A/X Testi İle Karar Vermek Artık Çok Kolay!

Temmuz 21, 2017

A/X testi nedir?

A/X testleri, kişileriniz ile etkileşime geçmeden önce herhangi bir öğe üzerinde uygulanan testlerdir. Bu bir açılış sayfasının tamamı olabileceği gibi bir e-postanın ara yüzü veya tek bir butonun rengi bile olabilir. Bu testte "A", kontrol grubunu, "X" ise tedavi gruplarını temsil eder. Kısa bir tanım yapmak gerekirse A/X testi, kullanıma hazır 2 farklı tasarımın(konu satırı, içerik, site, açılış sayfası(landing page), gönderi, üyelik sayfası, satış sayfası), kullanışlılık ve verim bakımından test edilmesidir. Genelde kullanıcılar bu teste farkında olmadan tabi tutulur.

A/X testi örneklendirmesi

Kişilerinize gönderdiğiniz e-posta mesajını belirlediğiniz değişkenlere göre iki farklı şekilde sunarak, hangi değişkenin dönüşüme daha fazla katkı sağladığını test edebilirsiniz. İletişim hedefinin kişileri açılış sayfası(landing page) üzerinden satışa yönlendirmek olduğunu varsayalım. Tasarımları test etmek için A ve B adında iki örnek grup belirlemelisiniz. Bir numaralı tasarımı A grubuna, iki numaralı tasarımı da B grubuna göndererek dönüşümleri ölçebilirsiniz. Eğer gruplarda yer alan kişiler, denediğiniz ikinci tasarımı ilkinden daha çok beğenirse veya daha fazla ilgi gösterirse, kullanmaya hemen başlarsınız. İkinci tasarımı gruplarda yer alan kişiler beğenmezse değişikliği bir kez daha gözden geçirebilme şansınız olur. Siz farkına varmadan arka planda ne kadar işlem tamamlanmış ya da hangi yöntemde daha fazla kişi satın alma yapmış gibi istatistikler tutulur ve da iki tasarımdan daha iyi olanına karar verebilirsiniz.

A/X testinin amacı nedir?

İletişim hedeflerine uygun içerikler oluşturmak; daha fazla ürün satmak, daha kısa sürede işlem yaptırmak, dönüşümleri artırmak ve kişileri sitede daha fazla tutmaktır. Doğru uygulandığında yüksek başarı sağlamaktadır.

A/X testiyle neleri test edebiliriz?

• Hangi günün en ideal olduğunu görebilmek için e-posta mesajlarınızı farklı günlerde gönderebilirsiniz.
• Farklı saatlerde mesaj göndererek hangi saatte açılma, tıklanma oranının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.
• E-postanın “Kimden” kısmına şirket veya kişi ismi yazarak hangisinin daha çok açıldığını görebilirsiniz.
• E-postanızın genel görünümünü, uzunluğunu, başlığını, renklerini, imajlarını değiştirerek hangilerinin en iyi sonucu verdiğini görebilirsiniz.
• Tıklama çağrısı yaptığınız alanda ne söylerseniz daha fazla tıklandığını görebilirsiniz.
• İnsanların ne tür tepkiler verdiğini görebilmek için teklifinizi değiştirebilirsiniz.
• HTML veya metin tabanlı e-posta göndererek hangisinin daha iyi sonuç verdiğini görebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Sektöründe Bulunanlar için 5 Basit A/X Testi Önerisi

1- Test edilen ve edilmesi gereken alanlar:
• Harekete geçirici cümleler ve butonlar
• Dönüşüm beklediğiniz butonların renkleri
• Ürün başlıkları ve ürün açıklama alanı
• Formların uzunlukları ve doldurulması istenen boşluk sayısı
• Görseller ve ikonlar
• Ürün fiyatlandırılma şekli

2- A/X testlerinizi kademeli olarak yapın:
A/X testlerinin amacı değişkenlik gösterebilir. Her değişikliğin etkisini daha net görmek için kademeli bir test sistemi oluşturun. Örneğin, kişilere gönderdiğiniz e-posta mesajında bir satın al butonunu değiştirmek için testlere başlıyorsanız ilk önce renk değişimini test ederek renkte karar kılın, sonrasında “satın al” yazısının ne olacağını belirleyebilir son aşamada da font değişikliğini test edebilirsiniz. Eğer bu testleri beraber yaparsanız hangisinden nasıl bir sonuç aldığınızdan emin olamazsınız.

3- Test yaparken kullanıcılarınızı görmezden gelmeyin:
Test yaparken yapılan büyük hatalardan biri mevcut kullanıcıları göz önünde bulundurmamaktır. Açılış sayfanızda (landing page) önemli bir değişiklik yapacaksanız daimi ziyaretçileriniz ile yeni ziyaretçilerinizi ayırmanız faydalı olacaktır yoksa var olan kullanıcılarınız kaçırabilir.

4- Elde ettiğiniz sonuçları uygularken duygusal olmayın:
Renk tabanlı değişiklikler yaptığınızda öngöremediğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz. Sayfanızda çok aykırı durabilecek ama dönüşüm oranlarını artıracak sonuçlar elde edebilirsiniz.

5- Bolca test yapmaktan korkmayın:
İlk yaptığınız A/B testleri ile istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz, umutsuzluğa kapılmadan bolca test yapmaya devam edin. Yaptığınız testte gerçekçi sonuçlara ulaşmak için dikkat etmeniz gereken en önemli unsur yapılacak olan testlere yeterli zamanı ayırmaktır.

Ücretsiz A/X Test Aracı

Mobildev e-posta servisi ile birlikte ücretsiz sunulan A/X test aracını kullanarak, kişilerinize dönüşümü yüksek e-posta mesajları göndermeye başlayın.


Ücretsiz Dene


İlgili İçerik

Duyurular

Kapalı Portföye Sahip Saha Ekipleri İle İzin Yönetimi

Mobildev İzinli Veri Tabanı (İVT ) servisi kişileriniz ile temasta bulunduğunuz her noktada kesintisiz olarak; hem izinli veri tabanınızı güncel tutmanıza hem de genişletmenize imkan sağlamaktadır.

Gozde Mermerci Ekim 27

Hatırlatma Mesajlarının Önemi ve Etkisi

Kişilerin firmanızla oluşturdukları randevu saati, tarihi, konusu vb. hatırlanması gereken programları, ödeme tarihlerini, yenilenmesi gereken sözleşmelerini bunun gibi daha birçok önemli ama atlanabilen konuyu akıllarında tutmaları oldukça zordur.

Gozde Mermerci Ekim 22

Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz.

Gozde Mermerci Ekim 13

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

Gozde Mermerci Ekim 8

Yeni Doküman Tespiti Modelimiz ile SIU2020 Konferansındayız!

Mobildev, Boğaziçi Üniversitesi danışmanlığında Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı isimli yeni bir ürün geliştirdi.

Gozde Mermerci Ekim 6

Ticari İleti Şikayet Süreçlerinizde Mobildev Yanınızda

Elektronik ticari İletiler, iletişime geçilecek kişilere ancak önceden izinleri alınmak şartıyla gönderilebilir.

Gozde Mermerci Eylül 18

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.