Çevrimiçi Ödeme Dolandırıcılığı

selen guvenc
Ağustos 5, 2022
  • 299

Juniper Research' e göre, 2023 ve 2027 yılları arasında küresel olarak çevrimiçi ödeme dolandırıcılığından kaynaklanan kümülatif satıcı kayıpları, 343 milyar doları aşacak. Karşılaştırmak gerekirse bu, 2021 mali yılında Apple' ın rapor edilen net gelirinin %350' sinden fazlasına eşittir ve bu kayıpların büyük boyutunu gösterir.

Çevrimiçi ödeme dolandırıcılığı, dijital ürünler, fiziksel ürünler, para transferi işlemleri ve bankacılığın yanı sıra uçak bileti gibi satın alma işlemlerindeki kayıpları içerir. Dolandırıcılık saldırıları, kimlik avı, iş e-postası güvenliğinin ihlal edilmesi ve sosyal olarak tasarlanmış dolandırıcılığı içerebilir.

Kimlik doğrulama önlemlerinin yaygın olarak kullanılması önemli bir ihtiyaçtır.

Dolandırıcılığı Önleme Stratejilerinde İhtiyaç Duyulan Yenilik

Araştırma, artan dolandırıcılıkla mücadele etmek için dolandırıcılık önleme satıcılarının, kullanıcıları en iyi şekilde korumak için müşteri yolculuğunun en etkili noktasında doğru doğrulama araçları karışımını düzenlemesi gerektiğini, ancak bunun başarılması için önemli yetenekler gerektireceğini ortaya koydu.

Fiziksel Mallar En Büyük Dolandırıcılık Alanı

Araştırma, fiziksel mal alımlarını en büyük tek kayıp kaynağı olarak belirledi; Önümüzdeki 5 yıl içinde küresel olarak kümülatif çevrimiçi ödeme, dolandırıcılık kayıplarının %49'unu oluşturacak ve %110 oranında büyüyecek.

Gelişmekte olan pazarlardaki gevşek adres doğrulama süreçleri, dolandırıcıların yeniden satış potansiyelleri nedeniyle özellikle fiziksel ürünleri hedef almasıyla büyük bir dolandırıcılık riskidir. Bu nedenle; dolandırıcılık olaylarını azaltmak fiziksel mal satıcılarına, birden fazla adres doğrulama kaynağı ve çok faktörlü kimlik doğrulama dahil olmak üzere güçlü dolandırıcılık önlemleri almaları öneriliyor.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!
İlgili İçerik
Duyurular

Yılın Son Çeyreği İçin Pazarlama İpuçları

Yılın son çeyreği olan dönem, karı artırmak ve yılı herhangi bir yıldan daha yüksek bir notla bitirmek için kritik bir zamandır. Bu aynı zamanda birçok tüketicinin daha fazla alışveriş yaptığı dönemdir.

selen guvenc Eylül 7

Çerez Yönetimi Webinarlarımız Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Mobildev olarak, KVK Kurulu’ nun çerez uygulamaları hakkında rehber yayınlamasıyla birlikte 10’un üzerinde ücretsiz webinar düzenledik.

selen guvenc Eylül 7

Eren Perakende Mobildev Çözümlerini Tercih Etti

Eren Perakende, kişileri ile temas ettiği kasalar ve online kanallar üzerinden topladığı izinler için Mobildev’ in; izin yönetimi sağlayan İVT ve İVT Lite servislerini, müşterileriyle etkileşime geçerken; SMS çözümlerini kullanmaktadır.

selen guvenc Eylül 7

Fidye Yazılımları Tehdit Ortamına Hakim

Acronis araştırmacıları, fidye yazılımlarının devlet kurumları da dahil olmak üzere büyük ve orta ölçekli işletmeler için bir numaralı tehdit olmaya devam ettiği sonucuna vardı.

selen guvenc Eylül 7

API Güvenlik Olayları Başınıza Gelebilir

Postman, 37.000'den fazla geliştirici ve API uzmanıyla; kuruluşlarının öncelikleri, işlerini nasıl yaptıkları ve endüstrinin nereye gittiğini gördükleri gibi çeşitli konularda anket yaptığı 2022 API Durumu Raporu'nun sonuçlarını yayınladı.

selen guvenc Eylül 7

Şirket İçi Tehditlerin Maliyeti Yüzde Otuz Dört Arttı

Şirket içi tehditlerin neden olduğu siber saldırılar günümüzde pek çok kurumu zora sokuyor.

selen guvenc Eylül 7

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.