Post Image

Yeni Yıldan Sonraki En Büyük Alış Veriş Gününe Hazır mısınız?Yılın önemli ticaret tarihlerinden biri yaklaşıyor. Anneler Günü, Yeni yıldan sonra belki de yılın en büyük hediyeleşme günlerinden biridir, çünkü muhtemelen çoğu kişi hayatındaki bu özel kadını mutlu etmek ister. 

Pazarlama Açısından Bakış

Anneler Günü hem tüketiciler hem de pazarlamacılar için önemlidir. Tüketiciler için annelerine takdirlerini gösterebilecekleri ve yaptıkları her şey için teşekkür edebilecekleri bir gün iken pazarlamacılar için 2. çeyrekteki ilk büyük alışveriş günüdür. Bu nedenle işletme sahiplerinin, herkesi mutlu edebilmek için ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde pazarladıklarından emin olmaları önemlidir.

Anneler Günü, Babalar Günü’nün veya Sevgililer Günü'nün romantik aşkının ötesine geçen bir kutlamadır. Özellikle babalar bu özel günde eşlerinden veya genç nesilden çok daha fazla harcama yapma ve farklı türde hediyeler verme eğilimindedirler. 

İpuçları ve Öneriler

Sadece Anneleri Düşünmeyin

Adı Anneler Günü olsa da alışveriş yapanlar sadece anneleri için satın alma yapmazlar. Ayrıca büyük anneleri, kız kardeşleri, teyzeleri ve diğer kadın akrabaları için de hediyeler alacaklardır. Bu sebeple tekliflerinizi daha geniş bir ürün segmenti için oluşturmanız faydalı olacaktır. 

Duygusal İçerikler Paylaşın

İngiltere’de bir pazarlama ajansı, duygusal içerikli Anneler Günü mesajlarının direkt ürünü hedef alan mesajlardan daha iyi dönüşüm aldığına dair sonuçlar elde etti. Bu nedenle, Anneler Günü mesajlarınızın günlük mesajlaşma akışınıdan öne çıkmasına yardımcı olmak için kalpleri ve çiçekleri kullanmaktan çekinmeyin. Doğru görseli bulmak için A/B testi araçlarını kullanabilirsiniz. (Bknz A/X Testi)

Doğru Zamanı Yakalayın

Araştırmalar, Anneler Günü alışverişlerinin 2-3 hafta önce başladığını ve son ana kadar devam ettiğini  göstermektedir. Öncesinde yapacağınız iletişimler ters etki yaratabilir. Eğer sunduğunuz ürün ve hizmetler yüksek fiyatlı ve yoğun bilgi içerikli mesajlar ile pazarlanması gereken ürünler ise kişilere araştırma yapamaları için gereken süreyi vermeli ve 2-3 hafta kala iletişime başlamalısınız. Ayrıca Anneler Günü her yıl olur ve bazı insanlar önceki yıl yaptıklarından farklı şeyler yapmayı sever. 

Sadece %18’lik bir bölüm hediye almak içn son 48 saati beklemektedir. Son dakika fırsatlarını sunmanız ve Toplu SMS ve Toplu E-posta kısa sürede birçok kişiye ulaşmanız için faydalı olacaktır. (Bknz Toplu SMS / Toplu E-Posta) Dönüşümlerin ortalama bir haftada gerçekleştiğini unutmamak gerekir.


21 Nisan 29 Nisan 7 Mayıs 10 Mayıs 11 Mayıs
Farkındalık yaratmak için iletişime başlama, lüks tüketim ürünlerin iletişimi, hediye önerileri, Pinterest, Instagram yayınları Nisan ayının satış zirvesi, yoğun iletişim Kupon, sadakat parogramları, SMS, e-posta ve sosyal medya iletişimi Kupon, ödül dönüşleri, satışlarda zirveler Son 48 saat, e-ticaret için son saatler, mağazalarda son hafta sonunun yoğunluğu Bozulabilir ürünler için iletişim (çiçek, çikolata vb.)

Kişiselleştirin

Kişiselleştirilmiş bir mesaj, kişileri satın almaya teşvik etmek için büyük bir fırsat olabilir. Kişiselleştirme dokunuşu, doğrudan mesajlaşmadan, annenin ilgi alanlarının ne olduğuna bağlı olarak hangi teklifi yapabileceğinizi gösteren Anneler Günü hediye listelerine kadar çeşitli şekillerde kullanılabilir. Kişiselleştirme dönüşümlerinizin süresini kısaltacak önemli bir araçtır. (Bknz Zim.li)

Görselleri Kullanın

Anneler Günü müşterileri tamamen görsellerle ilgilenir. Onlara hediye fikirleri sunmanızı isterler. Bunun için yaygın Pinterest ve Instagram ağlarını kullanabilir, bu yanında SMS mesajlarınıza ekleyeceğiniz eşsiz URL ile hediye fikirlerinden oluşan özel landing pageler oluşturabilirsiniz. (Bknz DLP

Neler Almak İsteniyor, Neler Satılıyor?

Amerika’da 2017 yılında toplam 22 milyar dolarlık alışveriş yapılmış ve cirodan en yüksek payı mücevherler alırken sıralama; dış mekan (kısa tatil, akşam yemeği vb.) , çiçekler, hediye çekleri, kişisel hizmetler, hazır giyim, tüketici elektroniği şeklinde devam etmiş.

18 yaşından büyük internet kullanıcılarını kapsayan araştırmada ise  kullanıcılara Anneler Günü için satın almayı planladıkları ürünler sorulduğunda aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkmış.

Ürün
Tebrik Kartı %77,9
Çiçekler %68,5
Dış Mekan (kısa tatil, akşam yemeği vb.) %55,9
Hediye Çeki %45
Hazır Giyim ve Aksesuar %36,9
Mücevher %35,5
Kişisel Hizmetler (spa vb.) %24,2
Kitap ve CD %20,8
Tüketici Elektroniği %14,9
Anneler günü hem müşterileriniz hem de sizin için önemlidir; yılın bu önemli gününde müşteriniz annesi için mükemmel hediyeyi bulurken ve siz de karınızda bir artış görürsünüz. 

Yılın bu önemli gününü kaçırmayın!Kaynak

* National Retail Federation “Mother’s Day Spending Survey”
* emarketer.com
* theshelf


İlgili Haberler