Sevgililer Günü Pastasını Kaçırmayın!

bulent taskin
Ocak 26, 2021

Sevgililer gününde organize perakendede beklenen ciro yaklaşık 250 milyon TL¹. Çiçek ve mücevher başta olmak üzere hazır giyim, teknoloji ürünleri ve restoran cirolarında yüzde 100’e varan oranlarda artış oluyor. Organize perakendenin genelinde ise cirolarda yüzde 25-30 oranında bir artış gözlemleniyor. Nerdeyse tüm markalar, tüketimin arttığı bu haftada müşterilerinin cüzdanlarından pay almak istiyor. Alınacak payın arttırılması için ise yapılması gereken birçok şey var. Öncelikle ticari iletişim izni alınan bir gönderim listesi olmalı ve bu listeye uygun teklif hazırlanmalıdır. Sonrası için aşağıdaki ipuçları kullanılabilir.

SMS İle Pazarlama

Kampanyalarınızı duyurabilmeniz açısından SMS ile pazarlama oldukça önemlidir. Her ne kadar SMS sadece metin bazlı içerikleri desteklese de teklifleri duyurmak için sadece metinler ile sınırlı kalınmamalıdır. Çoklu Zekâ kuramına göre her insanın öğrenme şekli ayrıdır. İnsanın kişiliği, karakteri, görünüşü, parmak izi gibi öğrenmesi de kendine özgü ve diğerlerinden farklıdır. Öğrenme Piramidi genel olarak, insanın okuyarak öğrendiklerinin %10 unu, dinleyerek öğrendiklerinin %20 sini, görerek öğrendiklerinin %30 unu, dinleyerek ve görerek öğrendiklerinin %50 sini hatırladığını söyler. Bu sebeple SMS mesajlarının içine eklenecek kişiye özel kısa URL adresleri ile kişileri, açılış sayfalarına yönlendirmek ve daha zengin içeriklerle teklifleri sunmak dönüşüm için faydalı olabilir. Açılış sayfalarında kişiye özel görseller, videolar ya da metinler sayesinde ikna süreci hızlanabilir. SMS mesajı üzerinden kişileri açılış sayfasına yönlendirmek için hazırlanan metinler oldukça önemlidir. Metinlerde fırsatlardan bahsedilmeli, dikkat uyandırılmalı, ilgi çekici metinler kullanılmalı ve kişiler linke tıklamaya ikna edilmelidir.

Hedef Kitleler ve Teklifler

Tekliflerinizi mutlaka cinsiyet bazlı hedeflemeler yaparak gönderin. Listenizde yer alan erkekler ve kadınlar için ayrı teklifler oluşturun. Tekliflerinizi tüm listenize göndermeyin. Listenizde yer alan erkeklere kadın ürünü teklifi, kadınlara ise erkek ürünü teklifleri iletin. Bunun için SMS mesajı içinde kullanılacak kişiye özel URL adresleri kullanılabilir. Teklifin detayı, kişiye göre tamamen değiştirilebilir. Örneğin “Sevgililere özel %50 indirim ve aynı gün kargo {Kişiye Özel URL}” mesajında URL adresine tıklayan bir kişi triko tekliflerini görürken, diğer kişi ise erkek parfümlerini görebilir.

Mobil Deneyim

2018 yılında aktif mobil cihaz kullanıcısı penetrasyonu %73 ² oldu. Artık internet deneyiminin çoğunluğu tabletler ve cep telefonları üzerinde yaşanıyor. Mesajınızın içerisinden tıklanarak ziyaret edilen açılış sayfaları %100 mobil uyumlu olmalıdır. Hazırladığınız açılış sayfalarını birden fazla cihazda test etmelisiniz. İnternette bu testi ücretsiz olarak yapan birçok site bulunabilir. Örneğin Google ‘ın mobil uyumluluk testi bu iş için kullanılabilir. (https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr)

Tasarım

Her zaman kullanılan tasarımından farklı olarak açılış sayfaları, sevgililer gününe özel ve dikkat çekecek şekilde tasarlanmalıdır. Tasarımın amacı, sevgililer gününün özel olduğu fikrini kişilere geçmesi olmalıdır. Sevgililer gününü çağrıştıracak sıcak renkler kullanılmalıdır. Bu döneme özel olan ürünler ve teklifler öne çıkartılmalı ve farklı ürün alternatifleri sunulmalıdır.

