MMS Gönderiminde Teknik Detaylar

Ocak 22, 2014

MMS Gateway

MMS mesajları SMS’in tersine, GSM şebekeleri üzerinden değil; WAP sistemi yoluyla gönderilir. Bu sebeple MMS mesajlarını görüntüleyecek mobil cihazların WAP teknolojisini desteklemesi gerekmektedir. MMS mesaj gönderildiğinde, WAP yoluyla mesaj, gönderenden alıcının operatörüne ait mesaj servis merkezine iletilir; oradan da alıcı cihaz uygun olduğu anda (açık olması ve kapsama alanı içerisinde olması) ulaştırılır.

mms gateway


MMS Mesaj Formatları

Video Formatı:
Maksimum 30 saniye sürmelidir. Ortalama bitrate 128 kbps olmalıdır. Çözünürlük: 176 x 144 olmalıdır. Saniyede 15 frame desteklemelidir.

Tercih edilen input formatı: 3gp
Dosya formatı Video codec: mpeg4
Audio codec: aac

Text Formatı:
Yalnızca textten oluşan bir slide 6 satırı geçmemelidir. Fazlası diğer slidelara yayılacaktır. Her slide üzerindeki text 18-30 kelime ile limitli olmalıdır ki abone "scroll" işlemini fazla gerçeklemeden okuyabilsin.

SMIL Formatı:
Bir MMS'in diğer içeriğin yanı sıra SMIL sunumu barındırması tavsiye edilir. SMIL standartına uyulmalıdır: (OMA 1.1, OMA 1.2) İçerik ismi SMIL içerisinde referanslanmalıdır. Frame içerisindeki bölge tanımları iç içe geçmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. SMIL'deki her nesne tanımlı olan bir bölge ile ilişkilendirilmelidir. Her slide üzerindeki MMS/SMIL layout/region tanımlarının OMA uyumlu olması gerekir. Slide başına Layout ve 2 bölge tanımı olmalı, bölgeler ihtiyaca göre Image&Text olmalı.

Her slide (eğer birden fazla obje içeriyor ise) şunlarla kısıtlıdır:

  • Image ve text
  • Image ve audio
  • Image, audio, ve text
  • Audio ve text
  • Video ve text

SMIL'in en fazla 7 adet slide sayısından oluşması tavsiye edilir.

SMIL İçeriği
RealMedia sunum dosyası SMIL'de çoklu slide içerisinde video ve text referanslanıyor olabilir, (text ve video ayrı slide larda iken), bu durumda text içeren slide videodan önce gelmelidir. SMIL'de aynı slide içerisinde imaj ve text'e aynı anda referanslama var ise text uzunluğu 3 satırı geçmemelidir. Yoksa text diğer slide'lara doğru taşar. Bir slide içerisinde animated gif'e referans ediliyor ise bu slide süresi gerçek animated gif süresine göre ayarlanmalıdır. Animated gif'de yalnızca text var ise tavsiye edilen süre 6 saniyedir. PowerPoint gibi farklı bir sunum dosyasıdır. HTML dosyalarına benzemektedir. SMIL dosyası içersinde yazı, ses veya video bilgileri bulunabilir. Birçok Nokia marka cep telefonu SMIL dosyasını desteklemektedir. MMS Teknik Dokümanını indirmek için TIKLAYINIZ.

İlgili İçerik

Duyurular

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

Mesai Bilgilendirmesi

Kurban Bayramı sebebi ile, müşteri hizmetleri ekibimiz bayramın 1. ve 2. günü 20.07.2021 ve 21.07.2021 tarihlerinde 09:30 – 17:30 saatleri arasında sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

Gozde Mermerci Temmuz 17

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

İYS ile Birlikte Yeni Döneme Hazırlık

Mobildev’i İYS iş ortağı olarak yetkilendiren firmaların, Mobildev İVT ve İVT Lite ürünleri aracılığıyla izinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarımı tamamlandı.

Gozde Mermerci Haziran 11

İYS Uyum Webinarları Tamamlandı

Katılımcılar, webinarların sağladığı faydaları ve memnuniyetlerini webinar sonrası anketlerimize katılıp yüksek puan vererek belirtti. Webinarlarımız bu ve farklı konularda devam edecektir.

Gozde Mermerci Haziran 1

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.