Fidye Yazılımları Tehdit Ortamına Hakim

selen guvenc
Eylül 7, 2022
  • 912

Acronis araştırmacıları, fidye yazılımlarının devlet kurumları da dahil olmak üzere büyük ve orta ölçekli işletmeler için bir numaralı tehdit olmaya devam ettiği sonucuna vardı. 2022'nin ilk yarısında bildirilen tüm ihlallerin neredeyse yarısı, kimlik avı ve fidye yazılımı kampanyalarına olanak tanıyan çalıntı kimlik bilgilerini içeriyordu. Bulgular, siber güvenliğe yönelik daha bütünsel yaklaşımlara duyulan ihtiyacın altını çiziyor.

Siber suçlular, kimlik bilgilerini ve diğer hassas bilgileri ayıklamak için tercih edilen enfeksiyon vektörleri olarak kimlik avı ve kötü niyetli e-postaları kullanır. Tüm e-postaların yaklaşık yüzde biri kötü amaçlı bağlantılar veya dosyalar içerir ve tüm e-postaların dörtte birinden fazlası (%26,5) kullanıcıların gelen kutusuna teslim edilebiliyor.

Kritik Veri Noktaları Karmaşık Tehdit Ortamını Ortaya Koyuyor

Buluta olan güven arttıkça, saldırganlar bulut tabanlı ağlara farklı giriş yollarına yöneldi. Siber suçlular, Linux işletim sistemlerine, Yönetilen Servis Sağlayıcı’ lara ve KOBİ müşteri ağlarına daha fazla odaklandılar. Tehdit ortamı değişiyor ve şirketlerin buna ayak uydurması gerekiyor.

Fidye Yazılımı Kötüleşiyor, Tahmin Ettiğimizden Bile Daha Fazla.

Conti ve Lapsus$ gibi fidye yazılımı çeteleri ciddi zararlar veriyor.
Conti çetesi, Kosta Rika hükümetinden fidye olarak 10 milyon dolar talep etti ve çaldığı 672 GB'lık verinin çoğunu yayınladı.
Lapsus$, 1 TB veriyi çaldı ve 70.000'den fazla NVIDIA kullanıcısının kimlik bilgilerini sızdırdı. Aynı çete 30 GB değerinde T-Mobile' ın kaynak kodunu da çaldı.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Conti' nin liderliği ve işbirlikçileri hakkında bilgi için 15 milyon dolara kadar teklifte bulunuyor.

Kimlik avı, kötü amaçlı e-posta, web siteleri ve kötü amaçlı yazılımların kullanımı artmaya devam ediyor.

Altı yüz kötü niyetli e-posta kampanyası, 2022'nin ilk yarısında internette yol aldı.
E-postaların %58'i kimlik avı girişimleriydi.
Bu e-postaların %28'i kötü amaçlı yazılım içeriyordu.
İş dünyası giderek daha fazla dağıtılıyor ve 2022'nin ikinci çeyreğinde uç noktaların ortalama %8,3'ü kötü amaçlı URL'lere erişmeye çalıştı.

Daha fazla siber suçlu, kripto para birimlerine ve merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına odaklanıyor. Bilgisayar korsanları, akıllı sözleşmelerdeki kusurlardan yararlanarak kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı girişimleriyle kurtarma ifadeleri ve parolaları çalarak, kripto cüzdanlarına ve benzer şekilde borsalara girdiler.

Siber saldırılar, 2012'den bu yana DeFi para biriminde 60 milyar doların üzerinde bir kayba neden oldu.
Bunun 44 milyar doları son 12 ayda yok oldu.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!İlgili İçerik
Duyurular

Kuruluşunuz İçin Yılda Bir Kez Sızma Testi Yeterli mi?

Hassas verileri işleyen herhangi bir kuruluş, düzenli penetrasyon testide dahil olmak üzere güvenlik çabalarında gayretli olmalıdır. Küçük bir veri ihlali bile bir kuruluşun itibarına ve kârlılığına önemli ölçüde zarar verebilir.

selen guvenc Şubat 3

Nedir Bu Botnet?

Her gün yeni saldırı türleri ortaya çıktığı için siber suçlulara ayak uydurmak tam zamanlı bir iştir. Siber güvenlik analistleri, klasik fidye yazılımı ve kimlik avı düzenleri arasında botnet saldırılarını dikkate almalıdır.

selen guvenc Şubat 3

6R - Buluta Geçiş Stratejisi

Buluta geçiş sürecinizin başındayken, temel bilgileri gözden geçirmek ve ileride iyi bir planınız olduğunu bilmek her zaman yararlıdır. Her bulut geçişi farklı olacaktır, dolayısıyla her birinin net bir geçiş stratejisine ihtiyacı olacaktır.

selen guvenc Şubat 3

Mobildev’den Şubat Ayında 2 Büyük Webinar!

Yeni yılda da hız kesmeden devam edeceğimiz webinar serimiz, şubat ayında da birbirinden değerli konu ve konuklarla sizlerle olacak.

selen guvenc Şubat 3

Mobildev’de Her 1 Milyon SMS ve Her Lisans Bir Fidana Dönüşüyor!

Teknolojinin güçlü potansiyelini, doğal alanlarımızın korunması ve gelişmesi için kullanmak amacıyla başlattığımız; "Her Bir Milyon SMS Bir Fidan" ve "Her Lisans Bir Fidan" dönüşüm projelerinin öncüsü olmaktan gurur duyuyoruz.

selen guvenc Şubat 3

"Metaverse: Dijital Dünyada Markalar Nasıl Büyüyebilir?" Şimdi Youtube ve Spotify'da Yayında!

"Metaverse: Dijital Dünyada Markalar Nasıl Büyüyebilir?” konulu webinarımız; kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için Youtube, dinlemek isteyenler için Spotify kanallarımıza yüklenmiştir.

selen guvenc Şubat 3

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.