"ISO 27001:2022" Güncellemesi Geliyor Mu?

Erkan Aytac
Ekim 5, 2022
  • 252

İşletmeler artık teknolojiye her zamankinden daha fazla güveniyor. Artan teknoloji kullanımı, kötü amaçlı yazılımlardan kimlik avına kadar artan bir siber güvenlik tehdidi riski sunuyor. Günümüzde devam eden teknolojik devrimin yarattığı bu artan riskin üstesinden gelmek için uzmanlar, bu yıl ISO 27001'in yeni bir versiyonunun piyasaya sürülmesini beklediler.

ISO/IEC 27001:2022'nin güncellenmiş sürümünün, 2022'nin 3. çeyreğinin sonuna doğru yayınlanması bekleniyor. 

Bu yeni kontroller ISO/IEC 27001'e eklendikten sonra, kuruluşların aşağıdakileri dikkate alması gerekir:

  1. Kontrol listesi, Uygulanabilirlik Beyanı (SoA) ile uyumlu olmalıdır.
  2. Politikalar ve prosedürler güncellenmeli ve gerekirse yeni kontrollere uygun yeni doküman ve belgeler oluşturulmalıdır.
  3. Risk işleme süreci gözden geçirilmeli ve yeni kontrollere uyarlanmalıdır.
  4. İç Denetim Programı, ISO/IEC 27002:2022'ye göre güncellenmeli ve güncellenen kontrollerle uyumlu hale getirilmelidir.

Kuruluşların bu değişikliklere, özellikle de ele alınması ve risk işleme ve dokümantasyona dahil edilmesi gereken 12 yeni kontrole uyum sağlaması gerekir. Bu süreç, bu yeni kontrollerin uygulanmasına nelerin dahil edilmesi gerektiğini anlamaları gerektiğinden, eski kontrol kümesinden yeni kontrol kümesine geçmek isteyen kuruluşlar için en büyük zorluk olacaktır. Mantıken, kuruluşların ilk olarak, bu tür kontrollerin kendi risk değerlendirmelerine dayalı olarak uygulama için geçerli olup olmadığını belirlemeleri gerekir. Bununla birlikte, kuruluşların bu yeni kontrollerin bazılarına uyum sağlarken bazı ek zorluklarla ve karmaşık sorunlarla karşılaşabileceklerini anlamaları gerekir.  

Bu nedenle, bu revize edilmiş standarttan en iyi şekilde yararlanmak için, değişen iş ihtiyaçlarını karşılamak isteyen her kuruluş, ISO/IEC 27002:2022'de belirtilen yeni kontrol setini gözden geçirmeli, değerlendirmeli, dikkatlice incelemeli ve uygun bir şekilde uygulamalıdır.

Bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Uygulamak

ISO 27001, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri (BGYS) için uluslararası standarttır. Sektör tarafından tanınan bu güvenlik çerçevesi, bilgi güvenliğini yönetmek ve işletmenize yönelik tehditlerin etkisini sınırlamak için mevcut en iyi uygulamalarla işinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır.

ISO 27001, işletmenizin veri bütünlüğünüze yönelik tehditlerle mücadele etmek için yerinde kontrollere sahip olmasına yardımcı olur. Hassas bilgileri korumak ve yönetmek için politika ve prosedürlere sahip olarak riskleri en aza indirecek, mevzuat ihlallerini azaltacak ve bir güvenlik kültürü oluşturacaksınız.

ISO 27001'i uygulamak, genel iş büyümesini de geliştirir. Müşterilerinize, bilgilerini korumaya ve güvenliği ciddiye almaya kararlı olduğunuzu gösterir. ISO 27001 sertifikası işletmenizin büyümesine, daha fazla iş kazanmasına ve yeni pazarlara erişmesine yardımcı olabilir. ISO 27001'e sahip işletmeler daha güvenli olarak görülüyor ve kuruluşların yalnızca yerinde tanınmış bir BT güvenlik yönetim sistemine sahip olduklarını gösterebilenlerle iş yapmaları giderek yaygınlaşıyor.
İlgili İçerik
Duyurular

Mobildev Pazarlama Sohbetleri "2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz tüm hızıyla devam ediyor. Serimizin altıncısı "2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri" konulu webinarımız, 16 Aralık 22 Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Aralık 2

Mobildev' den Aralık Ayında 2 Büyük Webinar

2 ve 16 Aralık' ta gerçekleşecek olan webinarlarımıza; Wicasa Group Ajans Başkanı Aslı Şarman ve Kiğılı Bilgi Sistemleri ve Müşteri Deneyimi Koordinatörü Gürkan Taşkıran, Binovist CEO’su Engin Alan ve Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Emre Güzey konuk olacak.

selen guvenc Kasım 30

Siber Güvenlikte Uyumluluğun Rolü

Siber güvenlik, karmaşık ama temel bir sistemdir; açıkça tanımlanmış kurallara, sınırlara, düzenlemelere ve yönergelere ihtiyaç duyar.

selen guvenc Kasım 30

Futbol Kulüpleri Siber Savunmalarını Neden Artırmalı?

Genel olarak spora ve özellikle Avrupa futboluna olan hayranlığımız -ve birçokları için saplantımız- en üst düzey sporcuların oyunlarına kattığı ilham verici beceri, fiziksel güç, takım çalışması ve hızdan besleniyor.

selen guvenc Kasım 30

Ticimax E Ticaret Sohbetleri Ankara Etkinliğindeyiz

Ticimax E-Ticaret Sohbetleri kapsamında, 6 Aralık günü Ankara' da düzenlenecek olan ‘2023 Yılında E-Ticaret ve E-İhracatta Neler Olacak?’ konulu etkinliğe, şirketimizin Pazarlama Direktörü Vedat Aybar konuk olarak katılacak.

selen guvenc Kasım 30

Pazarlamada Veri Analitiği Neden Önemli?

Pazarlama, tüm işletmelerin ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle sorunsuz ve gereksinimleri karşılayabilen bir pazarlama stratejisine sahip olmak çok önemlidir.

selen guvenc Kasım 30

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.