Sevgililer Günü Pastasını Kaçırmayın!

bulent taskin
Ocak 26, 2021

Sevgililer gününde organize perakendede beklenen ciro yaklaşık 250 milyon TL¹. Çiçek ve mücevher başta olmak üzere hazır giyim, teknoloji ürünleri ve restoran cirolarında yüzde 100’e varan oranlarda artış oluyor. Organize perakendenin genelinde ise cirolarda yüzde 25-30 oranında bir artış gözlemleniyor. Nerdeyse tüm markalar, tüketimin arttığı bu haftada müşterilerinin cüzdanlarından pay almak istiyor. Alınacak payın arttırılması için ise yapılması gereken birçok şey var. Öncelikle ticari iletişim izni alınan bir gönderim listesi olmalı ve bu listeye uygun teklif hazırlanmalıdır. Sonrası için aşağıdaki ipuçları kullanılabilir.

SMS İle Pazarlama

Kampanyalarınızı duyurabilmeniz açısından SMS ile pazarlama oldukça önemlidir. Her ne kadar SMS sadece metin bazlı içerikleri desteklese de teklifleri duyurmak için sadece metinler ile sınırlı kalınmamalıdır. Çoklu Zekâ kuramına göre her insanın öğrenme şekli ayrıdır. İnsanın kişiliği, karakteri, görünüşü, parmak izi gibi öğrenmesi de kendine özgü ve diğerlerinden farklıdır. Öğrenme Piramidi genel olarak, insanın okuyarak öğrendiklerinin %10 unu, dinleyerek öğrendiklerinin %20 sini, görerek öğrendiklerinin %30 unu, dinleyerek ve görerek öğrendiklerinin %50 sini hatırladığını söyler. Bu sebeple SMS mesajlarının içine eklenecek kişiye özel kısa URL adresleri ile kişileri, açılış sayfalarına yönlendirmek ve daha zengin içeriklerle teklifleri sunmak dönüşüm için faydalı olabilir. Açılış sayfalarında kişiye özel görseller, videolar ya da metinler sayesinde ikna süreci hızlanabilir. SMS mesajı üzerinden kişileri açılış sayfasına yönlendirmek için hazırlanan metinler oldukça önemlidir. Metinlerde fırsatlardan bahsedilmeli, dikkat uyandırılmalı, ilgi çekici metinler kullanılmalı ve kişiler linke tıklamaya ikna edilmelidir.

Hedef Kitleler ve Teklifler

Tekliflerinizi mutlaka cinsiyet bazlı hedeflemeler yaparak gönderin. Listenizde yer alan erkekler ve kadınlar için ayrı teklifler oluşturun. Tekliflerinizi tüm listenize göndermeyin. Listenizde yer alan erkeklere kadın ürünü teklifi, kadınlara ise erkek ürünü teklifleri iletin. Bunun için SMS mesajı içinde kullanılacak kişiye özel URL adresleri kullanılabilir. Teklifin detayı, kişiye göre tamamen değiştirilebilir. Örneğin “Sevgililere özel %50 indirim ve aynı gün kargo {Kişiye Özel URL}” mesajında URL adresine tıklayan bir kişi triko tekliflerini görürken, diğer kişi ise erkek parfümlerini görebilir.

Mobil Deneyim

2018 yılında aktif mobil cihaz kullanıcısı penetrasyonu %73 ² oldu. Artık internet deneyiminin çoğunluğu tabletler ve cep telefonları üzerinde yaşanıyor. Mesajınızın içerisinden tıklanarak ziyaret edilen açılış sayfaları %100 mobil uyumlu olmalıdır. Hazırladığınız açılış sayfalarını birden fazla cihazda test etmelisiniz. İnternette bu testi ücretsiz olarak yapan birçok site bulunabilir. Örneğin Google ‘ın mobil uyumluluk testi bu iş için kullanılabilir. (https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr)

Tasarım

Her zaman kullanılan tasarımından farklı olarak açılış sayfaları, sevgililer gününe özel ve dikkat çekecek şekilde tasarlanmalıdır. Tasarımın amacı, sevgililer gününün özel olduğu fikrini kişilere geçmesi olmalıdır. Sevgililer gününü çağrıştıracak sıcak renkler kullanılmalıdır. Bu döneme özel olan ürünler ve teklifler öne çıkartılmalı ve farklı ürün alternatifleri sunulmalıdır.

Online Alışveriş

Türkiye’de sitelere giren her iki kişiden biri alışverişi online olarak tamamlamaktadır ³. Özellikle öğrenciler ve 20-40 yaş arasındaki çalışan kişiler öncelikli olarak online alışverişi tercih etmektedir. Bu sebeple gönderim listesinde yer alan kişilerin teklifi online olarak kullanabilmeleri önemlidir. Ayrıca mesajı alan kişinin cihazdan ayrılmadan alışverişi tamamlayabilmesi, sunulan deneyimin bütünlüğü açısından da önemlidir. Daha önce alışveriş yapmamış kişileri belirlemek ve onlar için ilave küçük teklifler sunmak dönüşümü arttırabilir.

Gönderim süresi de bir diğer önemli konu; Sevgililer Günü alışverişlerini son dakikaya bırakan kişilere hızlı gönderi seçeneği sunmak, önemli bir fayda olabilir. Örneğin aynı gün kargo seçeneği mesaj metnine ilave fayda olarak eklenebilir.

İkincil Taktikler

SMS mesajı gönderildikten sonra kişilerin tepkilerine göre gerçekleştirilecek ikinci, üçüncü taktikler planlanmalıdır. SMS mesajı iletilmez ise e-posta gibi farklı bir kanaldan iletişime geçilebilir. 24 saat içinde SMS mesajı iletilir fakat mesajın içinde yer alan URL adresi tıklanarak açılış sayfası açılmaz ise ikna edici farklı bir mesaj farklı bir zamanda yeniden gönderilebilir. Kişilerin incelediği ama satın almadığı ürünler varsa bu ürünlerin öne çıktığı yeni SMS mesajları hazırlanarak gönderilebilir. Tüm bunlar dönüşümünüzün artmasına yardımcı olabilir.

Geç kalmadan bir SMS kampanyası planlayın ve sevgililer günü pastasından payınızı alın.


Kaynaklar

¹ www.perakendebulten.com.

² We Are Social.

³ Hakan Orhun, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanıİlgili İçerik

Duyurular

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

Mesai Bilgilendirmesi

Kurban Bayramı sebebi ile, müşteri hizmetleri ekibimiz bayramın 1. ve 2. günü 20.07.2021 ve 21.07.2021 tarihlerinde 09:30 – 17:30 saatleri arasında sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

Gozde Mermerci Temmuz 17

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

İYS ile Birlikte Yeni Döneme Hazırlık

Mobildev’i İYS iş ortağı olarak yetkilendiren firmaların, Mobildev İVT ve İVT Lite ürünleri aracılığıyla izinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarımı tamamlandı.

Gozde Mermerci Haziran 11

İYS Uyum Webinarları Tamamlandı

Katılımcılar, webinarların sağladığı faydaları ve memnuniyetlerini webinar sonrası anketlerimize katılıp yüksek puan vererek belirtti. Webinarlarımız bu ve farklı konularda devam edecektir.

Gozde Mermerci Haziran 1

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.