6R - Buluta Geçiş Stratejisi

selen guvenc
Şubat 3, 2023
  • 415

Buluta geçiş sürecinizin başındayken, temel bilgileri gözden geçirmek ve ileride iyi bir planınız olduğunu bilmek her zaman yararlıdır. Her bulut geçişi farklı olacaktır, dolayısıyla her birinin net bir geçiş stratejisine ihtiyacı olacaktır. Buluta geçişin 6 R'si (yeniden barındırma, yeniden platform, yeniden satın alma, tutma, kullanımdan kaldırma ve yeniden faktörlendirme) geçişiniz için net yollar belirlemenize yardımcı olabilir. Her "R"ye ayrı bir geçiş stratejisi olarak bakabilirsiniz. Ancak bu, 6 R'nin kesin olduğu veya geçiş planınızı geliştirmenin tek yolu olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, 6 R'yi bir tartışma çerçevesi veya buluta geçiş yönergelerinizi belirlemek için bir plan olarak düşünün.

Yeniden Barındırma (Re-Host)

Bazen "kaldır ve değiştir" olarak da adlandırılan bu, şu anda şirket içinde barındırdığınız öğeleri kaldırıp buluta kaydırmayı içeren temel bir stratejidir. Mevcut ortamınızın tam bir kopyasını bulutta aynı tür ortama taşırsınız. Bu strateji genellikle kapsamlı yeniden yapılandırmalar veya mimaride değişiklikler gerektirmez. Şirket içi ortamda çalışan her şey, bulutta barındırıldığında da aynı şekilde çalışmalıdır. Bu strateji, buluta geçişte yeni olan ve bulutta güven oluşturan şirketler için iyidir. Mevcut ortamları ile bulut ortamları arasında çok fazla fark olmadığı için, yeniden barındırma stratejisine büyük bir yatırım yapılmaz.

Yeniden Platform (Re-Platform)

İkinci seçenek yeniden platform oluşturmaktır ve burası "kaldır ve kaydır"ı değiştirdiğimiz yerdir. Yeniden platform oluşturma, geçiş aşamasında uygulamada bazı optimizasyonlar yapmayı içerir, bu nedenle bazı programlama girdileri ve uzmanlık gerektirir. Örneğin, kendi ilişkisel veri tabanı sisteminizden bir bulut sağlayıcı üzerinde anahtar teslimi yönetilen bir RDS ( İlişkisel Veri Tabanı Hizmeti) 'ye geçebilirsiniz - aynı temel teknoloji, bulut esnekliği otomatik olarak eklenen farklı iş modeli.

Yeniden Satın Alma (Repurchase)

Bu, başka bir ürüne geçme kararını ifade ettiği için bazen "bırak ve alışveriş yap" olarak adlandırılır. Bu, mevcut lisanslamanın sona erdirilmesi ve hizmetlerin yeni platformlarda veya hizmetlerde yeniden kullanılması anlamına gelebilir. Sahip olabileceğiniz örnekler, bir CRM sistemi veya bulut altyapılarında çalışmak üzere tasarlanmamış sektöre özel bir uygulamadır. Bu genellikle özel bir uygulama değildir, ancak modern uygulama koduna sahip olmayan bir uygulama olabilir veya kodu bir sağlayıcıdan diğerine taşımanın mümkün olmadığı bir durum olabilir. Özel bir veritabanı platformu veya özel bir ürün kullanılırken ve başka bir şeye geçilirken "yeniden amaçlandırma" stratejisi sıklıkla uygulanır.

