Facebook İşletme Hesapları Bilgisayar Korsanları Tarafından Ele Geçiriliyor!

selen guvenc
Kasım 8, 2023
  • 378

Siber suçlular, Facebook işletme hesaplarına yetkisiz erişim sağlayarak ve meşru hesap sahipleri kisvesi altında reklam kampanyaları başlatarak istismar ediyor. Sonuç olarak mağdurlar bu dolandırıcılık kampanyalarının mali yükünü üstlenmek zorunda kalıyor.

Yaygın olarak tanınan bir sosyal medya platformu olan Facebook, finansal reklamcılık için popüler bir kanal haline geldi. İşletme sahipleri ve pazarlamacılar, ürün ve hizmetlerini geniş bir potansiyel müşteri ağına tanıtmak için bu platformdan yararlanıyor.

Suçluların bile bu platformdan yararlandığını belirtmekte fayda var. Kendi hesaplarını oluşturmak yerine, reklam kampanyalarını yürütmek için başkalarının işletme hesaplarını ele geçirmeye başvurdular.

Kurbanın hesabını hacklemek için reklam ortakları ve pazarlama uzmanları olarak hareket ederler. Yazım dili genel olarak hatasızdır ve bazen çok yüksek bütçeler vaat edilmektedir.

Kullanıcı bağlantıya tıkladığında, onları bulutta depolanan bir zip dosyasına yönlendirecektir. Zip dosyasının içinde, kullanıcının cihazına zarar verebilecek kötü amaçlı kod içeren bir klasör bulunur.

Cihazınıza herhangi bir zarar gelmemesi için bilinmeyen kaynaklardan gelen dosyaları açarken dikkatli olmanız önemlidir.

Raporlara göre bilgisayar korsanları bu sayede sahte mağaza oluşturma, kötü amaçlı yazılım indirme ve reklam kampanyalarını hesapta saklanan ödeme bilgileriyle ele geçirme gibi çeşitli şeylerden kendileri için yararlanıyor.

Bir hesabın ele geçirilmesini durdurmak için dört şey yapmalısınız:

Kalıcı olarak oturum açmayın

Çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın

Doğrudan mesajlar ve istenmeyen bağlantılarla ilgili şüpheci olun

Tarayıcının “şifreyi hatırla” özelliği yerine bir şifre yöneticisi kullanın.  


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!


İlgili İçerik
Duyurular

Hiper Segmentasyon: Pazarlama Stratejilerinde Yeni Bir Boyut

Günümüzde, pazarlama dünyası giderek daha karmaşık hale gelmekte ve tüketicilerin beklentileri sürekli olarak evrim geçirmektedir.

selen guvenc Aralık 7

KVK Kurulu'ndan Mağazalarda SMS ile Doğrulama Kodu Gönderilmesi Hakkında Hatırlatma

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, mağazalarda alışveriş sırasında ilgili kişilere SMS ile doğrulama kodu gönderilmesi suretiyle kişisel verilerin işlenmesine ilişkin iki kez kamuoyu duyurusu yayımlamıştı.

selen guvenc Aralık 7

Yeni Yılda Başarıya Ulaşın: Etkinliği Kanıtlanmış Pazarlama ve Satış Stratejileri

Yılın sona erdiği bu günlerde, şirketler yeni bir yıla adım atmanın heyecanını yaşarken, pazarlama ve satış stratejilerini gözden geçirerek başarılı bir yıl geçirmenin planlarını yapıyor.

selen guvenc Aralık 7

Siber Saldırıları Durdurmak İçin Farkındalığın Kurumsallaştırılması

Büyük ve orta ölçekli kuruluşlar her zaman siber saldırıları durduracak bir 'sihirli değnek' teknolojisi veya aracı umuyorlar, ancak siber güvenlik sektöründe öyle bir şey yok.

selen guvenc Aralık 7

Typoquatting: Yazım Hatasıyla Sahtekarlık

Typoquatting, kullanıcıların yapabileceği yaygın yazım hatalarını hedef alarak sahte web siteleri oluşturarak kişisel bilgileri çalmayı veya zararlı yazılımları yaymayı amaçlar.

selen guvenc Aralık 7

Her Yönü ile BEC

E-posta yoluyla yapılan saldırılar, siber suçluların kuruluş verilerini ele geçirmeye yönelik en sevilen yöntemlerinden biridir. Yalnızca 2022 yılında Ticari E-posta Güvenliği (BEC) saldırılarının sayısı iki katına çıktı.

selen guvenc Aralık 7

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.