Çevrimiçi Ödeme Dolandırıcılığı

selen guvenc
Ağustos 5, 2022
  • 597

Juniper Research' e göre, 2023 ve 2027 yılları arasında küresel olarak çevrimiçi ödeme dolandırıcılığından kaynaklanan kümülatif satıcı kayıpları, 343 milyar doları aşacak. Karşılaştırmak gerekirse bu, 2021 mali yılında Apple' ın rapor edilen net gelirinin %350' sinden fazlasına eşittir ve bu kayıpların büyük boyutunu gösterir.

Çevrimiçi ödeme dolandırıcılığı, dijital ürünler, fiziksel ürünler, para transferi işlemleri ve bankacılığın yanı sıra uçak bileti gibi satın alma işlemlerindeki kayıpları içerir. Dolandırıcılık saldırıları, kimlik avı, iş e-postası güvenliğinin ihlal edilmesi ve sosyal olarak tasarlanmış dolandırıcılığı içerebilir.

Kimlik doğrulama önlemlerinin yaygın olarak kullanılması önemli bir ihtiyaçtır.

Dolandırıcılığı Önleme Stratejilerinde İhtiyaç Duyulan Yenilik

Araştırma, artan dolandırıcılıkla mücadele etmek için dolandırıcılık önleme satıcılarının, kullanıcıları en iyi şekilde korumak için müşteri yolculuğunun en etkili noktasında doğru doğrulama araçları karışımını düzenlemesi gerektiğini, ancak bunun başarılması için önemli yetenekler gerektireceğini ortaya koydu.

Fiziksel Mallar En Büyük Dolandırıcılık Alanı

Araştırma, fiziksel mal alımlarını en büyük tek kayıp kaynağı olarak belirledi; Önümüzdeki 5 yıl içinde küresel olarak kümülatif çevrimiçi ödeme, dolandırıcılık kayıplarının %49'unu oluşturacak ve %110 oranında büyüyecek.

Gelişmekte olan pazarlardaki gevşek adres doğrulama süreçleri, dolandırıcıların yeniden satış potansiyelleri nedeniyle özellikle fiziksel ürünleri hedef almasıyla büyük bir dolandırıcılık riskidir. Bu nedenle; dolandırıcılık olaylarını azaltmak fiziksel mal satıcılarına, birden fazla adres doğrulama kaynağı ve çok faktörlü kimlik doğrulama dahil olmak üzere güçlü dolandırıcılık önlemleri almaları öneriliyor.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!
İlgili İçerik
Duyurular

Kuruluşunuz İçin Yılda Bir Kez Sızma Testi Yeterli mi?

Hassas verileri işleyen herhangi bir kuruluş, düzenli penetrasyon testide dahil olmak üzere güvenlik çabalarında gayretli olmalıdır. Küçük bir veri ihlali bile bir kuruluşun itibarına ve kârlılığına önemli ölçüde zarar verebilir.

selen guvenc Şubat 3

Nedir Bu Botnet?

Her gün yeni saldırı türleri ortaya çıktığı için siber suçlulara ayak uydurmak tam zamanlı bir iştir. Siber güvenlik analistleri, klasik fidye yazılımı ve kimlik avı düzenleri arasında botnet saldırılarını dikkate almalıdır.

selen guvenc Şubat 3

6R - Buluta Geçiş Stratejisi

Buluta geçiş sürecinizin başındayken, temel bilgileri gözden geçirmek ve ileride iyi bir planınız olduğunu bilmek her zaman yararlıdır. Her bulut geçişi farklı olacaktır, dolayısıyla her birinin net bir geçiş stratejisine ihtiyacı olacaktır.

selen guvenc Şubat 3

Mobildev’den Şubat Ayında 2 Büyük Webinar!

Yeni yılda da hız kesmeden devam edeceğimiz webinar serimiz, şubat ayında da birbirinden değerli konu ve konuklarla sizlerle olacak.

selen guvenc Şubat 3

Mobildev’de Her 1 Milyon SMS ve Her Lisans Bir Fidana Dönüşüyor!

Teknolojinin güçlü potansiyelini, doğal alanlarımızın korunması ve gelişmesi için kullanmak amacıyla başlattığımız; "Her Bir Milyon SMS Bir Fidan" ve "Her Lisans Bir Fidan" dönüşüm projelerinin öncüsü olmaktan gurur duyuyoruz.

selen guvenc Şubat 3

"Metaverse: Dijital Dünyada Markalar Nasıl Büyüyebilir?" Şimdi Youtube ve Spotify'da Yayında!

"Metaverse: Dijital Dünyada Markalar Nasıl Büyüyebilir?” konulu webinarımız; kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için Youtube, dinlemek isteyenler için Spotify kanallarımıza yüklenmiştir.

selen guvenc Şubat 3

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.