MMS Gönderiminde Teknik Detaylar

Ocak 22, 2014

MMS Gateway

MMS mesajları SMS’in tersine, GSM şebekeleri üzerinden değil; WAP sistemi yoluyla gönderilir. Bu sebeple MMS mesajlarını görüntüleyecek mobil cihazların WAP teknolojisini desteklemesi gerekmektedir. MMS mesaj gönderildiğinde, WAP yoluyla mesaj, gönderenden alıcının operatörüne ait mesaj servis merkezine iletilir; oradan da alıcı cihaz uygun olduğu anda (açık olması ve kapsama alanı içerisinde olması) ulaştırılır.

mms gateway


MMS Mesaj Formatları

Video Formatı:
Maksimum 30 saniye sürmelidir. Ortalama bitrate 128 kbps olmalıdır. Çözünürlük: 176 x 144 olmalıdır. Saniyede 15 frame desteklemelidir.

Tercih edilen input formatı: 3gp
Dosya formatı Video codec: mpeg4
Audio codec: aac

Text Formatı:
Yalnızca textten oluşan bir slide 6 satırı geçmemelidir. Fazlası diğer slidelara yayılacaktır. Her slide üzerindeki text 18-30 kelime ile limitli olmalıdır ki abone "scroll" işlemini fazla gerçeklemeden okuyabilsin.

SMIL Formatı:
Bir MMS'in diğer içeriğin yanı sıra SMIL sunumu barındırması tavsiye edilir. SMIL standartına uyulmalıdır: (OMA 1.1, OMA 1.2) İçerik ismi SMIL içerisinde referanslanmalıdır. Frame içerisindeki bölge tanımları iç içe geçmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. SMIL'deki her nesne tanımlı olan bir bölge ile ilişkilendirilmelidir. Her slide üzerindeki MMS/SMIL layout/region tanımlarının OMA uyumlu olması gerekir. Slide başına Layout ve 2 bölge tanımı olmalı, bölgeler ihtiyaca göre Image&Text olmalı.

Her slide (eğer birden fazla obje içeriyor ise) şunlarla kısıtlıdır:

  • Image ve text
  • Image ve audio
  • Image, audio, ve text
  • Audio ve text
  • Video ve text

SMIL'in en fazla 7 adet slide sayısından oluşması tavsiye edilir.

SMIL İçeriği
RealMedia sunum dosyası SMIL'de çoklu slide içerisinde video ve text referanslanıyor olabilir, (text ve video ayrı slide larda iken), bu durumda text içeren slide videodan önce gelmelidir. SMIL'de aynı slide içerisinde imaj ve text'e aynı anda referanslama var ise text uzunluğu 3 satırı geçmemelidir. Yoksa text diğer slide'lara doğru taşar. Bir slide içerisinde animated gif'e referans ediliyor ise bu slide süresi gerçek animated gif süresine göre ayarlanmalıdır. Animated gif'de yalnızca text var ise tavsiye edilen süre 6 saniyedir. PowerPoint gibi farklı bir sunum dosyasıdır. HTML dosyalarına benzemektedir. SMIL dosyası içersinde yazı, ses veya video bilgileri bulunabilir. Birçok Nokia marka cep telefonu SMIL dosyasını desteklemektedir. MMS Teknik Dokümanını indirmek için TIKLAYINIZ.

İlgili İçerik

Duyurular

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Software Development Engineer

Mobildev offers an opportunity to learn the best practices in personal data protection rule compliance through machine learning.

Gozde Mermerci Mart 10

Satış Mühendisi

Aşağıdaki niteliklere uygun Kobi Satış Departmanımızda yetiştirilmek üzere Satış Mühendisi arıyoruz.

Gozde Mermerci Mart 10

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Satışlarınızı Artırmak ve Doğru Kişileri Hedeflemek için İpuçları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Satışlarınızı Artırmak ve Doğru Kişileri Hedeflemek için İpuçları

Gozde Mermerci Mart 4

Anket Servislerinde İYS Sebepli Değişiklik

SMS servislerini kullanan Mobildev ürünlerinden biri olan Mobildev Anket ürünü de bu değişiklikten etkilendi.

Erkan Aytac Mart 2

4 İşlemde Yeni Operatör Servislerine Geçiş ve İYS’ye Uyum!

4 İşlemde Yeni Operatör Servislerine Geçiş ve İYS’ye Uyum!

Gozde Mermerci Şubat 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.