SMS Hakkında İlginizi Çekecek Teknik Bilgiler

Ocak 22, 2014

Mesajlar sakla ve ilet mekanizmasıyla SMS-C'ye (Short Message Service Center / Servis Mesajı Merkezi) iletilmektedir. Alıcıya mesaj bir kez iletilir eğer alıcı uygunsa mesajı alır ya da SMSC mesajı tekrar göndermeyi denemek üzere kuyruğa atar. Bazı SMS-C'ler ise mesajı saklamazlar; bu durumda mesaj birinci denemeden sonra kaybolur.

SMS Gateway'ler ise tüketicilerle reklam verenler arasında bağlantıyı yönetmektedir. Kurumsal mesajlar, eğlence servisleri gibi önemli mesajlar SMS Gateway'ler üzerinden taşınır. SMS Gateway'lerin bir sınıfı olan ASP (Toplu Mesaj Sağlayıcı) modeli gelen ve giden çift yönlü SMS trafiği için operatörlerin altyapısını kullanabilmektedir. Bu modelde ASP farklı operatörlerle anlaşma sağlayabilmektedir. ASP SMS mesaj iletimini sağlayan SS7 protokolüne doğrudan erişemez. SMS'leri tüketiciye değil, anlaşmış olduğu operatörün mesaj merkezine iletir.

Mesajın Boyutu

Mesajların boyutu; MAP (Mobil Uygulama Parçası)'ın mo-ForwardSM ve mt-ForwardSM metotlarındaki sinyalleşme protokolünün kısıtı nedeniyle 140 oktet (140 oktet = 140 * 8 bit = 1120 bit) uzunluğundadır. SMS mesajında farklı alfabeler kullanılabilmektedir. Alfabe seçeneğine bağlı olarak mesaj boyutu boşluklar dahil olmak üzere 160 7-bit karakter, 140 8-bit karakter ya da 70 16-bit karakterle sınırlanır. Yönlendirme ve diğer bilgiler mesaja ayrı eklenir. Büyük boyutlu mesajlarda (Concatenated SMS) bölüm bilgisi (UDH) mesaj içerisine eklenmektedir. Bu sebeple mesaj boyutu 7-bit için 153, 8-bit için 134 ve 16-bit için 67 karakterle sınırlıdır. Gönderilen mesajı mobil cihaz birleştirerek, tüketiciye tek bir mesaj gibi gösterilmesini sağlamaktadır. Uzun mesajlar parça başına ücretlendirilir.

İlgili İçerik

Duyurular

Türk Telekom Planlı Çalışma

Mobil Kurumsal/VIP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ocak 7

Proje Yöneticisi Arıyoruz!

Pazarlama Departmanımızda görevlendirilmek üzere Proje Yöneticisi arıyoruz.

Gozde Mermerci Aralık 28

Toplu SMS İle Pazarlama

SMS ile pazarlama çok güçlü bir iletişim aracıdır. Bununla birlikte, doğru anlamanız önemlidir çünkü tüketiciler, ilgilenmedikleri promosyon mesajlarını aldıklarında bunu gerçekten sinir bozucu bulabilirler.

Erkan Aytac Aralık 16

İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) Kayıt ve Aktarım Tarihlerinde Süre Uzatımı

28.08.2020 tarihli ve 31227 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Yönetmelik) uyarınca elektronik ticari ileti gönderecek hizmet sağlayıcıların nezdin

Erkan Aytac Kasım 30

İYS ve Yeni İzinli İletişim Dönemi

Yeni yönetmelik artık hizmet sağlayıcıların, İYS ye kaydolmalarını ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS ye aktarmalarını ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutmalarını istemektedir.

Gozde Mermerci Kasım 17

150.000 Altındaki İletişim İzinlerinizi İYS ye Aktarmanız İçin Son Tarih 31 Mayıs

İYS (İleti Yönetim Sistemi) 31 Mayıs’tan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin vermeyecek ve 16 Ocak tarihinden itibaren operatörler tarafından gönderimleri engelleyecek.

Gozde Mermerci Kasım 12

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.