ChatGPT Uygulamalarını Arayanlar Siber Suçluların Hedefinde!

selen guvenc
Mart 3, 2023
  • 607

OpenAI'nin sohbet robotu ChatGPT'nin muazzam popülaritesi siber suçluların gözünden kaçmadı: Kullanıcıların, Windows ve Android kötü amaçlı yazılım indirmeleri ve kimlik avı sayfalarını ziyaret etmeleri için ChatGPT’yi deneme hevesinden yararlanıyorlar.

Windows ve Android için Sahte ChatGPT Uygulamaları

Günümüzde, yapay zeka ve dil işleme teknolojileri hızla gelişiyor ve insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırıyor. Chatbotlar da bu teknolojilerden faydalanarak, insanlarla otomatik olarak etkileşim kurabilen yazılımlardır. Ancak, bazı kötü niyetli kişiler bu teknolojiyi suistimal ederek sahte ChatGPT uygulamaları yayınlıyorlar.

Windows için sahte ChatGPT uygulamaları, genellikle indirme siteleri veya uygulama mağazaları gibi üçüncü parti kaynaklardan indirilebilirler. Bu uygulamaların indirme sayfaları, gerçek ChatGPT uygulamalarının sayfalarına benzer şekilde tasarlanabilir ve kullanıcıları yanıltmak için benzer logolar ve resimler kullanılabilir.

   •   İzleyicileri ChatGPT web sitesini taklit eden sayfalara yönlendirmek için ChatGPT adını ve logosunu kötüye kullanan ve indirilmek üzere Windows için (var olmayan) bir ChatGPT uygulaması (aslında bilgi çalan kötü amaçlı yazılımdır) sunan bir Facebook sayfası.

Android için sahte ChatGPT uygulamaları, genellikle Google Play Store'da bulunabilirler. Bunlar da gerçek ChatGPT uygulamalarıyla aynı veya benzer isimlere sahip olabilirler. Bu uygulamaların bazıları, kullanıcılara para kazandıracakları iddiasıyla indirme ücreti talep edebilirler.

   •   Var olmayan bir ChatGPT Android uygulamasını veya yapay zekâ ile ilgili diğer uygulamaları taklit eden, kurbanları premium hizmetlere abone eden, verileri çalan, reklam görüntüleyen vb. uygulamalar. (Görünüşe göre bir süredir devam ediyor.)

ChatGPT Kullanıcıları için Tavsiyeler

ChatGPT'yi denemek isteyen kullanıcıların doğrudan kaynağa gitmeleri, yani OpenAI'nin resmi sayfasında ilgili bilgileri aramaları önerilir. Şu anda, chatbot hizmeti yalnızca web tabanlıdır.

Google Arama son zamanlarda popüler yazılım ve oyunları arayan kullanıcılara kötü amaçlı reklamlar sunduğundan, Google Arama aracılığıyla ChatGPT uygulamalarını aramak da bir noktada tehlikeli olabilir.

Halihazırda bu planlardan birine kapılanlar, cihazlarında kötü amaçlı yazılım olup olmadığını ve hesaplarında istenmeyen abonelik olup olmadığını kontrol etmeli ve bu arada başka nelerin tehlikeye atıldığını araştırmalıdır: çevrimiçi hesaplar, ödeme kartları, banka bilgileri vb.

Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!İlgili İçerik
Duyurular

Turkcell 04.03.2024 Tarihli Planlı Çalışma

Değerli müşterimiz, Turkcell'de altyapı iyileştirme çalışması yapılacaktır.

selen guvenc Mart 1

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: SEO ve İçerik Pazarlama için ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Mart ayının ilk webinarı olan, "SEO ve İçerik Pazarlama için ChatGPT Nasıl Kullanılır?" konulu webinarımız, 1 Mart Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Şubat 21

Artan Tehdit: Hacktivist Hareketler

‘Hack’ ve ‘Aktivizm’ kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen Hacktivizm, internet korsanı veya korsan gruplarının, sosyal ve politik mesajları iletme kaygısıyla, internet siteleri veya bilgisayar ağlarını hedef alan saldırılar gerçekleştirmesidir.

selen guvenc Şubat 8

“Göremediğin Şeyi Koruyamazsın”: Zombie ve Shadow API

BT modernizasyonu ve dijital dönüşüm girişimleri, daha hızlı yazılım dağıtım yaşam döngüleriyle birleştiğinde, kuruluşlar içindeki API ekosistemlerinin boyutunda ve ölçeğinde katlanarak bir artışa neden oldu.

selen guvenc Şubat 8

Kimlik Avı Saldırıları: İşinizi ve Kişisel Verilerinizi Koruma

Ekim ayında Ulusal Siber Güvenlik Farkındalık Ayı kutlandı. Temel mesajı basit ama güçlendiriciydi “farkındalık ve proaktif önlemler en iyi savunmamızdır.”

selen guvenc Şubat 8

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarının İşlenmesi Hakkında Rehber

KVK Kurumu tarafından, elde edilmesi halinde mahiyeti gereği ilgili kişilerin diğer kişisel verilerine de erişim imkânı sağlayabilmesi sebebiyle mağduriyete yol açabilecek olan Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) kimlik numaralarının işlenmesi faaliyetinde dikkat

selen guvenc Şubat 8

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.