İYS ve Yeni İzinli İletişim Dönemi

Gozde Mermerci
Kasım 17, 2020
  • 1067

İYS ve Yeni İzinli İletişim Dönemi İYS Nedir?

Bilindiği gibi 2015 yılında yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve beraberinde hazırlanan Ticari İletişim ve Ticari İletiler Hakkındaki Yönetmelik’in yayınlanmasına kadar Türkiye’de kurumların izinli iletişim faaliyetlerini düzenleyen özel bir kanun yoktu. Ticari ileti göndermek için izin almak ise sadece kurumların müşteri memnuniyeti politikalarına bağlıydı. E-posta mesajları dışında kurumlar tarafından kişilere herhangi bir çıkış imkânı da neredeyse sunulmuyordu.

ETK (Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun) ve ilgili yönetmeliğin yayınlanmasıyla birlikte izin onay, ret bildirimi ve iletinin içeriği ile ilgili birçok düzenleme yapıldı. İzinsiz yapılan gönderilerle ilgili Ticaret Bakanlığı’na yapılan şikayetlerin çokluğu ve takibinin zorluğu 2017 yılında, önce kanunda bir değişikliğe ve sonra da 2020 yılında, yeni bir yönetmeliğin yayınlanmasına sebep oldu. Böylece ilk kez ticari iletişim yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin (Hizmet Sağlayıcılar), ticari iletişim izinlerini aktaracakları İleti Yönetim Sistemi (İYS) adında ulusal bir veri tabanı bahsedilmiş oldu. Kanun ve yeni yönetmelik artık hizmet sağlayıcıların, İYS’ye kaydolmalarını ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS’ye aktarmalarını ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutmalarını istemektedir.

Yeni Dönemde İletişim İzinleri Nasıl Alınmalı?

2015 yılında yayınlanan ilk ETK yönetmeliğinde belirtildiği şekilde, yeni dönemde de iletişim izinleri hem fiziksel (ıslak imzalı izin kaydı) hem de elektronik ortamda alınabilir. Kurumların birçoğu ise kişilerden iletişim izinlerini elektronik ortamda almayı tercih ediyor. Fiziksel ortamda alınan izini doğrulamak, arşivlemek ve güncellemek oldukça zor. Elektronik ortamda izin yönetimi yapabilmek için ise İVT  benzeri ürünleri tercih ediyorlar. İznin alınma şekli ile ilgili yeni bir değişiklik şimdilik yok fakat alınan her yeni iletişim izninin 3 iş günü içerisinde İYS’ye aktarılması gerekiyor.

Ret Bildirimleri İYS ile Birlikte Nasıl Yapılmalı?

Bilindiği üzere bir önceki yönetmelik kişilere (alıcılara) herhangi bir sebebe bağlı olmadan, herhangi bir zamanda ve ücretsiz olarak ret bildirimi imkanının sunulmasını zorunlu kılmıştı. Ret bildiriminin iletişim kanalı ile aynı kanaldan sunulması da zorunluydu. Bu durum da değişmedi fakat alıcılara İYS üzerinden ret bildiriminde bulunma imkânı tanındı. Kurumlar kişilerden ret bildirimi aldıklarında, ilgili izin onaylarını 3 iş günü içinde İYS üzerinde iptal etmeleri gerekiyor.

İYS’ye İletişim İzinlerini Aktarmak Neden Zorunludur?

İzinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarılmasının kanunen zorunlu olmasının yanında, 16 Ocak tarihinden itibaren İYS’de yer almayan GSM numaralarına SMS gönderimleri de operatörler tarafından engellenecek. Eğer iletişim adresi İYS’ye, izinin alındığı tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde aktarılmadıysa hem alınan izin geçersiz sayılacak hem de izin tipi SMS ise, ilgili numaraya SMS gönderilemeyecek. Bu da İYS’ye izin aktarımını, izinli iletişim süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmektedir. Takibi zor ve hataya kapalı olan bu süreç, Mobildev  gibi İYS iş ortağı olan firmalar ile kurumlar için yönetilmesi kolay bir hale getiriyor.

İYS’ye İzinli İletişim Adresleri Nasıl Aktarılır?

İYS’ye izinli iletişim adresleri web servisler aracılığıyla aktarılır. İYS sadece çok kısıtlı sayılar için ara yüz üzerinden aktarıma izin verir. Web servis entegrasyonunu kurum (hizmet sağlayıcı) hem de İYS iş ortağı yapabilir. 250 bin adete kadar iletişim adresine sahip hizmet sağlayıcılar İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) iletişim adreslerini mutlaka bir İYS iş ortağı aracılığıyla aktarmak zorundadırlar. İYS iş ortakları, hizmet sağlayıcıların izinli iletişim adreslerini İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) kaydetmelerine aracılık eden firmalardır. Bu firmalar İYS (İleti Yönetim Sistemi) web sitesi üzerinde ilan edilmişlerdir. Mobildev de  resmi İYS iş ortağıdır.

Nereden Başlamalıyım?

Öncelikle İYS’ye kaydolmak gerekir. Kayıt basitçe başvuru, sözleşme (5000 adetin üzerinde iletişim adresine sahip kurumlar için) ve ödeme adımlarından oluşur. Ayrıca kurum adına iletişim adreslerinizi İYS’ye aktaracak bir iş ortağı belirlenmelidir. Detayları linkten  inceleyebilirsiniz.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra şu ana kadar alınan 150.000 altındaki izinli iletişim adreslerinin 31 Mayıs 2021’e kadar İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) aktarılmaları gerekmektedir. İzinler arama, SMS ve e-posta izni olarak aktarılır. 31 Mayıs 2021’den sonra İYS tarafından, geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin verilmeyecek. Aktarım için iletişim izinlerinin bu tarihten önce düzenlenmesi ve aktarıma hazır hale getirilmesi gerekir.

31 Mayıs 2021 sonrasında ise alınan her izin ya da ret bildiriminin İYS’ye 3 iş günü içinde aktarılmasını sağlayacak şekilde gerekli entegrasyonların sağlanması gerekir. 31 Mayıs tarihinden itibaren, İYS’de kayıtlı olmayan GSM numaralarına, SMS gönderimleri operatörler tarafından engellenecek.

İYS resmi iş ortağı olan Mobildev’in rehberliği ile gerekli izinli iletişim adreslerini geç kalmadan İYS’ye aktarabilirsiniz. Detaylı bilgi için hemen tıklayın.İlgili İçerik

Duyurular

Turkcell Arıza Bülteni

Değerli müşterimiz, Turkcell'de altyapı arızası yaşanmıştır.

Erkan Aytac Temmuz 29

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

İYS ile Birlikte Yeni Döneme Hazırlık

Mobildev’i İYS iş ortağı olarak yetkilendiren firmaların, Mobildev İVT ve İVT Lite ürünleri aracılığıyla izinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarımı tamamlandı.

Gozde Mermerci Haziran 11

İYS Uyum Webinarları Tamamlandı

Katılımcılar, webinarların sağladığı faydaları ve memnuniyetlerini webinar sonrası anketlerimize katılıp yüksek puan vererek belirtti. Webinarlarımız bu ve farklı konularda devam edecektir.

Gozde Mermerci Haziran 1

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.