Yeniden Düzenleme (Refactor)

Bu strateji, mevcut uygulamalarınızı bulut ortamında çalışabilmeleri için sıfırdan yeniden tasarlamayı ve oluşturmayı içerdiğinden emek yoğun olabilir. Örneğin uygulama performansının kullanılabilirliği veya güvenilirliği açısından belirli bir iş hedefinin baştan belirleneceği varsayılır. Bazen bu, uygulama mantığınızı tamamen yeniden tasarlamanız ve bulut yerel sürümünü sıfırdan geliştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu buluta geçiş modelini seçerek, uygulamasının artan karmaşıklığı nedeniyle daha fazla kaynak gerektirebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Öte yandan, felaket kurtarma veya uygulama ortamının kapsayıcıya alınması gibi bulut yerel avantajlarının tam olarak kullanılmasına olanak tanır. Uzun vadede, bu ek özellikler eklendiğinden, yeniden düzenleme daha uygun maliyetli olabilir.

Sürdürmek (Retain)

Şu anda şirketiniz için buluta geçiş yapmak mantıklı gelmiyorsa, mevcut ortamınızı koruyabilir ve daha sonra buluta geçişi yeniden gözden geçirebilirsiniz. Örneğin, uyumlu olmak için şu anda verileri taşıyamazsınız. Veya uygulamalarınızdan bazılarının taşınması çok zor olabilir ve uygulanabilir ve uygun maliyetli bir alternatif bulana kadar bunları saklamak isteyebilirsiniz. Bu durumda, bazı öğelerinizin şirket içinde tutulurken diğerlerinin buluta taşındığı karma bir seçeneğe bakmak isteyebilirsiniz.

Emekli olmak (Retire)

Bazı uygulamalarınız ve hizmetleriniz artık kullanışlı olmayabilir. Müşterileriniz için değerli olmayacaklarsa bunları buluta taşımanız için hiçbir neden yoktur. Bu durumda, tek yapmanız gereken onları kapatmak. Şirketinizin bu stratejilerin tümünü kullanmaması muhtemeldir. Buluta geçişin 6 R'si, şirketinizin buluta geçiş ihtiyaçları için hangi yolun en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olacak bir kılavuz olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!İlgili İçerik
Duyurular

"Tüketici Gizliliği" Webinarı Şimdi Youtube ve Spotify'da!

"Tüketici Gizliliği" konulu webinarımız; kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için Youtube, dinlemek isteyenler için Spotify kanallarımıza yüklenmiştir.

selen guvenc Mart 20

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Tüketici Gizliliği"

Dev webinar serimiz, on birinci webinarı ile devam ediyor! Tüketici Gizliliği konulu webinarımız, 17 Mart 23 Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Mart 10

"Mobildev ile Kısa Kısa" Programımızın 2. Bölümü Yayında!

Pazarlama ekibimizden Selen Güvenç’ in moderatörlüğünde devam eden programımızın, ‘Çerez Yönetimi Hakkında’ konulu ikinci bölümünde, Mobildev Ürün Yöneticisi Meltem Kalaycı konuk oldu ve birbirinden değerli bilgiler paylaştı.

selen guvenc Mart 8

Mobildev Olarak TÜBİTAK BİÇABA Programı'na Katıldık

Mobildev olarak TÜBİTAK’ın çağrıya açtığı BİÇABA - Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Programı’na başvurumuzu yaparak projeye dahil olduk.

selen guvenc Mart 6

Microsoft 365 Defender İş E-Postası Ele Geçirme Saldırılarını Otomatik Olarak Engelliyor!

Microsoft, Ignite 2022'de Microsoft 365 Defender çözümünde yeni bir otomatik saldırı engelleme özelliğini tanıttı. Şirket, bu özelliğin artık kurumsal müşterileri iş e-postası ele geçirme (BEC) kampanyalarına karşı koruyabileceğini duyurdu.

selen guvenc Mart 3

ChatGPT Uygulamalarını Arayanlar Siber Suçluların Hedefinde!

OpenAI'nin sohbet robotu ChatGPT'nin muazzam popülaritesi siber suçluların gözünden kaçmadı: Kullanıcıların, Windows ve Android kötü amaçlı yazılım indirmeleri ve kimlik avı sayfalarını ziyaret etmeleri için ChatGPT’yi deneme hevesinden yararlanıyorlar.

selen guvenc Mart 3

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.