SMS Hakkında İlginizi Çekecek Teknik Bilgiler

Ocak 22, 2014

Mesajlar sakla ve ilet mekanizmasıyla SMS-C'ye (Short Message Service Center / Servis Mesajı Merkezi) iletilmektedir. Alıcıya mesaj bir kez iletilir eğer alıcı uygunsa mesajı alır ya da SMSC mesajı tekrar göndermeyi denemek üzere kuyruğa atar. Bazı SMS-C'ler ise mesajı saklamazlar; bu durumda mesaj birinci denemeden sonra kaybolur.

SMS Gateway'ler ise tüketicilerle reklam verenler arasında bağlantıyı yönetmektedir. Kurumsal mesajlar, eğlence servisleri gibi önemli mesajlar SMS Gateway'ler üzerinden taşınır. SMS Gateway'lerin bir sınıfı olan ASP (Toplu Mesaj Sağlayıcı) modeli gelen ve giden çift yönlü SMS trafiği için operatörlerin altyapısını kullanabilmektedir. Bu modelde ASP farklı operatörlerle anlaşma sağlayabilmektedir. ASP SMS mesaj iletimini sağlayan SS7 protokolüne doğrudan erişemez. SMS'leri tüketiciye değil, anlaşmış olduğu operatörün mesaj merkezine iletir.

Mesajın Boyutu

Mesajların boyutu; MAP (Mobil Uygulama Parçası)'ın mo-ForwardSM ve mt-ForwardSM metotlarındaki sinyalleşme protokolünün kısıtı nedeniyle 140 oktet (140 oktet = 140 * 8 bit = 1120 bit) uzunluğundadır. SMS mesajında farklı alfabeler kullanılabilmektedir. Alfabe seçeneğine bağlı olarak mesaj boyutu boşluklar dahil olmak üzere 160 7-bit karakter, 140 8-bit karakter ya da 70 16-bit karakterle sınırlanır. Yönlendirme ve diğer bilgiler mesaja ayrı eklenir. Büyük boyutlu mesajlarda (Concatenated SMS) bölüm bilgisi (UDH) mesaj içerisine eklenmektedir. Bu sebeple mesaj boyutu 7-bit için 153, 8-bit için 134 ve 16-bit için 67 karakterle sınırlıdır. Gönderilen mesajı mobil cihaz birleştirerek, tüketiciye tek bir mesaj gibi gösterilmesini sağlamaktadır. Uzun mesajlar parça başına ücretlendirilir.

İlgili İçerik

Duyurular

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Software Development Engineer

Mobildev offers an opportunity to learn the best practices in personal data protection rule compliance through machine learning.

Gozde Mermerci Mart 10

Satış Mühendisi

Aşağıdaki niteliklere uygun Kobi Satış Departmanımızda yetiştirilmek üzere Satış Mühendisi arıyoruz.

Gozde Mermerci Mart 10

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Satışlarınızı Artırmak ve Doğru Kişileri Hedeflemek için İpuçları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Satışlarınızı Artırmak ve Doğru Kişileri Hedeflemek için İpuçları

Gozde Mermerci Mart 4

Anket Servislerinde İYS Sebepli Değişiklik

SMS servislerini kullanan Mobildev ürünlerinden biri olan Mobildev Anket ürünü de bu değişiklikten etkilendi.

Erkan Aytac Mart 2

4 İşlemde Yeni Operatör Servislerine Geçiş ve İYS’ye Uyum!

4 İşlemde Yeni Operatör Servislerine Geçiş ve İYS’ye Uyum!

Gozde Mermerci Şubat 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.