API Entegrasyonunda Zorunlu Değişiklikler!

Erkan Aytac
Şubat 1, 2021
  • 3471

İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) geçiş ile birlikte SMS/OTP servislerinde daha önce duyurusunu paylaşmış olduğumuz şekilde zorunlu bir değişikliğe gidilmiştir. Bu güncellemelerin sizlerin iş akışları ve sistemleri üzerindeki yaratacağı etkileri nedeniyle tarafınızca düzenlenmesi gereken önemli konular bulunmaktadır. Lütfen aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz duyuruyu dikkatlice inceleyiniz.

Hizmet sağlayıcılar olarak sizlere elektronik haberleşme sistemleri üzerinden ticari ileti gönderme imkânı sunan GSM operatörleri Yönetmelik değişikliği ile 16 Şubat 2021 tarihinden itibaren gönderim yapılan sistemlerin İYS ile entegrasyonu sağlanması, ticari ileti gönderimi yapan hizmet sağlayıcıların İYS’de kayıtlı olup olmadığını kontrol edilmesi, kayıtlı değil ise gönderim yapılmaması; İYS’ye kayıtlı hizmet sağlayıcılar için ise gönderim yapacakları alıcıların onaylarını kontrol edilmesi, onayı olmayanlara ticari ileti gönderimi yapılmaması sorumlulukları kapsamında belirlenen kontrolleri hayata geçireceklerdir.

Bu konuda gerekli uyumlanma çalışmalarının gerçekleştirilmemesi halinde eksik ya da hatalı yapılan işlemlerden doğacak potansiyel problemler dolayısıyla mesaj gönderemeyebilir ya da cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen gereklilikler kapsamında Mobildev olarak bizler hem yasal düzenlemelere uyum sağladık hem de servislerimize maksimum güvenlik ve maksimum hızla veriminizi artıracak yepyeni özellikler kazandırdık. İYS’ye uyum sürecinde sizi olası cezalardan ve yaptırımlardan koruyabilmek için, kontrolün sizde olacağı yeni bir yapıya geçiyoruz.

Geçiş döneminde yaşanabilecek potansiyel kullanıcı hatalarına sebep olmamak nedeniyle de 16.02.2021 tarihinde servislerimizi devre dışı bırakıyor olacağız ve değişikliklerden etkilenen diğer tüm servislerimizi de sırası ile güncelleyerek en kısa sürede tekrar kullanımınıza sunuyor olacağız. Bu konudaki gelişmelerden sizleri mail kanalı ile bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca güncellenmiş API dokümanlarımızı Outbound Pazarlama başlığı altında sizler de https://postman.mobildev.com adresinden altından takip etmeye devam edebilirsiniz.

Bu dönemde iş süreçlerinizde aksaklık ya da mağduriyet yaşamamanız adına mesaj servislerimizi kullanmakta olduğunuz tüm süreçlerinizi gözden geçirmeniz ve entegre olarak kullanmakta olduğunuz diğer yazılım ürünleri için de güncellemelerin gerçekleştirilmiş olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Kendi yazılım ekiplerinize ve mevcut entegrasyonunuz olan firmalara bilgi vererek bizimle irtibata geçmesini sağlayınız.

Servis API'lerinin Güncellenmesi Gerekmektedir!
Güncel API dökümanları için tıklayınız.

Yeni Özellikler:

16 Şubat sonrası operatörler ve STH’lar tarafından mesaj gönderimlerinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli IYS kontrollerinin sağlanması amacıyla gerekli olan

