ChatGPT Uygulamalarını Arayanlar Siber Suçluların Hedefinde!

selen guvenc
Mart 3, 2023
  • 178

OpenAI'nin sohbet robotu ChatGPT'nin muazzam popülaritesi siber suçluların gözünden kaçmadı: Kullanıcıların, Windows ve Android kötü amaçlı yazılım indirmeleri ve kimlik avı sayfalarını ziyaret etmeleri için ChatGPT’yi deneme hevesinden yararlanıyorlar.

Windows ve Android için Sahte ChatGPT Uygulamaları

Günümüzde, yapay zeka ve dil işleme teknolojileri hızla gelişiyor ve insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırıyor. Chatbotlar da bu teknolojilerden faydalanarak, insanlarla otomatik olarak etkileşim kurabilen yazılımlardır. Ancak, bazı kötü niyetli kişiler bu teknolojiyi suistimal ederek sahte ChatGPT uygulamaları yayınlıyorlar.

Windows için sahte ChatGPT uygulamaları, genellikle indirme siteleri veya uygulama mağazaları gibi üçüncü parti kaynaklardan indirilebilirler. Bu uygulamaların indirme sayfaları, gerçek ChatGPT uygulamalarının sayfalarına benzer şekilde tasarlanabilir ve kullanıcıları yanıltmak için benzer logolar ve resimler kullanılabilir.

   •   İzleyicileri ChatGPT web sitesini taklit eden sayfalara yönlendirmek için ChatGPT adını ve logosunu kötüye kullanan ve indirilmek üzere Windows için (var olmayan) bir ChatGPT uygulaması (aslında bilgi çalan kötü amaçlı yazılımdır) sunan bir Facebook sayfası.

Android için sahte ChatGPT uygulamaları, genellikle Google Play Store'da bulunabilirler. Bunlar da gerçek ChatGPT uygulamalarıyla aynı veya benzer isimlere sahip olabilirler. Bu uygulamaların bazıları, kullanıcılara para kazandıracakları iddiasıyla indirme ücreti talep edebilirler.

   •   Var olmayan bir ChatGPT Android uygulamasını veya yapay zekâ ile ilgili diğer uygulamaları taklit eden, kurbanları premium hizmetlere abone eden, verileri çalan, reklam görüntüleyen vb. uygulamalar. (Görünüşe göre bir süredir devam ediyor.)

ChatGPT Kullanıcıları için Tavsiyeler

ChatGPT'yi denemek isteyen kullanıcıların doğrudan kaynağa gitmeleri, yani OpenAI'nin resmi sayfasında ilgili bilgileri aramaları önerilir. Şu anda, chatbot hizmeti yalnızca web tabanlıdır.

Google Arama son zamanlarda popüler yazılım ve oyunları arayan kullanıcılara kötü amaçlı reklamlar sunduğundan, Google Arama aracılığıyla ChatGPT uygulamalarını aramak da bir noktada tehlikeli olabilir.

Halihazırda bu planlardan birine kapılanlar, cihazlarında kötü amaçlı yazılım olup olmadığını ve hesaplarında istenmeyen abonelik olup olmadığını kontrol etmeli ve bu arada başka nelerin tehlikeye atıldığını araştırmalıdır: çevrimiçi hesaplar, ödeme kartları, banka bilgileri vb.

Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!İlgili İçerik
Duyurular

"Tüketici Gizliliği" Webinarı Şimdi Youtube ve Spotify'da!

"Tüketici Gizliliği" konulu webinarımız; kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için Youtube, dinlemek isteyenler için Spotify kanallarımıza yüklenmiştir.

selen guvenc Mart 20

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Tüketici Gizliliği"

Dev webinar serimiz, on birinci webinarı ile devam ediyor! Tüketici Gizliliği konulu webinarımız, 17 Mart 23 Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Mart 10

"Mobildev ile Kısa Kısa" Programımızın 2. Bölümü Yayında!

Pazarlama ekibimizden Selen Güvenç’ in moderatörlüğünde devam eden programımızın, ‘Çerez Yönetimi Hakkında’ konulu ikinci bölümünde, Mobildev Ürün Yöneticisi Meltem Kalaycı konuk oldu ve birbirinden değerli bilgiler paylaştı.

selen guvenc Mart 8

Mobildev Olarak TÜBİTAK BİÇABA Programı'na Katıldık

Mobildev olarak TÜBİTAK’ın çağrıya açtığı BİÇABA - Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Programı’na başvurumuzu yaparak projeye dahil olduk.

selen guvenc Mart 6

Microsoft 365 Defender İş E-Postası Ele Geçirme Saldırılarını Otomatik Olarak Engelliyor!

Microsoft, Ignite 2022'de Microsoft 365 Defender çözümünde yeni bir otomatik saldırı engelleme özelliğini tanıttı. Şirket, bu özelliğin artık kurumsal müşterileri iş e-postası ele geçirme (BEC) kampanyalarına karşı koruyabileceğini duyurdu.

selen guvenc Mart 3

ChatGPT Uygulamalarını Arayanlar Siber Suçluların Hedefinde!

OpenAI'nin sohbet robotu ChatGPT'nin muazzam popülaritesi siber suçluların gözünden kaçmadı: Kullanıcıların, Windows ve Android kötü amaçlı yazılım indirmeleri ve kimlik avı sayfalarını ziyaret etmeleri için ChatGPT’yi deneme hevesinden yararlanıyorlar.

selen guvenc Mart 3

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.