSM ve mt-ForwardSM metotlarındaki sinyalleşme protokolünün kısıtı nedeniyle 140 oktet (140 oktet = 140 * 8 bit = 1120 bit) uzunluğundadır. SMS mesajında farklı alfabeler kullanılabilmektedir. Alfabe seçeneğine bağlı olarak mesaj boyutu boşluklar dahil olmak üzere 160 7-bit karakter, 140 8-bit karakter ya da 70 16-bit karakterle sınırlanır. Yönlendirme ve diğer bilgiler mesaja ayrı eklenir. Büyük boyutlu mesajlarda (Concatenated SMS) bölüm bilgisi (UDH) mesaj içerisine eklenmektedir. Bu sebeple mesaj boyutu 7-bit için 153, 8-bit için 134 ve 16-bit için 67 karakterle sınırlıdır. Gönderilen mesajı mobil cihaz birleştirerek, tüketiciye tek bir mesaj gibi gösterilmesini sağlamaktadır. Uzun mesajlar parça başına ücretlendirilir.

İlgili İçerik

Duyurular

Müşteri Sadakat Yönetiminin Faydaları

Mobildev İVT ile, mobil uygulama, mağaza, çağrı merkezi, satış sonrası servis noktaları gibi, farklı kanallardan topladığınız sadakat izinlerini, tek platform üzerinden yönetebilirsiniz. Müşteri sadakat yönetimi

Gozde Mermerci Ekim 21

Türk Telekom Planlı Çalışma

VIP/OTP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ekim 19

İYS de Güncel Olduğunuza Emin Olun

İYS ye gönderilen veri akışınızı kontrol ederek, izin durumlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Gozde Mermerci Ekim 18

Teknik Destek Uzmanı Arıyoruz

Mobildev, müşterilerinin satış ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik katma değerli servisler geliştiren, Türkiye’nin önde gelen Servis Sağlayıcı şirketleri ile işbirliği yaparak, portföyüne 18 yılda 23.000'den fazla kurumu katmış bir teknoloji şirketidir.

Gozde Mermerci Eylül 28

Turizm ve Seyahat Pazarlamacıları İçin; Toplu SMS Pazarlama İpuçları

Mobildev olarak, turizm ve seyahat sektöründeki firmaların, bugünün ve yarının ihtiyaçlarını karşıladığını müşterilerine duyurmasına yardımcı olacak 4 önemli konudan aşağıda bahsettik.

Gozde Mermerci Eylül 27

Toplu SMS Pazarlama Kampanyalarınızın Dönüşümünü Artırın!

Firmanızın kampanyalarını duyururken, gelir kaybı yaşamamak için kişilerden yeni aldığınız ticari elektronik ileti izinlerini 3 iş günü içinde ileti yönetim sistemi İYS ye mutlaka aktarmanız gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 15

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.