Çevrimiçi Ödeme Dolandırıcılığı

selen guvenc
Ağustos 5, 2022
  • 1872

Juniper Research' e göre, 2023 ve 2027 yılları arasında küresel olarak çevrimiçi ödeme dolandırıcılığından kaynaklanan kümülatif satıcı kayıpları, 343 milyar doları aşacak. Karşılaştırmak gerekirse bu, 2021 mali yılında Apple' ın rapor edilen net gelirinin %350' sinden fazlasına eşittir ve bu kayıpların büyük boyutunu gösterir.

Çevrimiçi ödeme dolandırıcılığı, dijital ürünler, fiziksel ürünler, para transferi işlemleri ve bankacılığın yanı sıra uçak bileti gibi satın alma işlemlerindeki kayıpları içerir. Dolandırıcılık saldırıları, kimlik avı, iş e-postası güvenliğinin ihlal edilmesi ve sosyal olarak tasarlanmış dolandırıcılığı içerebilir.

Kimlik doğrulama önlemlerinin yaygın olarak kullanılması önemli bir ihtiyaçtır.

Dolandırıcılığı Önleme Stratejilerinde İhtiyaç Duyulan Yenilik

Araştırma, artan dolandırıcılıkla mücadele etmek için dolandırıcılık önleme satıcılarının, kullanıcıları en iyi şekilde korumak için müşteri yolculuğunun en etkili noktasında doğru doğrulama araçları karışımını düzenlemesi gerektiğini, ancak bunun başarılması için önemli yetenekler gerektireceğini ortaya koydu.

Fiziksel Mallar En Büyük Dolandırıcılık Alanı

Araştırma, fiziksel mal alımlarını en büyük tek kayıp kaynağı olarak belirledi; Önümüzdeki 5 yıl içinde küresel olarak kümülatif çevrimiçi ödeme, dolandırıcılık kayıplarının %49'unu oluşturacak ve %110 oranında büyüyecek.

Gelişmekte olan pazarlardaki gevşek adres doğrulama süreçleri, dolandırıcıların yeniden satış potansiyelleri nedeniyle özellikle fiziksel ürünleri hedef almasıyla büyük bir dolandırıcılık riskidir. Bu nedenle; dolandırıcılık olaylarını azaltmak fiziksel mal satıcılarına, birden fazla adres doğrulama kaynağı ve çok faktörlü kimlik doğrulama dahil olmak üzere güçlü dolandırıcılık önlemleri almaları öneriliyor.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!
İlgili İçerik
Duyurular

Hiper Segmentasyon: Pazarlama Stratejilerinde Yeni Bir Boyut

Günümüzde, pazarlama dünyası giderek daha karmaşık hale gelmekte ve tüketicilerin beklentileri sürekli olarak evrim geçirmektedir.

selen guvenc Aralık 7

KVK Kurulu'ndan Mağazalarda SMS ile Doğrulama Kodu Gönderilmesi Hakkında Hatırlatma

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, mağazalarda alışveriş sırasında ilgili kişilere SMS ile doğrulama kodu gönderilmesi suretiyle kişisel verilerin işlenmesine ilişkin iki kez kamuoyu duyurusu yayımlamıştı.

selen guvenc Aralık 7

Yeni Yılda Başarıya Ulaşın: Etkinliği Kanıtlanmış Pazarlama ve Satış Stratejileri

Yılın sona erdiği bu günlerde, şirketler yeni bir yıla adım atmanın heyecanını yaşarken, pazarlama ve satış stratejilerini gözden geçirerek başarılı bir yıl geçirmenin planlarını yapıyor.

selen guvenc Aralık 7

Siber Saldırıları Durdurmak İçin Farkındalığın Kurumsallaştırılması

Büyük ve orta ölçekli kuruluşlar her zaman siber saldırıları durduracak bir 'sihirli değnek' teknolojisi veya aracı umuyorlar, ancak siber güvenlik sektöründe öyle bir şey yok.

selen guvenc Aralık 7

Typoquatting: Yazım Hatasıyla Sahtekarlık

Typoquatting, kullanıcıların yapabileceği yaygın yazım hatalarını hedef alarak sahte web siteleri oluşturarak kişisel bilgileri çalmayı veya zararlı yazılımları yaymayı amaçlar.

selen guvenc Aralık 7

Her Yönü ile BEC

E-posta yoluyla yapılan saldırılar, siber suçluların kuruluş verilerini ele geçirmeye yönelik en sevilen yöntemlerinden biridir. Yalnızca 2022 yılında Ticari E-posta Güvenliği (BEC) saldırılarının sayısı iki katına çıktı.

selen guvenc Aralık 7

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.