1 Aralık a Kadar İletişim İzinlerinizi İYS ye Aktarmazsanız Tüm İzinleriniz Silinecek!

Gozde Mermerci
Kasım 12, 2020
  • 64

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliğine göre; ticari iletişim yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin (Hizmet Sağlayıcılar), ticari iletişim izinlerini aktaracakları İleti Yönetim Sistemi (İYS) adında ulusal bir veri tabanı oluşmuştur. Hizmet sağlayıcılar İYS’ye kaydolacak ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS’ye aktaracak ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutacaklardır. Hizmet sağlayıcıların ayrıca şuana kadar almış oldukları izinli iletişim adreslerini 1 Aralık’a kadar İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) aktarmaları gerekmektedir. Çünkü İYS (İleti Yönetim Sistemi) 1 Aralık’tan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin vermeyecek ve 16 Ocak tarihinden itibaren operatörler tarafından gönderimleri engelleyecek. 1 Aralık’tan sonra ise yeni alınan izinli iletişim adreslerinin 3 iş günü içinde İYS’ye aktarılması gerekiyor.

İYS Nedir?

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihi yönetmeliğine göre İYS (İleti Yönetim Sistemi) (mobildev.com/iys) A.Ş tarafından kurulan ortak bir veri tabanıdır. Türkiye’de ticari iletişim yapan tüm gerçek ve tüzel kişiler ticari iletişim izni aldıkları iletişim adreslerini bu veri tabanına aktarmak zorundalar. İYS (İleti Yönetim Sistemi) İş Ortağı Kimdir? Hizmet sağlayıcıların izinli iletişim adreslerini ticari ileti gönderebilmek amacıyla İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) kaydetmelerine aracılık eden firmalardır. Bu firmalar İYS (İleti Yönetim Sistemi) web sitesi üzerinde ilan edilmişlerdir. 250 bin adete kadar iletişim adresine sahip hizmet sağlayıcılar İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) verilerini mutlaka bir İYS iş ortağı aracılığıyla aktarmak zorundadırlar. Mobildev’de resmi İYS iş ortağıdır.

İYS (İleti Yönetim Sistemi) Başvuru Adımları Nelerdir?

Hizmet sağlayıcılar aşağıdaki başvuru adımlarını takip ederek süreçlerini kanun ve yönetmeliklere uygun olarak tamamlayabilirler. İYS (İleti Yönetim Sistemi) Taahhütname Hizmet sağlayıcıların İys org.tr üzerinden İYS (İleti Yönetim Sistemi) taahhütnamesini imzalamaları gerekmektedir. Marka Bildirimi Marka bazlı iletişim izinlerini yönetmek isteyen firmaların, marka tescil belgelerini İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) yüklemeleri gerekmektedir. Gönderici Başlıkları Hizmet sağlayıcıların, ticari ileti gönderirken kullandıkları gönderici başlıklarını ve arama yaparken kullandıkları telefon numaralarını İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) bildirmeleri gerekmektedir. İYS (İleti Yönetim Sistemi) Sözleşme 5 bin adetten fazla izinli iletişim adresine sahip hizmet sağlayıcıların İYS İleti veya ileti+ sözleşmesini imzalamaları gerekmektedir. İYS (İleti Yönetim Sistemi) Ücretlendirme 5 bin adet izinli iletişim adresinden fazlasına sahip olan hizmet sağlayıcıların İYS nin tarifelerine uygun olarak ödeme yapmaları gerekmektedir. İYS (İleti Yönetim Sistemi) İş Ortağı Bildirimi Hizmet sağlayıcıların veri aktarımına aracılık etmesini istediği iş ortağını bildirmeleri gerekmektedir.

Ticari İleti İzin Tipleri Nelerdir?

Hizmet sağlayıcıların, İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) izileri aktarırken iletişim adresinin aşağıdaki 3 izin tipinden hangisine veya hangilerine sahip olduğunu bildirmeleri gerekmektedir.

  • SMS İzni
    Hizmet sağlayıcıların alıcılara ticari içerikli toplu SMS mesajı göndermek için almaları gereken izin tipidir.
  • E-posta İzni
    Hizmet sağlayıcıların alıcılara ticari içerikli toplu e-posta mesajı göndermek için almaları gereken izin tipidir.
  • Sesli Arama İzni
    Çağrı merkezleri üzerinden kişilere ticari içerikli arama yapabilmek için almaları gereken izinlerdir.


Tacir Ve Esnaflardan Ticari İletişim İzni Almak Zorunlu Mudur?

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkındaki Yönetmeliğinin 4. Maddesine göre; tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz. Ancak tacir veya esnafların reddetme hakkını kullanması halinde tekrar iletişim izinleri alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemez.

Geç Kalmadan İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) İzin Aktarımına Başlayın!

İYS (İleti Yönetim Sistemi) 75.000 ‘e kadar olan izinli iletişim adreslerinin aktarımını bir yıl boyunca ücretsiz olarak düzenlemiştir. İYS’ye geçmiş tarihli izinlerin aktarımı için süre 1 Aralık’da doluyor; son 15 gün!. İYS resmi iş ortağı olan Mobildev’in rehberliği ile iş birliği yaparak, Mobildev ‘in İVT Lite ürünü ile, SMS, e-posta ve arama için ticari iletişim izinlerinizi toplayabilirsiniz. Topladığınız bu izinleri web servisler aracılığıyla 3. taraf veri tabanlarına aktarabilirsiniz. Aynı zamanda İVT Lite'ın kısa numara alt yapısıyla SMS ret bildirimlerini toplayabilirsiniz. Tek bir noktadan tüm ticari iletişim izinlerinizi yönetebilirsiniz. İzinlerinizi sorunsuz aktarmak için tıklayın.

Hemen Başvurun

İlgili İçerik

Duyurular

İYS ve Yeni İzinli İletişim Dönemi

Yeni yönetmelik artık hizmet sağlayıcıların, İYS ye kaydolmalarını ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS ye aktarmalarını ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutmalarını istemektedir.

Gozde Mermerci Kasım 17

1 Aralık a Kadar İletişim İzinlerinizi İYS ye Aktarmazsanız Tüm İzinleriniz Silinecek!

İYS (İleti Yönetim Sistemi) 1 Aralık’tan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin vermeyecek ve 16 Ocak tarihinden itibaren operatörler tarafından gönderimleri engelleyecek.

Gozde Mermerci Kasım 12

Kapalı Portföye Sahip Saha Ekipleri İle İzin Yönetimi

Mobildev İzinli Veri Tabanı (İVT ) servisi kişileriniz ile temasta bulunduğunuz her noktada kesintisiz olarak; hem izinli veri tabanınızı güncel tutmanıza hem de genişletmenize imkan sağlamaktadır.

Sevcan Icoz Ekim 27

Toplu SMS - Hatırlatma Mesajlarının Önemi ve Etkisi

Kişilerin firmanızla oluşturdukları randevu saati, tarihi, konusu vb. hatırlanması gereken programları, ödeme tarihlerini, yenilenmesi gereken sözleşmelerini bunun gibi daha birçok önemli ama atlanabilen konuyu akıllarında tutmaları oldukça zordur.

Gozde Mermerci Ekim 22

Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz.

Gozde Mermerci Ekim 13

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

Gozde Mermerci Ekim 8

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.