Siber Güvenlikte Uyumluluğun Rolü

selen guvenc
Kasım 30, 2022
  • 866

Siber güvenlik, karmaşık ama temel bir sistemdir; açıkça tanımlanmış kurallara, sınırlara, düzenlemelere ve yönergelere ihtiyaç duyar. Siber güvenlik uygulamalarının çalışması ve siber alanı kullanıcılar, kuruluşlar, işletmeler vb.

Bazıları uygunluk gerekliliklerini bir zorunluluk olarak görmeyi tercih ediyor. Ancak çoğu endüstri uzmanı için uyumluluk; oyunun bir adım önünde olmanın, istikrarsızlaştırıcı saldırıları önlemenin, siber uzayda gezinirken üstünlük sağlamanın ve müşterilerinize hak ettikleri siber güvenliği sağlamanın anahtarıdır. Uyumluluğun rolüne ayrıntılı bir bakış atmadan önce, siber güvenlikte uyumluluğun ne anlama geldiğini tanımlayalım.

Siber güvenlikte uyumluluk nedir?

Siber güvenlik uyumluluğu, yönetim prosedürlerine dayanan bir risk yönetimi yöntemidir. Geliştirilmiş veri gizliliği için önceden tanımlanmış ve toplu olarak kabul edilen güvenlik önlemlerine ve kontrollerine dayanmaktadır. Basitçe ifade etmek gerekirse, siber güvenlik uyumluluğu, düzenleyici makamlar ve yasalarla uyumlu tek tip, evrensel bir risk yönetimi yaklaşımı oluşturur. Birincil amacı, siber uzayda faaliyet gösterenlerin paylaştığı veri yönetimi ve koruma gereksinimlerini karşılamaktır. Siber güvenlik için endüstri standartları, müşterilerin tatmin edici hizmet sunumunun araçsal güvenilirliğini değerlendirmek için kullanabilecekleri bu uyumluluk sistemleri aracılığıyla oluşturulur.

Uyumluluk, kuruluşları mevcut en iyi güvenlik uygulamalarına ve veri ihlali olasılığını en aza indiren protokollere yönlendirir. Uyumluluk prosedürlerini takip ederken, kuruluşlar bir ihlal durumunda takip edebilecekleri eylem planını da alırlar. Bu ihlal sonrası protokol, sonuçları bildirir ve ardından etkilenen tarafları etkiler.

Örneğin, BT güvenlik uyumluluğu, cihazların ve ağların sürekli izlenmesine ve değerlendirilmesine yardımcı olarak kullanıcıların sistemin güvenilirliğini ve dayanıklılığını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur. Uyumluluk ayrıca düzenleyici siber güvenlik uyumluluk gereklilikleriyle tutarlılığı da sağlar. Kısacası uyumluluk, kuruluşların mevcut riskleri analiz etmesine, hassas verileri korumak için bir sistemi uygulamaya koymasına ve bir ihlal durumunda harekete geçirilecek bir eylem planına olanak tanır.

Uyumluluk, kuruluş içindeki en iyi güvenlik uygulamalarını dahil ederek kuruluşunuzun ve siber varlığının güvenlik ihlallerine karşı nasıl korunacağına ilişkin net bir kılavuz sunarak siber güvenliğin tüm zor işlerini ortadan kaldırır.

Uyum siber güvenlik için neden önemlidir?

Siber güvenlikte uyum, yalnızca düzenleyici kurumlar tarafından dayatılan anlamsız bir kurallar dizisi değildir; sadece düzenleyiciye değil, her iki tarafa da fayda sağlayan bariz bir amaçları vardır.

Uyumluluk gereklilikleri, işletmeleri ve web sitelerini müşteriler için daha güvenli ve saldırılara karşı daha az savunmasız hale getirir. Uyumluluk ayrıca, özellikle karmaşık bir saldırı girişimi başarılı olursa ihlallerle başa çıkmaları için onları araçlarla donatır. Bu aynı zamanda düzenleyici için birçok zahmetten kurtarır, ancak kuruluş için faydaları açıktır.

Uyumluluk zorunludur çünkü çok sayıda kuruluş siber güvenliğin önemini gözden kaçırır ve bu nedenle gelecekte kendileri için daha fazla sorun yaratır. Uyumluluk, siber uzaydaki mevcut güvenlik açığından yararlanmak isteyenlere göre bir avantajdır.

Veri ihlalleri yaygındır ve sonuçları genellikle işletmelerin kendileri tarafından ya hafife alınır ya da büyük ölçüde göz ardı edilir. Veri ihlallerinin tehlikeleri açık olsa da şirketlerin lekeli marka itibarı ve müşterilerinin güveninde azalma gibi uzun vadeli sonuçları vardır. Bir veri ihlali skandalından geri dönmek, özellikle de giderek daha fazla insan veri ihlallerinin olası sonuçlarına aşina hale geldikçe, işletmeler için hiç de kolay değil.

