Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

Gozde Mermerci
Ekim 13, 2020
  • 2326

Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

Elektronik Ticaret Kanunu'na uygun olarak geçmiş tarihli 150.000 adet ve altında ticari iletişim izinlerinizi ileti yönetim sistemi İYS ye aktarmanız için son tarih 31 Mayıs. İleti İzinlerini İYS’ye aktarmazsanız bugüne kadar büyük uğraşlarla müşterilerinizden topladığınız tüm iletişim izinleriniz geçersiz sayılacak ve sesli arama mesaj ve e posta gönderimi yapamayacaksınız.

Detaylı Bilgi İçin Geç Kalmayın! Fakat tacirler için farklı bir durum var…

Tacir ve Esnaf Kimdir?

• Gerçek kişilerde tacir; Kendi adına ve kendi hesabı üzerinden bir ticari işletmeyi işleten gerçek kişilere tacir denildiği gibi ayrıca ticari faaliyette bulunan dernekler, vakıflar, limited ve anonim şirketler, kamu tüzel kişilerce kurulan, kamu iktisadi teşekküller de tacir olarak tanımlanır.

• Tüzel kişiliğe ait kurumlar ve kuruluşları 3 farklı şekilde değerlendirmek gerekir.

1. Birincisi ticari amaçla faaliyette bulunan dernekler ve vakıflardır.

2. İkincisi çok fazla karşımıza çıkan limited şirketler ve anonim şirketler gibi kuruluşlar.

3. Üçüncüsü ise kamu tüzel kişilerce kurulan kamu iktisadi teşekküllerdir.


Tacir ve Esnaflardan Ticari İletişim İzni Almak Zorunlu mudur?

Söz konusu 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkındaki Yönetmeliğinin 4. Maddesine göre; tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz. Ancak tacir veya esnafların, kişilerin ret bildirimlerini kullanması halinde tekrar iletişim izinleri alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemez. Ticari elektronik ileti onayı olan kişiler Ticaret Bakanlığının web sitesi üzerinden ve e devlet üzerinden şikayetlerini, çıkış taleplerini gerçekleştirebilirler.

Tacir ve Esnaf'ı İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) Bildirmek Zorunlu mu?

İYS (İleti Yönetim Sistemi) üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemez. 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliği nedeniyle; tacir veya esnafların elektronik iletişim adreslerinin İYS üzerinden (İleti Yönetim Sistemi) kaydedilmesi gerekir. Tacirler ret bildirimi yaptıklarında, hizmet sağlayıcıların gerçek kişilerde olduğu gibi, tacirlere gönderilen iletileri de 3 iş günü içinde durdurması gerekir. Eğer yeniden tacire ticari ileti gönderilmek isteniyorsa bu sefer izin alınması gerekmekte ve 3 iş günü içinde İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) alınan iznin aktarılması gerekmektedir.

31 Mayıs 2021’ ye Kadar Tacirlere Ait Adresleri İYS’ye Aktarmak Zorunda Mıyım?

Tacirler için böyle bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, bu zorunluluk gerçek kişilere ait iletişim izinleri için geçerlidir. Fakat tacirlere ileti gönderebilmek için, ticari elektronik ileti gönderiminden 1 gün önce tacir veya esnaf olan alıcıların elektronik iletişim adreslerinin İYS’ye kayıt edilmesi gerekmektedir.

İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) Tacir Adreslerini Nasıl İletebilirim?

Mobildev’in çözümleri arasında yer alan İVT ve İVT Lite ürünleri ile, bir iletişim adresinin bir tacire mi yoksa gerçek bir kişiye mi ait olduğunu işaretleyebilir ve bireysel iletişim adreslerinde olduğu gibi, tacirlere ait ticari iletişim adreslerini de kolayca İYS’ye kayıt olarak aktarabilirsiniz.

Tacirler ile ilgili iletişim adreslerini İYS’ye aktarmak için hemen forma başvurun, sizi arayarak detayları anlatalım.İlgili İçerik

Duyurular

Müşteri Sadakat Yönetiminin Faydaları

Mobildev İVT ile, mobil uygulama, mağaza, çağrı merkezi, satış sonrası servis noktaları gibi, farklı kanallardan topladığınız sadakat izinlerini, tek platform üzerinden yönetebilirsiniz. Müşteri sadakat yönetimi

Gozde Mermerci Ekim 21

Türk Telekom Planlı Çalışma

VIP/OTP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ekim 19

İYS de Güncel Olduğunuza Emin Olun

İYS ye gönderilen veri akışınızı kontrol ederek, izin durumlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Gozde Mermerci Ekim 18

Teknik Destek Uzmanı Arıyoruz

Mobildev, müşterilerinin satış ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik katma değerli servisler geliştiren, Türkiye’nin önde gelen Servis Sağlayıcı şirketleri ile işbirliği yaparak, portföyüne 18 yılda 23.000'den fazla kurumu katmış bir teknoloji şirketidir.

Gozde Mermerci Eylül 28

Turizm ve Seyahat Pazarlamacıları İçin; Toplu SMS Pazarlama İpuçları

Mobildev olarak, turizm ve seyahat sektöründeki firmaların, bugünün ve yarının ihtiyaçlarını karşıladığını müşterilerine duyurmasına yardımcı olacak 4 önemli konudan aşağıda bahsettik.

Gozde Mermerci Eylül 27

Toplu SMS Pazarlama Kampanyalarınızın Dönüşümünü Artırın!

Firmanızın kampanyalarını duyururken, gelir kaybı yaşamamak için kişilerden yeni aldığınız ticari elektronik ileti izinlerini 3 iş günü içinde ileti yönetim sistemi İYS ye mutlaka aktarmanız gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 15

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.