"ISO 27001:2022" Güncellemesi Geliyor Mu?

Erkan Aytac
Ekim 5, 2022
  • 2146

İşletmeler artık teknolojiye her zamankinden daha fazla güveniyor. Artan teknoloji kullanımı, kötü amaçlı yazılımlardan kimlik avına kadar artan bir siber güvenlik tehdidi riski sunuyor. Günümüzde devam eden teknolojik devrimin yarattığı bu artan riskin üstesinden gelmek için uzmanlar, bu yıl ISO 27001'in yeni bir versiyonunun piyasaya sürülmesini beklediler.

ISO/IEC 27001:2022'nin güncellenmiş sürümünün, 2022'nin 3. çeyreğinin sonuna doğru yayınlanması bekleniyor. 

Bu yeni kontroller ISO/IEC 27001'e eklendikten sonra, kuruluşların aşağıdakileri dikkate alması gerekir:

  1. Kontrol listesi, Uygulanabilirlik Beyanı (SoA) ile uyumlu olmalıdır.
  2. Politikalar ve prosedürler güncellenmeli ve gerekirse yeni kontrollere uygun yeni doküman ve belgeler oluşturulmalıdır.
  3. Risk işleme süreci gözden geçirilmeli ve yeni kontrollere uyarlanmalıdır.
  4. İç Denetim Programı, ISO/IEC 27002:2022'ye göre güncellenmeli ve güncellenen kontrollerle uyumlu hale getirilmelidir.

Kuruluşların bu değişikliklere, özellikle de ele alınması ve risk işleme ve dokümantasyona dahil edilmesi gereken 12 yeni kontrole uyum sağlaması gerekir. Bu süreç, bu yeni kontrollerin uygulanmasına nelerin dahil edilmesi gerektiğini anlamaları gerektiğinden, eski kontrol kümesinden yeni kontrol kümesine geçmek isteyen kuruluşlar için en büyük zorluk olacaktır. Mantıken, kuruluşların ilk olarak, bu tür kontrollerin kendi risk değerlendirmelerine dayalı olarak uygulama için geçerli olup olmadığını belirlemeleri gerekir. Bununla birlikte, kuruluşların bu yeni kontrollerin bazılarına uyum sağlarken bazı ek zorluklarla ve karmaşık sorunlarla karşılaşabileceklerini anlamaları gerekir.  

Bu nedenle, bu revize edilmiş standarttan en iyi şekilde yararlanmak için, değişen iş ihtiyaçlarını karşılamak isteyen her kuruluş, ISO/IEC 27002:2022'de belirtilen yeni kontrol setini gözden geçirmeli, değerlendirmeli, dikkatlice incelemeli ve uygun bir şekilde uygulamalıdır.

Bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Uygulamak

ISO 27001, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri (BGYS) için uluslararası standarttır. Sektör tarafından tanınan bu güvenlik çerçevesi, bilgi güvenliğini yönetmek ve işletmenize yönelik tehditlerin etkisini sınırlamak için mevcut en iyi uygulamalarla işinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır.

ISO 27001, işletmenizin veri bütünlüğünüze yönelik tehditlerle mücadele etmek için yerinde kontrollere sahip olmasına yardımcı olur. Hassas bilgileri korumak ve yönetmek için politika ve prosedürlere sahip olarak riskleri en aza indirecek, mevzuat ihlallerini azaltacak ve bir güvenlik kültürü oluşturacaksınız.

ISO 27001'i uygulamak, genel iş büyümesini de geliştirir. Müşterilerinize, bilgilerini korumaya ve güvenliği ciddiye almaya kararlı olduğunuzu gösterir. ISO 27001 sertifikası işletmenizin büyümesine, daha fazla iş kazanmasına ve yeni pazarlara erişmesine yardımcı olabilir. ISO 27001'e sahip işletmeler daha güvenli olarak görülüyor ve kuruluşların yalnızca yerinde tanınmış bir BT güvenlik yönetim sistemine sahip olduklarını gösterebilenlerle iş yapmaları giderek yaygınlaşıyor.
İlgili İçerik
Duyurular

Hiper Segmentasyon: Pazarlama Stratejilerinde Yeni Bir Boyut

Günümüzde, pazarlama dünyası giderek daha karmaşık hale gelmekte ve tüketicilerin beklentileri sürekli olarak evrim geçirmektedir.

selen guvenc Aralık 7

KVK Kurulu'ndan Mağazalarda SMS ile Doğrulama Kodu Gönderilmesi Hakkında Hatırlatma

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, mağazalarda alışveriş sırasında ilgili kişilere SMS ile doğrulama kodu gönderilmesi suretiyle kişisel verilerin işlenmesine ilişkin iki kez kamuoyu duyurusu yayımlamıştı.

selen guvenc Aralık 7

Yeni Yılda Başarıya Ulaşın: Etkinliği Kanıtlanmış Pazarlama ve Satış Stratejileri

Yılın sona erdiği bu günlerde, şirketler yeni bir yıla adım atmanın heyecanını yaşarken, pazarlama ve satış stratejilerini gözden geçirerek başarılı bir yıl geçirmenin planlarını yapıyor.

selen guvenc Aralık 7

Siber Saldırıları Durdurmak İçin Farkındalığın Kurumsallaştırılması

Büyük ve orta ölçekli kuruluşlar her zaman siber saldırıları durduracak bir 'sihirli değnek' teknolojisi veya aracı umuyorlar, ancak siber güvenlik sektöründe öyle bir şey yok.

selen guvenc Aralık 7

Typoquatting: Yazım Hatasıyla Sahtekarlık

Typoquatting, kullanıcıların yapabileceği yaygın yazım hatalarını hedef alarak sahte web siteleri oluşturarak kişisel bilgileri çalmayı veya zararlı yazılımları yaymayı amaçlar.

selen guvenc Aralık 7

Her Yönü ile BEC

E-posta yoluyla yapılan saldırılar, siber suçluların kuruluş verilerini ele geçirmeye yönelik en sevilen yöntemlerinden biridir. Yalnızca 2022 yılında Ticari E-posta Güvenliği (BEC) saldırılarının sayısı iki katına çıktı.

selen guvenc Aralık 7

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.