5 Soruda Değişen SMS API Servisleri Hakkında

Erkan Aytac
Şubat 12, 2021
  • 902

1. API Servisleri Neden Değişiyor?

4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Bu kapsamda ticari ileti gönderiminde rol alan tüm taraflara ilave sorumluluklar getirildi.

api servisleri neden değişiyor?
Aşağıda belirtilen sorumlulukların tüm taraflar için yerine getirilmesi adına GSM Operatörleri SMS servislerinde değişikliğe gitti. Bu kapsamda Mobildev de zorunlu olarak SMS servislerini değiştirmek zorunda kalmıştır.

Operatörlere Getirilen Sorumluluklar
Operatörler, İYS'ye (ileti yönetim sistemi) kaydolmayan hizmet sağlayıcılara ait ticari elektronik iletilerin gönderimini başlatmayacaklar.
Ayrıca, ileti gönderimine başlamadan önce İYS üzerinden alıcıların onayının olup olmadığını kontrol edecek ve İYS üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ileti gönderimini başlatmayacaklar.

Operatörlere Getirilen Sorumluluklar
Hizmet Sağlayıcılara Getirilen Sorumlulukla

Hizmet Sağlayıcılara Getirilen Sorumluluklar
Tüm ticari ileti gönderen hizmet sağlayıcılar izinli iletişim adreslerini İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) kaydetmek zorundalar.
Hizmet sağlayıcılar ilgili yönetmeliğin, altıncı maddenin birinci, ikinci ve dördüncü fıkraları kapsamında ileti gönderiminde bulunmak istemesi halinde operatörlere bu yönde beyanda bulunmak zorundalar.


İlgili Yönetmeliğin 6. Maddesinin İlgili Fıkraları
(1) Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini vermesi hâlinde, temin edilen mal veya hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmaz.
(2) Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında önceden onay alma zorunluluğu aranmaz. Ancak bu tür bildirimlerde herhangi bir mal veya hizmet özendirilemez veya bunların tanıtımı yapılamaz.
(4) Sermaye piyasasına ilişkin mevzuat uyarınca aracılık faaliyetinde bulunan şirketlerce müşterilerine bilgilendirme amaçlı gönderilen ticari elektronik iletiler için onay alınması zorunlu değildir.

2. Yeni SMS Servisleri ile Yeni Neler Geliyor?

Kanunen yapılması gerekenlerin yanında SMS API servislerinde zamanla gelişen pazar ihtiyaçları sebebiyle bir takım yeni özellikler eklenmiştir.

Yeni SMS Servisleri ile Yeni Neler Geliyor?

Zorunlu Değişiklikler

Mesaj Tipi

Mesaj Tipi
Her gönderim için mesajın içeriğine bağlı olarak gönderimin “bilgilendirme” ya da “kampanya” olup olmadığı iletilmelidir. Bunun için hem servislerde API dokümanlarına uygun olarak güncelleme yapılmalı hem de ara yüzlerde kullanıcıların bu seçimi yapabilmesi için seçenek sunulmalıdır.

Alıcı Tipi

Alıcı Tipi
Gönderim yapılacak kişinin tacir ya da birey olduğu bildirilmelidir. Bu alan Mesaj Tipi, “Kampanya” olarak seçildiyse gönderimi zorunludur.

Gönderici Başlığı - İYS Marka Kodu Eşleştirme

Gönderici Başlığı - İYS Marka Kodu Eşleştirme
Mobildev SMS gönderim ara yüzleri içerisinde yer alan “Gönderici Başlığı – İYS Marka Kodu Eşleştirme Formu” araçlığıyla hesabınızda tanımlı olan tüm gönderici başlıkları için kullanılacak İYS Marka Kodunu girmeniz gerekecektir.

Yeni Özellikler

Yeni Concat Metodu

Yeni Concat Metodu
Concat (160 karakter üstü) mesajlar için mesaj karakter sayısına göre kullanılan farklı metotlar yerine tek bir metot ile tüm karakter sayılarına gönderim

Dil Seçeneği

Dil Seçeneği
Farklı dilde (alfabe) gönderilen mesajlar için ayrı SMS gönderim servisi yerine tek bir SMS servisi ile tüm dillerde SMS gönderimi

Etiketleme

Etiketleme
SMS içeriklerini anahtar kelimelerle etiketleyebilme ve bu etiketler ile raporlayabilme (sevgililer günü gönderimi, kanyon mağaza gönderimi vb.)

