Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

Gozde Mermerci
Ekim 13, 2020
  • 285

Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunu’na uygun olarak iletişim izinlerinizi İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) aktarmanız için son tarih 31 Aralık’a ertelendi. Şuan hizmet sağlayıcılar 31 Aralık’a kadar izinli iletişim adreslerini aktarmaya devam ediyorlar. Fakat tacirler için farklı bir durum var…

Tacir ve Esnaf Kimdir?

• Gerçek kişilerde tacir; Kendi adına ve kendi hesabı üzerinden bir ticari işletmeyi işleten gerçek kişilere tacir denildiği gibi ayrıca ticari faaliyette bulunan dernekler, vakıflar, limited ve anonim şirketler, kamu tüzel kişilerce kurulan, kamu iktisadi teşekküller de tacir olarak tanımlanır.

• Tüzel kişiliğe ait kurumlar ve kuruluşları 3 farklı şekilde değerlendirmek gerekir.

1. Birincisi ticari amaçla faaliyette bulunan dernekler ve vakıflardır.

2. İkincisi çok fazla karşımıza çıkan limited şirketler ve anonim şirketler gibi kuruluşlar.

3. Üçüncüsü ise kamu tüzel kişilerce kurulan kamu iktisadi teşekküllerdir.

Tacir ve Esnaflardan Ticari İletişim İzni Almak Zorunlu mudur?

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkındaki Yönetmeliğinin 4. Maddesine göre; tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz. Ancak tacir veya esnafların reddetme hakkını kullanması halinde tekrar iletişim izinleri alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemez.

Tacir ve Esnaf'ı İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) Bildirmek Zorunlu mu?

İYS (İleti Yönetim Sistemi) üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemez. 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliği nedeniyle; tacir veya esnafların elektronik iletişim adreslerinin İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) kaydedilmesi gerekir. Tacirler ret bildirimi yaptıklarında, hizmet sağlayıcıların gerçek kişilerde olduğu gibi, tacirlere gönderilen iletileri de 3 iş günü içinde durdurması gerekir. Eğer yeniden tacire ticari ileti gönderilmek isteniyorsa bu sefer izin alınması gerekmekte ve 3 iş günü içinde İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) alınan iznin aktarılması gerekmektedir.

31 Aralık 2020’ ye Kadar Tacirlere Ait Adresleri İYS’ye Aktarmak Zorunda Mıyım?

Tacirler için böyle bir zorunluluk bulunmamakla birlikte, bu zorunluluk gerçek kişilere ait iletişim izinleri için geçerlidir. Fakat tacirlere ileti gönderebilmek için, ticari elektronik ileti gönderiminden 1 gün önce tacir veya esnaf olan alıcıların elektronik iletişim adreslerinin İYS’ye kaydedilmesi gerekmektedir.

İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) Tacir Adreslerini Nasıl İletebilirim?

Mobildev’in İVT ve İVT Lite ürünleri ile, bir iletişim adresinin bir tacire mi yoksa gerçek bir kişiye mi ait olduğunu işaretleyebilir ve bireysel iletişim adreslerinde olduğu gibi, tacirlere ait ticari iletişim adreslerini de kolayca İYS’ye aktarabilirsiniz.

Tacirler ile ilgili iletişim adreslerini İYS’ye aktarmak için hemen forma başvurun, sizi arayarak detayları anlatalım.İlgili İçerik

Duyurular

Turkcell Planlı Çalışma

Değerli müşterimiz, Turkcell'de altyapı arızası yaşanmıştır.

Erkan Aytac Aralık 3

İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) Kayıt ve Aktarım Tarihlerinde Süre Uzatımı

28.08.2020 tarihli ve 31227 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Yönetmelik) uyarınca elektronik ticari ileti gönderecek hizmet sağlayıcıların nezdin

Erkan Aytac Kasım 30

İYS ve Yeni İzinli İletişim Dönemi

Yeni yönetmelik artık hizmet sağlayıcıların, İYS ye kaydolmalarını ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS ye aktarmalarını ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutmalarını istemektedir.

Gozde Mermerci Kasım 17

İletişim İzinlerinizi İYS ye Aktarmanız İçin Son Tarih 31 Aralık

İYS (İleti Yönetim Sistemi) 31 Aralık’tan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin vermeyecek ve 16 Ocak tarihinden itibaren operatörler tarafından gönderimleri engelleyecek.

Gozde Mermerci Kasım 12

Kapalı Portföye Sahip Saha Ekipleri İle İzin Yönetimi

Mobildev İzinli Veri Tabanı (İVT ) servisi kişileriniz ile temasta bulunduğunuz her noktada kesintisiz olarak; hem izinli veri tabanınızı güncel tutmanıza hem de genişletmenize imkan sağlamaktadır.

Sevcan Icoz Ekim 27

Toplu SMS - Hatırlatma Mesajlarının Önemi ve Etkisi

Kişilerin firmanızla oluşturdukları randevu saati, tarihi, konusu vb. hatırlanması gereken programları, ödeme tarihlerini, yenilenmesi gereken sözleşmelerini bunun gibi daha birçok önemli ama atlanabilen konuyu akıllarında tutmaları oldukça zordur.

Gozde Mermerci Ekim 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.