MMS Gönderiminde Teknik Detaylar

Ocak 22, 2014

MMS Gateway

MMS mesajları SMS’in tersine, GSM şebekeleri üzerinden değil; WAP sistemi yoluyla gönderilir. Bu sebeple MMS mesajlarını görüntüleyecek mobil cihazların WAP teknolojisini desteklemesi gerekmektedir. MMS mesaj gönderildiğinde, WAP yoluyla mesaj, gönderenden alıcının operatörüne ait mesaj servis merkezine iletilir; oradan da alıcı cihaz uygun olduğu anda (açık olması ve kapsama alanı içerisinde olması) ulaştırılır.

mms gateway


MMS Mesaj Formatları

Video Formatı:
Maksimum 30 saniye sürmelidir. Ortalama bitrate 128 kbps olmalıdır. Çözünürlük: 176 x 144 olmalıdır. Saniyede 15 frame desteklemelidir.

Tercih edilen input formatı: 3gp
Dosya formatı Video codec: mpeg4
Audio codec: aac

Text Formatı:
Yalnızca textten oluşan bir slide 6 satırı geçmemelidir. Fazlası diğer slidelara yayılacaktır. Her slide üzerindeki text 18-30 kelime ile limitli olmalıdır ki abone "scroll" işlemini fazla gerçeklemeden okuyabilsin.

SMIL Formatı:
Bir MMS'in diğer içeriğin yanı sıra SMIL sunumu barındırması tavsiye edilir. SMIL standartına uyulmalıdır: (OMA 1.1, OMA 1.2) İçerik ismi SMIL içerisinde referanslanmalıdır. Frame içerisindeki bölge tanımları iç içe geçmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. SMIL'deki her nesne tanımlı olan bir bölge ile ilişkilendirilmelidir. Her slide üzerindeki MMS/SMIL layout/region tanımlarının OMA uyumlu olması gerekir. Slide başına Layout ve 2 bölge tanımı olmalı, bölgeler ihtiyaca göre Image&Text olmalı.

Her slide (eğer birden fazla obje içeriyor ise) şunlarla kısıtlıdır:

  • Image ve text
  • Image ve audio
  • Image, audio, ve text
  • Audio ve text
  • Video ve text

SMIL'in en fazla 7 adet slide sayısından oluşması tavsiye edilir.

SMIL İçeriği
RealMedia sunum dosyası SMIL'de çoklu slide içerisinde video ve text referanslanıyor olabilir, (text ve video ayrı slide larda iken), bu durumda text içeren slide videodan önce gelmelidir. SMIL'de aynı slide içerisinde imaj ve text'e aynı anda referanslama var ise text uzunluğu 3 satırı geçmemelidir. Yoksa text diğer slide'lara doğru taşar. Bir slide içerisinde animated gif'e referans ediliyor ise bu slide süresi gerçek animated gif süresine göre ayarlanmalıdır. Animated gif'de yalnızca text var ise tavsiye edilen süre 6 saniyedir. PowerPoint gibi farklı bir sunum dosyasıdır. HTML dosyalarına benzemektedir. SMIL dosyası içersinde yazı, ses veya video bilgileri bulunabilir. Birçok Nokia marka cep telefonu SMIL dosyasını desteklemektedir. MMS Teknik Dokümanını indirmek için TIKLAYINIZ.

İlgili İçerik

Duyurular

Müşteri Sadakat Yönetiminin Faydaları

Mobildev İVT ile, mobil uygulama, mağaza, çağrı merkezi, satış sonrası servis noktaları gibi, farklı kanallardan topladığınız sadakat izinlerini, tek platform üzerinden yönetebilirsiniz. Müşteri sadakat yönetimi

Gozde Mermerci Ekim 21

Türk Telekom Planlı Çalışma

VIP/OTP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ekim 19

İYS de Güncel Olduğunuza Emin Olun

İYS ye gönderilen veri akışınızı kontrol ederek, izin durumlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Gozde Mermerci Ekim 18

Teknik Destek Uzmanı Arıyoruz

Mobildev, müşterilerinin satış ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik katma değerli servisler geliştiren, Türkiye’nin önde gelen Servis Sağlayıcı şirketleri ile işbirliği yaparak, portföyüne 18 yılda 23.000'den fazla kurumu katmış bir teknoloji şirketidir.

Gozde Mermerci Eylül 28

Turizm ve Seyahat Pazarlamacıları İçin; Toplu SMS Pazarlama İpuçları

Mobildev olarak, turizm ve seyahat sektöründeki firmaların, bugünün ve yarının ihtiyaçlarını karşıladığını müşterilerine duyurmasına yardımcı olacak 4 önemli konudan aşağıda bahsettik.

Gozde Mermerci Eylül 27

Toplu SMS Pazarlama Kampanyalarınızın Dönüşümünü Artırın!

Firmanızın kampanyalarını duyururken, gelir kaybı yaşamamak için kişilerden yeni aldığınız ticari elektronik ileti izinlerini 3 iş günü içinde ileti yönetim sistemi İYS ye mutlaka aktarmanız gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 15

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.