"ISO 27001:2022" Güncellemesi Geliyor Mu?

Erkan Aytac
Ekim 5, 2022
  • 2891

İşletmeler artık teknolojiye her zamankinden daha fazla güveniyor. Artan teknoloji kullanımı, kötü amaçlı yazılımlardan kimlik avına kadar artan bir siber güvenlik tehdidi riski sunuyor. Günümüzde devam eden teknolojik devrimin yarattığı bu artan riskin üstesinden gelmek için uzmanlar, bu yıl ISO 27001'in yeni bir versiyonunun piyasaya sürülmesini beklediler.

ISO/IEC 27001:2022'nin güncellenmiş sürümünün, 2022'nin 3. çeyreğinin sonuna doğru yayınlanması bekleniyor. 

Bu yeni kontroller ISO/IEC 27001'e eklendikten sonra, kuruluşların aşağıdakileri dikkate alması gerekir:

  1. Kontrol listesi, Uygulanabilirlik Beyanı (SoA) ile uyumlu olmalıdır.
  2. Politikalar ve prosedürler güncellenmeli ve gerekirse yeni kontrollere uygun yeni doküman ve belgeler oluşturulmalıdır.
  3. Risk işleme süreci gözden geçirilmeli ve yeni kontrollere uyarlanmalıdır.
  4. İç Denetim Programı, ISO/IEC 27002:2022'ye göre güncellenmeli ve güncellenen kontrollerle uyumlu hale getirilmelidir.

Kuruluşların bu değişikliklere, özellikle de ele alınması ve risk işleme ve dokümantasyona dahil edilmesi gereken 12 yeni kontrole uyum sağlaması gerekir. Bu süreç, bu yeni kontrollerin uygulanmasına nelerin dahil edilmesi gerektiğini anlamaları gerektiğinden, eski kontrol kümesinden yeni kontrol kümesine geçmek isteyen kuruluşlar için en büyük zorluk olacaktır. Mantıken, kuruluşların ilk olarak, bu tür kontrollerin kendi risk değerlendirmelerine dayalı olarak uygulama için geçerli olup olmadığını belirlemeleri gerekir. Bununla birlikte, kuruluşların bu yeni kontrollerin bazılarına uyum sağlarken bazı ek zorluklarla ve karmaşık sorunlarla karşılaşabileceklerini anlamaları gerekir.  

Bu nedenle, bu revize edilmiş standarttan en iyi şekilde yararlanmak için, değişen iş ihtiyaçlarını karşılamak isteyen her kuruluş, ISO/IEC 27002:2022'de belirtilen yeni kontrol setini gözden geçirmeli, değerlendirmeli, dikkatlice incelemeli ve uygun bir şekilde uygulamalıdır.

Bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Uygulamak

ISO 27001, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri (BGYS) için uluslararası standarttır. Sektör tarafından tanınan bu güvenlik çerçevesi, bilgi güvenliğini yönetmek ve işletmenize yönelik tehditlerin etkisini sınırlamak için mevcut en iyi uygulamalarla işinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır.

ISO 27001, işletmenizin veri bütünlüğünüze yönelik tehditlerle mücadele etmek için yerinde kontrollere sahip olmasına yardımcı olur. Hassas bilgileri korumak ve yönetmek için politika ve prosedürlere sahip olarak riskleri en aza indirecek, mevzuat ihlallerini azaltacak ve bir güvenlik kültürü oluşturacaksınız.

ISO 27001'i uygulamak, genel iş büyümesini de geliştirir. Müşterilerinize, bilgilerini korumaya ve güvenliği ciddiye almaya kararlı olduğunuzu gösterir. ISO 27001 sertifikası işletmenizin büyümesine, daha fazla iş kazanmasına ve yeni pazarlara erişmesine yardımcı olabilir. ISO 27001'e sahip işletmeler daha güvenli olarak görülüyor ve kuruluşların yalnızca yerinde tanınmış bir BT güvenlik yönetim sistemine sahip olduklarını gösterebilenlerle iş yapmaları giderek yaygınlaşıyor.
İlgili İçerik
Duyurular

Generative AI: Üretken Yapay Zeka ile Yaratıcılığın Buluşması

Generative AI, kendinden öğrenen algoritmaları kullanarak yeni veriler oluşturabilen yapay zekâ sistemlerini ifade eder. Bu sistemler, önceden belirlenmiş bir kural seti veya model üzerinden gerçekçi ve özgün içerikler üretebilirler.

selen guvenc Mayıs 20

ISO/IEC 42001:2023 Yapay Zekâ Yönetim Sistemi

ISO/IEC 42001, kuruluşlar içerisinde Yapay Zekâ Yönetim Sisteminin (AIMS) kurulması, uygulanması, sürdürülmesi ve sürekli olarak iyileştirilmesine yönelik gereksinimleri belirleyen uluslararası bir standarttır.

selen guvenc Mayıs 20

Perakende Günleri Yaklaşıyor: Mobildev Standımıza Sizleri Bekliyoruz!

Mobildev olarak, Perakende Günleri’nde Kurumsal Mesajlaşma Sponsoru olarak yerimizi aldık. Hall 3’de bulunan 316 numaralı standımızda, sektördeki işletmelerin dönüşümüne katkı sağlayacak çözümlerimizi ve uzmanlığımızı sergileyeceğiz.

selen guvenc Mayıs 20

Mobildev&Teknosa 30 Mayıs'ta Perakende Günleri'nde!

Teknosa Müşteri Deneyimi, Crm ve Veri Analitiği Grup Müdürü Duygu Bayram ile Mobildev Kurucusu ve Genel Müdürü Ozan Özgür Erdoğan, uzmanlık sahnesinde gerçekleştireceğimiz oturumda bir araya geliyor!

selen guvenc Mayıs 20

Sosyal Medyada İtibar ve Kriz Yönetimi

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz, 24 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek olan "Sosyal Medyada İtibar ve Kriz Yönetimi" konulu on altıncı webinarı ile devam ediyor.

selen guvenc Mayıs 19

"Sağlık Sektöründe Devrim Yaratan Dijital Pazarlama Stratejileri 2024" Şimdi YouTube ve Spotify'da Yayında!

“Sağlık Sektöründe Devrim Yaratan Dijital Pazarlama Stratejileri 2024” konulu webinarımız; kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için Youtube, dinlemek isteyenler için Spotify kanallarımıza yüklenmiştir.

selen guvenc Mayıs 17

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.