Fidye Yazılımları Tehdit Ortamına Hakim

selen guvenc
Eylül 7, 2022
  • 1214

Acronis araştırmacıları, fidye yazılımlarının devlet kurumları da dahil olmak üzere büyük ve orta ölçekli işletmeler için bir numaralı tehdit olmaya devam ettiği sonucuna vardı. 2022'nin ilk yarısında bildirilen tüm ihlallerin neredeyse yarısı, kimlik avı ve fidye yazılımı kampanyalarına olanak tanıyan çalıntı kimlik bilgilerini içeriyordu. Bulgular, siber güvenliğe yönelik daha bütünsel yaklaşımlara duyulan ihtiyacın altını çiziyor.

Siber suçlular, kimlik bilgilerini ve diğer hassas bilgileri ayıklamak için tercih edilen enfeksiyon vektörleri olarak kimlik avı ve kötü niyetli e-postaları kullanır. Tüm e-postaların yaklaşık yüzde biri kötü amaçlı bağlantılar veya dosyalar içerir ve tüm e-postaların dörtte birinden fazlası (%26,5) kullanıcıların gelen kutusuna teslim edilebiliyor.

Kritik Veri Noktaları Karmaşık Tehdit Ortamını Ortaya Koyuyor

Buluta olan güven arttıkça, saldırganlar bulut tabanlı ağlara farklı giriş yollarına yöneldi. Siber suçlular, Linux işletim sistemlerine, Yönetilen Servis Sağlayıcı’ lara ve KOBİ müşteri ağlarına daha fazla odaklandılar. Tehdit ortamı değişiyor ve şirketlerin buna ayak uydurması gerekiyor.

Fidye Yazılımı Kötüleşiyor, Tahmin Ettiğimizden Bile Daha Fazla.

Conti ve Lapsus$ gibi fidye yazılımı çeteleri ciddi zararlar veriyor.
Conti çetesi, Kosta Rika hükümetinden fidye olarak 10 milyon dolar talep etti ve çaldığı 672 GB'lık verinin çoğunu yayınladı.
Lapsus$, 1 TB veriyi çaldı ve 70.000'den fazla NVIDIA kullanıcısının kimlik bilgilerini sızdırdı. Aynı çete 30 GB değerinde T-Mobile' ın kaynak kodunu da çaldı.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Conti' nin liderliği ve işbirlikçileri hakkında bilgi için 15 milyon dolara kadar teklifte bulunuyor.

Kimlik avı, kötü amaçlı e-posta, web siteleri ve kötü amaçlı yazılımların kullanımı artmaya devam ediyor.

Altı yüz kötü niyetli e-posta kampanyası, 2022'nin ilk yarısında internette yol aldı.
E-postaların %58'i kimlik avı girişimleriydi.
Bu e-postaların %28'i kötü amaçlı yazılım içeriyordu.
İş dünyası giderek daha fazla dağıtılıyor ve 2022'nin ikinci çeyreğinde uç noktaların ortalama %8,3'ü kötü amaçlı URL'lere erişmeye çalıştı.

Daha fazla siber suçlu, kripto para birimlerine ve merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına odaklanıyor. Bilgisayar korsanları, akıllı sözleşmelerdeki kusurlardan yararlanarak kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı girişimleriyle kurtarma ifadeleri ve parolaları çalarak, kripto cüzdanlarına ve benzer şekilde borsalara girdiler.

Siber saldırılar, 2012'den bu yana DeFi para biriminde 60 milyar doların üzerinde bir kayba neden oldu.
Bunun 44 milyar doları son 12 ayda yok oldu.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!İlgili İçerik
Duyurular

SMS Servisinde Yaşanan Yavaşlık Hakkında Bilgilendirme

Tüm operatörlerin SMS servislerinde yaşanan, genel bir yavaşlık söz konusudur.

selen guvenc Mayıs 26

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Kullanıcı Deneyiminde Tasarım Trendleri ve Tahminleri"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri kapsamında gerçekleşen webinarlarımızla, birbirinden değerli konukları sizlerle bir araya getirmeye devam ediyoruz!

selen guvenc Mayıs 22

R&D Engineer - Speech Recognition

Mobildev which grows and develops with its employees is looking for new teammates.

selen guvenc Mayıs 22

R&D Engineer - Natural Language Processing

Mobildev which grows and develops with its employees is looking for new teammates.

selen guvenc Mayıs 22

Siber Suçlular QR Kodlarını Kendi Avantajları İçin Nasıl İstismar Ediyor?

2023'de artacağı tahmin edilen yeni tür siber tehditlerle kullanıcılar, ilgili riskler konusunda dikkatli olmalı ve bir sonraki QR kodunu taramadan önce düşünmelidir.

selen guvenc Mayıs 8

Siber Güvenlikte Uyarı Yorgunluğunu Önleme

Teknoloji her zaman geleceğe doğru ilerliyor ve onunla birlikte daha sofistike ve ısrarcı siber suçlular geliyor. Dijital silahlanma yarışı devam ediyor, ancak siber güvenlik uzmanları başka bir sorunla karşı karşıya: Uyarı yorgunluğu.

selen guvenc Mayıs 8

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.