Çevrimiçi Ödeme Dolandırıcılığı

selen guvenc
Ağustos 5, 2022
  • 2583

Juniper Research' e göre, 2023 ve 2027 yılları arasında küresel olarak çevrimiçi ödeme dolandırıcılığından kaynaklanan kümülatif satıcı kayıpları, 343 milyar doları aşacak. Karşılaştırmak gerekirse bu, 2021 mali yılında Apple' ın rapor edilen net gelirinin %350' sinden fazlasına eşittir ve bu kayıpların büyük boyutunu gösterir.

Çevrimiçi ödeme dolandırıcılığı, dijital ürünler, fiziksel ürünler, para transferi işlemleri ve bankacılığın yanı sıra uçak bileti gibi satın alma işlemlerindeki kayıpları içerir. Dolandırıcılık saldırıları, kimlik avı, iş e-postası güvenliğinin ihlal edilmesi ve sosyal olarak tasarlanmış dolandırıcılığı içerebilir.

Kimlik doğrulama önlemlerinin yaygın olarak kullanılması önemli bir ihtiyaçtır.

Dolandırıcılığı Önleme Stratejilerinde İhtiyaç Duyulan Yenilik

Araştırma, artan dolandırıcılıkla mücadele etmek için dolandırıcılık önleme satıcılarının, kullanıcıları en iyi şekilde korumak için müşteri yolculuğunun en etkili noktasında doğru doğrulama araçları karışımını düzenlemesi gerektiğini, ancak bunun başarılması için önemli yetenekler gerektireceğini ortaya koydu.

Fiziksel Mallar En Büyük Dolandırıcılık Alanı

Araştırma, fiziksel mal alımlarını en büyük tek kayıp kaynağı olarak belirledi; Önümüzdeki 5 yıl içinde küresel olarak kümülatif çevrimiçi ödeme, dolandırıcılık kayıplarının %49'unu oluşturacak ve %110 oranında büyüyecek.

Gelişmekte olan pazarlardaki gevşek adres doğrulama süreçleri, dolandırıcıların yeniden satış potansiyelleri nedeniyle özellikle fiziksel ürünleri hedef almasıyla büyük bir dolandırıcılık riskidir. Bu nedenle; dolandırıcılık olaylarını azaltmak fiziksel mal satıcılarına, birden fazla adres doğrulama kaynağı ve çok faktörlü kimlik doğrulama dahil olmak üzere güçlü dolandırıcılık önlemleri almaları öneriliyor.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!
İlgili İçerik
Duyurular

Generative AI: Üretken Yapay Zeka ile Yaratıcılığın Buluşması

Generative AI, kendinden öğrenen algoritmaları kullanarak yeni veriler oluşturabilen yapay zekâ sistemlerini ifade eder. Bu sistemler, önceden belirlenmiş bir kural seti veya model üzerinden gerçekçi ve özgün içerikler üretebilirler.

selen guvenc Mayıs 20

ISO/IEC 42001:2023 Yapay Zekâ Yönetim Sistemi

ISO/IEC 42001, kuruluşlar içerisinde Yapay Zekâ Yönetim Sisteminin (AIMS) kurulması, uygulanması, sürdürülmesi ve sürekli olarak iyileştirilmesine yönelik gereksinimleri belirleyen uluslararası bir standarttır.

selen guvenc Mayıs 20

Perakende Günleri Yaklaşıyor: Mobildev Standımıza Sizleri Bekliyoruz!

Mobildev olarak, Perakende Günleri’nde Kurumsal Mesajlaşma Sponsoru olarak yerimizi aldık. Hall 3’de bulunan 316 numaralı standımızda, sektördeki işletmelerin dönüşümüne katkı sağlayacak çözümlerimizi ve uzmanlığımızı sergileyeceğiz.

selen guvenc Mayıs 20

Mobildev&Teknosa 30 Mayıs'ta Perakende Günleri'nde!

Teknosa Müşteri Deneyimi, Crm ve Veri Analitiği Grup Müdürü Duygu Bayram ile Mobildev Kurucusu ve Genel Müdürü Ozan Özgür Erdoğan, uzmanlık sahnesinde gerçekleştireceğimiz oturumda bir araya geliyor!

selen guvenc Mayıs 20

Sosyal Medyada İtibar ve Kriz Yönetimi

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz, 24 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek olan "Sosyal Medyada İtibar ve Kriz Yönetimi" konulu on altıncı webinarı ile devam ediyor.

selen guvenc Mayıs 19

"Sağlık Sektöründe Devrim Yaratan Dijital Pazarlama Stratejileri 2024" Şimdi YouTube ve Spotify'da Yayında!

“Sağlık Sektöründe Devrim Yaratan Dijital Pazarlama Stratejileri 2024” konulu webinarımız; kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için Youtube, dinlemek isteyenler için Spotify kanallarımıza yüklenmiştir.

selen guvenc Mayıs 17

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.