Mesaj tipi seçimi

1.
Mesaj Tipi Seçimi (Bilgilendirme ya da Kampanya) parametresi servislerimize eklenmiştir.

Alıcı tipi seçimi

2.
Alıcı Tipi Seçimi (Bireysel yada Tacir/Esnaf) parametresi servislerimize eklenmiştir.

iys kodu

3.
Kampanya içerikli mesaj gönderimlerinde operatöre bildirilmesi gereken İYS kodu bilgisinin Mobildev hesaplarınıza tanımlanması için gerekli altyapı çalışması tamamlanmıştır. Kullanmakta olduğunuz tüm mesaj başlıklarınız (alfanümerik) için tek sefere mahsus olarak IYS kodu karşılıklarının tanımlanması yeterli olacaktır. API üzerinden gerçekleştirilecek mesaj gönderimlerinde ilgili mesaj başlığı (originator) parametresi seçilmesi yeterlidir ayrıca IYS kodu bilgisinin gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

Bu gelişmelere ek olarak hizmet standartlarımızı arttırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar kapsamında;

birden fazla operatör ile gönderim

1.
Tek bir Mobildev kullanıcı hesabı üzerinden birden fazla operatör hesabınızı kullanarak gönderim gerçekleştirebilir ve gönderim sonuçlarınızı raporlayabilirsiniz. Böylece süreçlerinizden veya yoğunluk vb. dış etkilerden kaynaklanan gönderim gerçekleştirilecek operatör hesabı değişikliğini hızlıca yapabilirsiniz.

api üzerinden birden falza gönderim

2.
API üzerinden birden fazla gönderimin iletim durumu raporunu tek seferde alabilirsiniz.

api üzerinden gönderilen mesajlarınızı etiketleme

3.
API üzerinden gerçekleştirilen mesaj gönderimlerinizi etiketleyerek raporlamalarınızda kullanabilirsiniz.

concat sms sms gönderimi ve raporlama

4.
Concat SMS gönderimlerinizi ve raporlamalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Türkçe karakterli sms gönderimi

5.
Operatör hesaplarınıza Türkçe karakterli SMS gönderimi yetkisi tanımlatmış olmanız ön koşulu ile servislerde dil desteğini zahmetsizce kullanabilirsiniz.

gönderim hata kodlarında daha detaylı bilgiye erişin

6.
Gönderim hata kodlarında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

İYS Uyum 3

SMS/OTP servislerimizde gerçekleştirilen güncellemeler hakkında 01.02.2021 ile 05.02.2021 tarihleri arasında sabah 10:00 ile 11:00 arası ve akşam 16:00 ile 17:00 arası olacak şekilde günde iki kez webinarlarımız düzenli olarak gerçekleştirilecektir.

Aşağıdaki linkten belirlenen zamanlarda webinarlarımıza katılım sağlayabilirsiniz.
Webinar Katılım Linki
İYS hakkında detaylı bilgi almak için İYS Bilgilendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
İYS Uyum 3

Ne Yapılması Gerekiyor?

Detaylı bilgi ve sorularınız için apidestek@mobildev.com mail adresini kullanabilirsiniz.


İlgili İçerik

Duyurular

Toplu SMS Pazarlama Kampanyalarınızın Dönüşümünü Artırın!

Firmanızın kampanyalarını duyururken, gelir kaybı yaşamamak için kişilerden yeni aldığınız ticari elektronik ileti izinlerini 3 iş günü içinde ileti yönetim sistemi İYS ye mutlaka aktarmanız gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 15

Turkcell Planlı Çalışma

Değerli müşterimiz, Turkcell'de altyapı iyileştirme çalışması yapılacaktır.

Erkan Aytac Eylül 15

Okula Dönüş Döneminde Perakendecilerin Yararlanabileceği Faydalı İpuçları

Firmalar için önemli bir fırsat dönemini ifade eden eğitim sezonunun başlangıcını daha iyi anlamak ve verilerden faydalanarak yol haritasında stratejik adımlar atmak gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 3

Kampanyalarınızı Duyurmaya Devam Etmek İçin 3 İş Gününe Dikkat!

Firmaların, ürün ve hizmetlerini pazarlamak amacıyla yaptıkları kampanyaları, toplu SMS ve e posta ile kişilerine duyurmaya devam edebilmesi için, her yeni ticari elektronik ileti iznini İYS’ye 3 iş günü içinde aktarması gerekiyor.

Gozde Mermerci Ağustos 16

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.