Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

Gozde Mermerci
Ekim 13, 2020
  • 1143

Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

Elektronik Ticaret Kanunu'na uygun olarak 150.000 adetin altındaki geçmiş tarihli iletişim izinlerinizi İYS’ye (ileti yönetim sistemi) aktarmanız için son tarih 31 Mayıs. İzinlerinizi İYS’ye aktarmazsanız bugüne kadar büyük uğraşlarla müşterilerinizden topladığınız tüm iletişim izinleriniz geçersiz sayılacak,

Geç Kalmayın! Fakat tacirler için farklı bir durum var…

Tacir ve Esnaf Kimdir?

• Gerçek kişilerde tacir; Kendi adına ve kendi hesabı üzerinden bir ticari işletmeyi işleten gerçek kişilere tacir denildiği gibi ayrıca ticari faaliyette bulunan dernekler, vakıflar, limited ve anonim şirketler, kamu tüzel kişilerce kurulan, kamu iktisadi teşekküller de tacir olarak tanımlanır.

• Tüzel kişiliğe ait kurumlar ve kuruluşları 3 farklı şekilde değerlendirmek gerekir.

1. Birincisi ticari amaçla faaliyette bulunan dernekler ve vakıflardır.

2. İkincisi çok fazla karşımıza çıkan limited şirketler ve anonim şirketler gibi kuruluşlar.

3. Üçüncüsü ise kamu tüzel kişilerce kurulan kamu iktisadi teşekküllerdir.

Tacir ve Esnaflardan Ticari İletişim İzni Almak Zorunlu mudur?

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkındaki Yönetmeliğinin 4. Maddesine göre; tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz. Ancak tacir veya esnafların reddetme hakkını kullanması halinde tekrar iletişim izinleri alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemez.

Tacir ve Esnaf'ı İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) Bildirmek Zorunlu mu?

İYS (İleti Yönetim Sistemi) üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemez. 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliği nedeniyle; tacir veya esnafların elektronik iletişim adreslerinin İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) kaydedilmesi gerekir. Tacirler ret bildirimi yaptıklarında, hizmet sağlayıcıların gerçek kişilerde olduğu gibi, tacirlere gönderilen iletileri de 3 iş günü içinde durdurması gerekir. Eğer yeniden tacire ticari ileti gönderilmek isteniyorsa bu sefer izin alınması gerekmekte ve 3 iş günü içinde İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) alınan iznin aktarılması gerekmektedir.

31 Mayıs 2021’ ye Kadar Tacirlere Ait Adresleri İYS’ye Aktarmak Zorunda Mıyım?

Tacirler için böyle bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, bu zorunluluk gerçek kişilere ait iletişim izinleri için geçerlidir. Fakat tacirlere ileti gönderebilmek için, ticari elektronik ileti gönderiminden 1 gün önce tacir veya esnaf olan alıcıların elektronik iletişim adreslerinin İYS’ye kaydedilmesi gerekmektedir.

İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) Tacir Adreslerini Nasıl İletebilirim?

Mobildev’in İVT ve İVT Lite ürünleri ile, bir iletişim adresinin bir tacire mi yoksa gerçek bir kişiye mi ait olduğunu işaretleyebilir ve bireysel iletişim adreslerinde olduğu gibi, tacirlere ait ticari iletişim adreslerini de kolayca İYS’ye aktarabilirsiniz.

Tacirler ile ilgili iletişim adreslerini İYS’ye aktarmak için hemen forma başvurun, sizi arayarak detayları anlatalım.İlgili İçerik

Duyurular

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Software Development Engineer

Mobildev offers an opportunity to learn the best practices in personal data protection rule compliance through machine learning.

Gozde Mermerci Mart 10

Satış Mühendisi

Aşağıdaki niteliklere uygun Kobi Satış Departmanımızda yetiştirilmek üzere Satış Mühendisi arıyoruz.

Gozde Mermerci Mart 10

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Satışlarınızı Artırmak ve Doğru Kişileri Hedeflemek için İpuçları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Satışlarınızı Artırmak ve Doğru Kişileri Hedeflemek için İpuçları

Gozde Mermerci Mart 4

Anket Servislerinde İYS Sebepli Değişiklik

SMS servislerini kullanan Mobildev ürünlerinden biri olan Mobildev Anket ürünü de bu değişiklikten etkilendi.

Erkan Aytac Mart 2

4 İşlemde Yeni Operatör Servislerine Geçiş ve İYS’ye Uyum!

4 İşlemde Yeni Operatör Servislerine Geçiş ve İYS’ye Uyum!

Gozde Mermerci Şubat 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.