Bir Deloitte raporu, müşterilerin %59'unun tek bir veri kesintisinin kurumu tercih etme olasılıklarını büyük ölçüde etkileyeceğini düşündüğünü göstermiştir. Karşılaştırıldığında, müşterilerin %51'i, kuruluş sorunu hızlı bir şekilde çözerse kuruluşu bir veri ihlali ile mazur görür. Son açıklama siber güvenlikte uyumluluğun gerçek değerini görmeyenler için cesaret verici görünse de tüm işletme sahipleri siber güvenlik saldırılarından önce her zaman savunmaya öncelik vermeleri gerektiğini unutmamalıdır. VPN kullanımında bu kadar artış görmemizin nedeni budur. Veri ihlali meydana gelirse, hasar kontrolü seçenekleri son derece sınırlıdır ve mevcut seçenekler genellikle yetersizdir. Zarar verildikten ve veri ihlali onaylandıktan sonra, üçüncü şahısların söz konusu verileri kötüye kullanmasını önlemek neredeyse imkansızdır.

Uyumluluk siber güvenliği nasıl sağlar?

Siber güvenlik durumunda uyumluluk, müşterilerin hassas verilerini toplayan, koruyan ve yöneten en önemli sistemleri ve protokolleri gözden geçiren bir dizi kural ve düzenlemeye dayanır. Veri koruma yasaları ve yönetmelikleri, güçlü siber savunmalar oluşturmak için temeldir. Bu düzenlemeler en iyi endüstri uygulamalarını kullandığından, kurallara uyarsanız sistem içinde bir hatayla karşılaşmanız son derece olasıdır. Bu yönergeler, kuruluşlara risk değerlendirmesi, zayıf noktalarına işaret etme ve sorunu siber güvenlik çerçevesinde düzeltme konusunda rehberlik etme konusunda yardımcı olur.

Uyumluluk lehine bir başka noktada, veri ihlallerinin nadiren münferit olaylar olmasıdır. Genellikle siber saldırılarda kar yağışı etkisi görürsünüz. Başlangıçta zararsız gibi görünen bir veri ihlali, kolaylıkla bir işletmeye yönelik topyekûn bir saldırıya dönüşebilir ve söz konusu işletmenin gidişatını tamamen değiştirebilir.

Mevzuat gerekliliklerine uymanın bir başka avantajı da veri ihlalleriyle birlikte gelen cezalardan kaçınmaktır. Kuruluşun güvenlik önlemlerinin eksikliğinin ihlalin nedeni olduğu açık olduğunda, kuruluş genellikle para cezasına çarptırılır. Kuruluşlar, müşteri bilgileri bir iç veya dış ihlal yoluyla açığa çıktığı için düzenli olarak para cezasına çarptırılır. Bu cezalar siber güvenlik konusunda maliyetli bir ders görevi görürken, diğer kuruluşlara da siber güvenlik için uyumluluğun esas olduğu ve yönergelere uyulmasının kuruluşa uzun vadede fayda sağlayacağı mesajını veriyor.

Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!


İlgili İçerik
Duyurular

Hiper Segmentasyon: Pazarlama Stratejilerinde Yeni Bir Boyut

Günümüzde, pazarlama dünyası giderek daha karmaşık hale gelmekte ve tüketicilerin beklentileri sürekli olarak evrim geçirmektedir.

selen guvenc Aralık 7

KVK Kurulu'ndan Mağazalarda SMS ile Doğrulama Kodu Gönderilmesi Hakkında Hatırlatma

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, mağazalarda alışveriş sırasında ilgili kişilere SMS ile doğrulama kodu gönderilmesi suretiyle kişisel verilerin işlenmesine ilişkin iki kez kamuoyu duyurusu yayımlamıştı.

selen guvenc Aralık 7

Yeni Yılda Başarıya Ulaşın: Etkinliği Kanıtlanmış Pazarlama ve Satış Stratejileri

Yılın sona erdiği bu günlerde, şirketler yeni bir yıla adım atmanın heyecanını yaşarken, pazarlama ve satış stratejilerini gözden geçirerek başarılı bir yıl geçirmenin planlarını yapıyor.

selen guvenc Aralık 7

Siber Saldırıları Durdurmak İçin Farkındalığın Kurumsallaştırılması

Büyük ve orta ölçekli kuruluşlar her zaman siber saldırıları durduracak bir 'sihirli değnek' teknolojisi veya aracı umuyorlar, ancak siber güvenlik sektöründe öyle bir şey yok.

selen guvenc Aralık 7

Typoquatting: Yazım Hatasıyla Sahtekarlık

Typoquatting, kullanıcıların yapabileceği yaygın yazım hatalarını hedef alarak sahte web siteleri oluşturarak kişisel bilgileri çalmayı veya zararlı yazılımları yaymayı amaçlar.

selen guvenc Aralık 7

Her Yönü ile BEC

E-posta yoluyla yapılan saldırılar, siber suçluların kuruluş verilerini ele geçirmeye yönelik en sevilen yöntemlerinden biridir. Yalnızca 2022 yılında Ticari E-posta Güvenliği (BEC) saldırılarının sayısı iki katına çıktı.

selen guvenc Aralık 7

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.