Online Alışveriş

Türkiye’de sitelere giren her iki kişiden biri alışverişi online olarak tamamlamaktadır ³. Özellikle öğrenciler ve 20-40 yaş arasındaki çalışan kişiler öncelikli olarak online alışverişi tercih etmektedir. Bu sebeple gönderim listesinde yer alan kişilerin teklifi online olarak kullanabilmeleri önemlidir. Ayrıca mesajı alan kişinin cihazdan ayrılmadan alışverişi tamamlayabilmesi, sunulan deneyimin bütünlüğü açısından da önemlidir. Daha önce alışveriş yapmamış kişileri belirlemek ve onlar için ilave küçük teklifler sunmak dönüşümü arttırabilir.

Gönderim süresi de bir diğer önemli konu; Sevgililer Günü alışverişlerini son dakikaya bırakan kişilere hızlı gönderi seçeneği sunmak, önemli bir fayda olabilir. Örneğin aynı gün kargo seçeneği mesaj metnine ilave fayda olarak eklenebilir.

İkincil Taktikler

SMS mesajı gönderildikten sonra kişilerin tepkilerine göre gerçekleştirilecek ikinci, üçüncü taktikler planlanmalıdır. SMS mesajı iletilmez ise e-posta gibi farklı bir kanaldan iletişime geçilebilir. 24 saat içinde SMS mesajı iletilir fakat mesajın içinde yer alan URL adresi tıklanarak açılış sayfası açılmaz ise ikna edici farklı bir mesaj farklı bir zamanda yeniden gönderilebilir. Kişilerin incelediği ama satın almadığı ürünler varsa bu ürünlerin öne çıktığı yeni SMS mesajları hazırlanarak gönderilebilir. Tüm bunlar dönüşümünüzün artmasına yardımcı olabilir.

Geç kalmadan bir SMS kampanyası planlayın ve sevgililer günü pastasından payınızı alın.


Kaynaklar

¹ www.perakendebulten.com.

² We Are Social.

³ Hakan Orhun, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanıİlgili İçerik

Duyurular

Müşteri Sadakat Yönetiminin Faydaları

Mobildev İVT ile, mobil uygulama, mağaza, çağrı merkezi, satış sonrası servis noktaları gibi, farklı kanallardan topladığınız sadakat izinlerini, tek platform üzerinden yönetebilirsiniz. Müşteri sadakat yönetimi

Gozde Mermerci Ekim 21

Türk Telekom Planlı Çalışma

VIP/OTP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ekim 19

İYS de Güncel Olduğunuza Emin Olun

İYS ye gönderilen veri akışınızı kontrol ederek, izin durumlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Gozde Mermerci Ekim 18

Teknik Destek Uzmanı Arıyoruz

Mobildev, müşterilerinin satış ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik katma değerli servisler geliştiren, Türkiye’nin önde gelen Servis Sağlayıcı şirketleri ile işbirliği yaparak, portföyüne 18 yılda 23.000'den fazla kurumu katmış bir teknoloji şirketidir.

Gozde Mermerci Eylül 28

Turizm ve Seyahat Pazarlamacıları İçin; Toplu SMS Pazarlama İpuçları

Mobildev olarak, turizm ve seyahat sektöründeki firmaların, bugünün ve yarının ihtiyaçlarını karşıladığını müşterilerine duyurmasına yardımcı olacak 4 önemli konudan aşağıda bahsettik.

Gozde Mermerci Eylül 27

Toplu SMS Pazarlama Kampanyalarınızın Dönüşümünü Artırın!

Firmanızın kampanyalarını duyururken, gelir kaybı yaşamamak için kişilerden yeni aldığınız ticari elektronik ileti izinlerini 3 iş günü içinde ileti yönetim sistemi İYS ye mutlaka aktarmanız gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 15

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.