Double Opt-in VS Single Opt-in!

bulent taskin
Mart 22, 2018

SMS ya da e-posta pazarlamasında, kişilere mesaj gönderebilmeniz için öncelikle o kişilerden izin almanız gerekmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de iletişime başlamadan önce izin veya rıza alınmasını zorunlu kılan yasalar vardır. Ülkemizde iletişim izinlerini, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun, veri işleme iznini ise 6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu düzenlemektedir. Kişilerin iletişim ya da veri işleme izinlerini elektronik formlar aracılığıyla toplayarak hızlıca izinli veri tabanınızı oluşturabilirsiniz.

İzinli veri tabanınızı oluşturmaya başlamadan önce, kişilerin izinlerini alırken double optin (çifte onay) ile mi yoksa single optin (tekli onay) ile mi kaydedeceğinize karar vermeniz gerekir. Tekli onay yöntemi basittir. Kişi izin formunu doldurur, göndere tıklar ve izni kaydedilmiş olur. İznin ispatını kolaylaştırmak için form içinde yer alan bilgilerle birlikte, formun adı, kişinin IP adresi ve kayıt olduğu tarih ve saat gibi önemli bilgiler kaydedilir. Çifte onay yönteminde tekli onaya göre izin kaydının tamamlanması için yapılması gereken birkaç işlem daha vardır. Kişi izin formunu doldurur. Kişinin formda belirttiği GSM numarasına, iznini onaylaması için bir SMS mesajı gönderilir. Kişi ya bir linke tıklayarak ya da bir kodu forma girerek iznini ikinci kez onaylayabilir. Sonrasında kişi izinli veri tabanına eklenir.

Elbette, her iki yöntemin de artıları ve eksileri bulunmakta.

 

Katılım Kolaylığı

Çifte onay kesinlikle daha zor bir süreçtir. Tekli onay ise kişinin izin vermesi fazla çaba harcaması gerekmez, en kısa yoldan işlemi tamamlayabilir. Bu sebeple dönüşüm oranları tekli onayda nispeten daha yüksektir. Tekli onay izinli veri tabanın daha hızlı büyümesine katkı sağlar. 160 B2C markası ile yapılan bir araştırmaya göre, çifte onay kullanan izin formlarının başarısızlık oranı yaklaşık % 27’dir. Bu, genel başarısızlık oranı olan % 15'in neredeyse iki katı.

 

İznin İspatı

Çifte onay ile verilen izin güçlü şekilde ispat edilir. İznin ispatını desteklemek için tekli onaydaki bilgilere ilave olarak doğrulanan kod veya link ve gönderilen SMS mesajı kaydedilir. Aşağıda çifte onay alınan iznin ispat edilebilmesi için saklanan verileri görebilirsiniz.(Mobildev IVT servisi için)

 • Form adı

 • Form ile gelen bilgiler

 • İkinci onay için gönderilen link ya da kod

 • IP adresi

 • Konum (izin verilirse)

 • Cihaz bilgisi

 •  

  Daha Fazla Etkileşim

  Çifte onayla kayıt olan kişiler genellikle daha duyarlıdır ve mesajlarınızı okuma, bağlantılarınızı tıklama olasılıkları daha yüksektir. Daha küçük ama etkileşimi daha yüksek bir veri tabanı, daha büyük ama etkileşimi düşük bir veri tabanına göre daha iyi sonuçlar verebilir. Aşağıda GetResponse’un yaptığı araştırma sonucunu görebilirsiniz. Tekli onay ile gelenler başta daha iyi etkileşimde bulunsalar da zamanla çifte onayla gelenlerin etkileşimi artarak ikiye katlamıştır.


  Ayrıca çifte onay sizi kötü amaçlı kayıt botlarından korur ve iletişim adresinin kayıt sırasında doğrulanması sayesinde daha temiz bir veri tabanına sahip olmanızı sağlar.

