MMS Gönderiminde Teknik Detaylar

Ocak 22, 2014

MMS Gateway

MMS mesajları SMS’in tersine, GSM şebekeleri üzerinden değil; WAP sistemi yoluyla gönderilir. Bu sebeple MMS mesajlarını görüntüleyecek mobil cihazların WAP teknolojisini desteklemesi gerekmektedir. MMS mesaj gönderildiğinde, WAP yoluyla mesaj, gönderenden alıcının operatörüne ait mesaj servis merkezine iletilir; oradan da alıcı cihaz uygun olduğu anda (açık olması ve kapsama alanı içerisinde olması) ulaştırılır.

mms gateway


MMS Mesaj Formatları

Video Formatı:
Maksimum 30 saniye sürmelidir. Ortalama bitrate 128 kbps olmalıdır. Çözünürlük: 176 x 144 olmalıdır. Saniyede 15 frame desteklemelidir.

Tercih edilen input formatı: 3gp
Dosya formatı Video codec: mpeg4
Audio codec: aac

Text Formatı:
Yalnızca textten oluşan bir slide 6 satırı geçmemelidir. Fazlası diğer slidelara yayılacaktır. Her slide üzerindeki text 18-30 kelime ile limitli olmalıdır ki abone "scroll" işlemini fazla gerçeklemeden okuyabilsin.

SMIL Formatı:
Bir MMS'in diğer içeriğin yanı sıra SMIL sunumu barındırması tavsiye edilir. SMIL standartına uyulmalıdır: (OMA 1.1, OMA 1.2) İçerik ismi SMIL içerisinde referanslanmalıdır. Frame içerisindeki bölge tanımları iç içe geçmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. SMIL'deki her nesne tanımlı olan bir bölge ile ilişkilendirilmelidir. Her slide üzerindeki MMS/SMIL layout/region tanımlarının OMA uyumlu olması gerekir. Slide başına Layout ve 2 bölge tanımı olmalı, bölgeler ihtiyaca göre Image&Text olmalı.

Her slide (eğer birden fazla obje içeriyor ise) şunlarla kısıtlıdır:

  • Image ve text
  • Image ve audio
  • Image, audio, ve text
  • Audio ve text
  • Video ve text

SMIL'in en fazla 7 adet slide sayısından oluşması tavsiye edilir.

SMIL İçeriği
RealMedia sunum dosyası SMIL'de çoklu slide içerisinde video ve text referanslanıyor olabilir, (text ve video ayrı slide larda iken), bu durumda text içeren slide videodan önce gelmelidir. SMIL'de aynı slide içerisinde imaj ve text'e aynı anda referanslama var ise text uzunluğu 3 satırı geçmemelidir. Yoksa text diğer slide'lara doğru taşar. Bir slide içerisinde animated gif'e referans ediliyor ise bu slide süresi gerçek animated gif süresine göre ayarlanmalıdır. Animated gif'de yalnızca text var ise tavsiye edilen süre 6 saniyedir. PowerPoint gibi farklı bir sunum dosyasıdır. HTML dosyalarına benzemektedir. SMIL dosyası içersinde yazı, ses veya video bilgileri bulunabilir. Birçok Nokia marka cep telefonu SMIL dosyasını desteklemektedir. MMS Teknik Dokümanını indirmek için TIKLAYINIZ.

İlgili İçerik

Duyurular

Türk Telekom Planlı Çalışma

Mobil Kurumsal/VIP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ocak 7

Proje Yöneticisi Arıyoruz!

Pazarlama Departmanımızda görevlendirilmek üzere Proje Yöneticisi arıyoruz.

Gozde Mermerci Aralık 28

Toplu SMS İle Pazarlama

SMS ile pazarlama çok güçlü bir iletişim aracıdır. Bununla birlikte, doğru anlamanız önemlidir çünkü tüketiciler, ilgilenmedikleri promosyon mesajlarını aldıklarında bunu gerçekten sinir bozucu bulabilirler.

Erkan Aytac Aralık 16

İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) Kayıt ve Aktarım Tarihlerinde Süre Uzatımı

28.08.2020 tarihli ve 31227 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Yönetmelik) uyarınca elektronik ticari ileti gönderecek hizmet sağlayıcıların nezdin

Erkan Aytac Kasım 30

İYS ve Yeni İzinli İletişim Dönemi

Yeni yönetmelik artık hizmet sağlayıcıların, İYS ye kaydolmalarını ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS ye aktarmalarını ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutmalarını istemektedir.

Gozde Mermerci Kasım 17

150.000 Altındaki İletişim İzinlerinizi İYS ye Aktarmanız İçin Son Tarih 31 Mayıs

İYS (İleti Yönetim Sistemi) 31 Mayıs’tan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin vermeyecek ve 16 Ocak tarihinden itibaren operatörler tarafından gönderimleri engelleyecek.

Gozde Mermerci Kasım 12

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.