API Key

API Key
Yeni API Key metodu ile her bir SMS hesabı için ayrı authentication almak yerine birden fazla SMS hesabını tek bir API Key üzerinden kullanabilme

Son Gönderim Zamanı

Son Gönderim Zamanı
Her bir gönderim için son iletim zamanı belirleyebilme. Böylece operatörler belirtilen zaman geçtikten sonra SMS mesajını alıcıya iletmezler. (örneğin saat 21.00’den sonra mesajları iletme)

İleri Tarihli Gönderim İptali

İleri Tarihli Gönderim İptali
İleri tarihli olarak kurulan SMS gönderim paketlerini API üzerinden iptal edebilme

Yeni Hata Kodları

Yeni Hata Kodları
Operatörlerin sağlamış olduğu yeni SMS gönderim hata kodlarını raporlayabilme

3. Gönderim Ara Yüzleri Değişecek mi?

SMS servislerinde yapılan zorunlu değişiklikler ve yeni özellikler, API entegrasyonlarında değişikliğe yol açtığı gibi SMS gönderim ara yüzlerine de bir takım zorunlu değişikliklere yol açmıştır. Bu değişiklikler Mobildev SMS gönderim ara yüzlerine eklenecektir.Aynı şekilde iş ortaklarımızın da SMS gönderim ara yüzlerine ilgili alanları eklemesi zorunludur.

Mobildev SMS gönderim ara yüzü
Gönderici Hesap ( Gönderici Adı);
Gönderici adı ve İYS Marka Kodu eşleştirmesinin yapılabilmesi için tanımlı gönderici başlıklarından seçim yapılabilecek seçim kutucuğunun eklenmesi,
Mesaj Tipi Alanı;
Kampanya / Bilgilendirme içeriği seçiminin yapılacağı seçim kutusunun eklenmesi,
Alıcı Tipi;
Gönderilen alıcıların Tacir / Birey seçiminin yapılacağı seçim kutusunun eklenmesi,
Etiketleme;
Yapılan gönderimi anahtar kelimelerle etiketlenmek istenirse, buna imkan tanıyan metin kutusunun eklenmesi,
Dil Seçimi;
Desteklenen diller (alfabe) arasından içeriğe uygun olanın seçilebileceği seçim kutusunun eklenmesi,
Son İletim Tarihi;
SMS mesajının son iletileceği zamanın seçilebilmesini sağlamak için saat/tarih kutusunun eklenmesi.

4. Belirtilen Değişlikleri Yapmazsam Ne Olur?

SBahsedilen değişikliklerin temeli kanuni yükümlülüklere dayanmaktadır. Sadece bilgilendirme mesajları gönderiyor ya da ilgili yönetmeliğin kapsamı dışında kalanbir kurum olsanız dahi ilgili teknik değişiklikleri yapmak zorundasınız. Eğer 16 Şubat 2021 tarihine kadar sorumluklarınızı yerine getirmezseniz,

Belirtilen Değişlikleri Yapmazsam Ne Olur?

5. Mobildev’den Bu Süreçte Nasıl Destek Alırım?

Mobildev entegrasyon ekibi bu süreçte destek vermeye hazır.İlgili İçerik

Duyurular

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

Mesai Bilgilendirmesi

Kurban Bayramı sebebi ile, müşteri hizmetleri ekibimiz bayramın 1. ve 2. günü 20.07.2021 ve 21.07.2021 tarihlerinde 09:30 – 17:30 saatleri arasında sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

Gozde Mermerci Temmuz 17

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

İYS ile Birlikte Yeni Döneme Hazırlık

Mobildev’i İYS iş ortağı olarak yetkilendiren firmaların, Mobildev İVT ve İVT Lite ürünleri aracılığıyla izinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarımı tamamlandı.

Gozde Mermerci Haziran 11

İYS Uyum Webinarları Tamamlandı

Katılımcılar, webinarların sağladığı faydaları ve memnuniyetlerini webinar sonrası anketlerimize katılıp yüksek puan vererek belirtti. Webinarlarımız bu ve farklı konularda devam edecektir.

Gozde Mermerci Haziran 1

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.