Fidye Yazılımları Tehdit Ortamına Hakim

selen guvenc
Eylül 7, 2022
  • 252

Acronis araştırmacıları, fidye yazılımlarının devlet kurumları da dahil olmak üzere büyük ve orta ölçekli işletmeler için bir numaralı tehdit olmaya devam ettiği sonucuna vardı. 2022'nin ilk yarısında bildirilen tüm ihlallerin neredeyse yarısı, kimlik avı ve fidye yazılımı kampanyalarına olanak tanıyan çalıntı kimlik bilgilerini içeriyordu. Bulgular, siber güvenliğe yönelik daha bütünsel yaklaşımlara duyulan ihtiyacın altını çiziyor.

Siber suçlular, kimlik bilgilerini ve diğer hassas bilgileri ayıklamak için tercih edilen enfeksiyon vektörleri olarak kimlik avı ve kötü niyetli e-postaları kullanır. Tüm e-postaların yaklaşık yüzde biri kötü amaçlı bağlantılar veya dosyalar içerir ve tüm e-postaların dörtte birinden fazlası (%26,5) kullanıcıların gelen kutusuna teslim edilebiliyor.

Kritik Veri Noktaları Karmaşık Tehdit Ortamını Ortaya Koyuyor

Buluta olan güven arttıkça, saldırganlar bulut tabanlı ağlara farklı giriş yollarına yöneldi. Siber suçlular, Linux işletim sistemlerine, Yönetilen Servis Sağlayıcı’ lara ve KOBİ müşteri ağlarına daha fazla odaklandılar. Tehdit ortamı değişiyor ve şirketlerin buna ayak uydurması gerekiyor.

Fidye Yazılımı Kötüleşiyor, Tahmin Ettiğimizden Bile Daha Fazla.

Conti ve Lapsus$ gibi fidye yazılımı çeteleri ciddi zararlar veriyor.
Conti çetesi, Kosta Rika hükümetinden fidye olarak 10 milyon dolar talep etti ve çaldığı 672 GB'lık verinin çoğunu yayınladı.
Lapsus$, 1 TB veriyi çaldı ve 70.000'den fazla NVIDIA kullanıcısının kimlik bilgilerini sızdırdı. Aynı çete 30 GB değerinde T-Mobile' ın kaynak kodunu da çaldı.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Conti' nin liderliği ve işbirlikçileri hakkında bilgi için 15 milyon dolara kadar teklifte bulunuyor.

Kimlik avı, kötü amaçlı e-posta, web siteleri ve kötü amaçlı yazılımların kullanımı artmaya devam ediyor.

Altı yüz kötü niyetli e-posta kampanyası, 2022'nin ilk yarısında internette yol aldı.
E-postaların %58'i kimlik avı girişimleriydi.
Bu e-postaların %28'i kötü amaçlı yazılım içeriyordu.
İş dünyası giderek daha fazla dağıtılıyor ve 2022'nin ikinci çeyreğinde uç noktaların ortalama %8,3'ü kötü amaçlı URL'lere erişmeye çalıştı.

Daha fazla siber suçlu, kripto para birimlerine ve merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına odaklanıyor. Bilgisayar korsanları, akıllı sözleşmelerdeki kusurlardan yararlanarak kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı girişimleriyle kurtarma ifadeleri ve parolaları çalarak, kripto cüzdanlarına ve benzer şekilde borsalara girdiler.

Siber saldırılar, 2012'den bu yana DeFi para biriminde 60 milyar doların üzerinde bir kayba neden oldu.
Bunun 44 milyar doları son 12 ayda yok oldu.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!İlgili İçerik
Duyurular

Yılın Son Çeyreği İçin Pazarlama İpuçları

Yılın son çeyreği olan dönem, karı artırmak ve yılı herhangi bir yıldan daha yüksek bir notla bitirmek için kritik bir zamandır. Bu aynı zamanda birçok tüketicinin daha fazla alışveriş yaptığı dönemdir.

selen guvenc Eylül 7

Çerez Yönetimi Webinarlarımız Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Mobildev olarak, KVK Kurulu’ nun çerez uygulamaları hakkında rehber yayınlamasıyla birlikte 10’un üzerinde ücretsiz webinar düzenledik.

selen guvenc Eylül 7

Eren Perakende Mobildev Çözümlerini Tercih Etti

Eren Perakende, kişileri ile temas ettiği kasalar ve online kanallar üzerinden topladığı izinler için Mobildev’ in; izin yönetimi sağlayan İVT ve İVT Lite servislerini, müşterileriyle etkileşime geçerken; SMS çözümlerini kullanmaktadır.

selen guvenc Eylül 7

Fidye Yazılımları Tehdit Ortamına Hakim

Acronis araştırmacıları, fidye yazılımlarının devlet kurumları da dahil olmak üzere büyük ve orta ölçekli işletmeler için bir numaralı tehdit olmaya devam ettiği sonucuna vardı.

selen guvenc Eylül 7

API Güvenlik Olayları Başınıza Gelebilir

Postman, 37.000'den fazla geliştirici ve API uzmanıyla; kuruluşlarının öncelikleri, işlerini nasıl yaptıkları ve endüstrinin nereye gittiğini gördükleri gibi çeşitli konularda anket yaptığı 2022 API Durumu Raporu'nun sonuçlarını yayınladı.

selen guvenc Eylül 7

Şirket İçi Tehditlerin Maliyeti Yüzde Otuz Dört Arttı

Şirket içi tehditlerin neden olduğu siber saldırılar günümüzde pek çok kurumu zora sokuyor.

selen guvenc Eylül 7

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.