   

  Çıkış Oranları;

  Tekli onay ile izin veren kişilerin hem çıkış oranlarının hem de SPAM bildirimlerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Yapılan bir araştırma, izin sürecinin kolay olmasının çıkış nedenlerinin yarısını oluşturduğu sonucuna ulaşmıştır. Yani yeniden izin vermek kolay ise izni iptal etmekte de bir sorun olmadığı düşünülmektedir.


  Pazarlama Profesyonellerinin Bakışı;

  Pazarlamacılar hangi izin yönteminin daha iyi olduğu konusunda ikiye bölünmüş durumdalar. Tekli onaydan yana olan pazarlamacıların sayısı biraz daha fazla.

  Tüm bu verilerin elde edildiği ankete katılanların% 60'ının ABD'de, geri kalanının ise dünyanın farklı yerlerinde olduğunu belirtmek gerekir.

   

  Yasal Düzenlemeler Ne Diyor?

  Ülkemizde yayınlanan yasal düzenlemeler, çifte onay ya da tekli onay şartını getirmiyor. Elektronik yolla izin topluyorsanız herhangi bir şekilde izin toplayabilirsiniz. Fakat yasalar, iznin ispatını tamamen size bırakıyor. Çifte onay bu konuda size avantaj sağlar; çifte onay ile birlikte alınan ilave bilgiler, ispat konusunda elinizi kuvvetlendirir.

   

  Bazı Ülkelerde Çifte Onayın Kullanımı;

  Birçok ülkede yasal zorunluluk olmamasına ve sürecin tekli onaya göre daha zor olmasına rağmen çifte onay kullanılmaktadır. Aşağıda Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa’daki çifte onay kullanım oranlarını görebilirsiniz.

   

  Özet

  Tüm her şeyi aşağıdaki tabloda kısaca özetleyebiliriz.


  Her iki yönteminde daha iyi olduğu durumlar mevcut. Mobildev İVT servisi her iki yöntemi de desteklemenin yanında çifte onay için link, kod, kod ve link, kodlu link süreci hızlandıracak farklı özellikler sunmaktadır. Yasal düzenlemeler açısından hangi yöntemin doğru olduğunu tespit etmek için hukuk danışmanlarınızdan yardım alabilirsiniz. Hedef kitleniz için hangi yönetim daha iyi olduğunu öğrenmek için ise servis üzerinde her iki yöntem için de formlar yaratarak hızlı bir A/B testi yapabilirsiniz.  İzinli Veri Tabanı Servisi'nden Faydalanabilmek İçin Tıklayınız

  İlgili İçerik

  Duyurular

  Kapalı Portföye Sahip Saha Ekipleri İle İzin Yönetimi

  Mobildev İzinli Veri Tabanı (İVT ) servisi kişileriniz ile temasta bulunduğunuz her noktada kesintisiz olarak; hem izinli veri tabanınızı güncel tutmanıza hem de genişletmenize imkan sağlamaktadır.

  Gozde Mermerci Ekim 27

  Hatırlatma Mesajlarının Önemi ve Etkisi

  Kişilerin firmanızla oluşturdukları randevu saati, tarihi, konusu vb. hatırlanması gereken programları, ödeme tarihlerini, yenilenmesi gereken sözleşmelerini bunun gibi daha birçok önemli ama atlanabilen konuyu akıllarında tutmaları oldukça zordur.

  Gozde Mermerci Ekim 22

  Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

  tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz.

  Gozde Mermerci Ekim 13

  Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

  Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

  Gozde Mermerci Ekim 8

  Yeni Doküman Tespiti Modelimiz ile SIU2020 Konferansındayız!

  Mobildev, Boğaziçi Üniversitesi danışmanlığında Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı isimli yeni bir ürün geliştirdi.

  Gozde Mermerci Ekim 6

  Ticari İleti Şikayet Süreçlerinizde Mobildev Yanınızda

  Elektronik ticari İletiler, iletişime geçilecek kişilere ancak önceden izinleri alınmak şartıyla gönderilebilir.

  Gozde Mermerci Eylül 18

  Bültene Üye Ol

  İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.