"ISO 27001:2022" Güncellemesi Geliyor Mu?

Erkan Aytac
Ekim 5, 2022
  • 860

İşletmeler artık teknolojiye her zamankinden daha fazla güveniyor. Artan teknoloji kullanımı, kötü amaçlı yazılımlardan kimlik avına kadar artan bir siber güvenlik tehdidi riski sunuyor. Günümüzde devam eden teknolojik devrimin yarattığı bu artan riskin üstesinden gelmek için uzmanlar, bu yıl ISO 27001'in yeni bir versiyonunun piyasaya sürülmesini beklediler.

ISO/IEC 27001:2022'nin güncellenmiş sürümünün, 2022'nin 3. çeyreğinin sonuna doğru yayınlanması bekleniyor. 

Bu yeni kontroller ISO/IEC 27001'e eklendikten sonra, kuruluşların aşağıdakileri dikkate alması gerekir:

  1. Kontrol listesi, Uygulanabilirlik Beyanı (SoA) ile uyumlu olmalıdır.
  2. Politikalar ve prosedürler güncellenmeli ve gerekirse yeni kontrollere uygun yeni doküman ve belgeler oluşturulmalıdır.
  3. Risk işleme süreci gözden geçirilmeli ve yeni kontrollere uyarlanmalıdır.
  4. İç Denetim Programı, ISO/IEC 27002:2022'ye göre güncellenmeli ve güncellenen kontrollerle uyumlu hale getirilmelidir.

Kuruluşların bu değişikliklere, özellikle de ele alınması ve risk işleme ve dokümantasyona dahil edilmesi gereken 12 yeni kontrole uyum sağlaması gerekir. Bu süreç, bu yeni kontrollerin uygulanmasına nelerin dahil edilmesi gerektiğini anlamaları gerektiğinden, eski kontrol kümesinden yeni kontrol kümesine geçmek isteyen kuruluşlar için en büyük zorluk olacaktır. Mantıken, kuruluşların ilk olarak, bu tür kontrollerin kendi risk değerlendirmelerine dayalı olarak uygulama için geçerli olup olmadığını belirlemeleri gerekir. Bununla birlikte, kuruluşların bu yeni kontrollerin bazılarına uyum sağlarken bazı ek zorluklarla ve karmaşık sorunlarla karşılaşabileceklerini anlamaları gerekir.  

Bu nedenle, bu revize edilmiş standarttan en iyi şekilde yararlanmak için, değişen iş ihtiyaçlarını karşılamak isteyen her kuruluş, ISO/IEC 27002:2022'de belirtilen yeni kontrol setini gözden geçirmeli, değerlendirmeli, dikkatlice incelemeli ve uygun bir şekilde uygulamalıdır.

Bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Uygulamak

ISO 27001, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri (BGYS) için uluslararası standarttır. Sektör tarafından tanınan bu güvenlik çerçevesi, bilgi güvenliğini yönetmek ve işletmenize yönelik tehditlerin etkisini sınırlamak için mevcut en iyi uygulamalarla işinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır.

ISO 27001, işletmenizin veri bütünlüğünüze yönelik tehditlerle mücadele etmek için yerinde kontrollere sahip olmasına yardımcı olur. Hassas bilgileri korumak ve yönetmek için politika ve prosedürlere sahip olarak riskleri en aza indirecek, mevzuat ihlallerini azaltacak ve bir güvenlik kültürü oluşturacaksınız.

ISO 27001'i uygulamak, genel iş büyümesini de geliştirir. Müşterilerinize, bilgilerini korumaya ve güvenliği ciddiye almaya kararlı olduğunuzu gösterir. ISO 27001 sertifikası işletmenizin büyümesine, daha fazla iş kazanmasına ve yeni pazarlara erişmesine yardımcı olabilir. ISO 27001'e sahip işletmeler daha güvenli olarak görülüyor ve kuruluşların yalnızca yerinde tanınmış bir BT güvenlik yönetim sistemine sahip olduklarını gösterebilenlerle iş yapmaları giderek yaygınlaşıyor.
İlgili İçerik
Duyurular

Satış Mühendisi Arıyoruz!

Satış Mühendisi Arıyoruz! Çalışanları ile birlikte büyüyen ve gelişen Mobildev, yeni ekip arkadaşları arıyor!

selen guvenc Haziran 2

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Web Siteniz KVKK' ya Uyumlu Mu?"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri’ nde, uzman isimleri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz!

selen guvenc Haziran 2

Perakende Günleri’nde Biz de Varız!

31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olan Perakende Günleri etkinliğinde, Mobildev olarak yerimizi alıyoruz.

selen guvenc Mayıs 30

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Kullanıcı Deneyiminde Tasarım Trendleri ve Tahminleri"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri kapsamında gerçekleşen webinarlarımızla, birbirinden değerli konukları sizlerle bir araya getirmeye devam ediyoruz!

selen guvenc Mayıs 22

R&D Engineer - Natural Language Processing

Mobildev which grows and develops with its employees is looking for new teammates.

selen guvenc Mayıs 22

Siber Suçlular QR Kodlarını Kendi Avantajları İçin Nasıl İstismar Ediyor?

2023'de artacağı tahmin edilen yeni tür siber tehditlerle kullanıcılar, ilgili riskler konusunda dikkatli olmalı ve bir sonraki QR kodunu taramadan önce düşünmelidir.

selen guvenc Mayıs 8

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.