5 Soruda Değişen SMS API Servisleri Hakkında

Erkan Aytac
Şubat 12, 2021
  • 1163

1. API Servisleri Neden Değişiyor?

4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Bu kapsamda ticari ileti gönderiminde rol alan tüm taraflara ilave sorumluluklar getirildi.

api servisleri neden değişiyor?
Aşağıda belirtilen sorumlulukların tüm taraflar için yerine getirilmesi adına GSM Operatörleri SMS servislerinde değişikliğe gitti. Bu kapsamda Mobildev de zorunlu olarak SMS servislerini değiştirmek zorunda kalmıştır.

Operatörlere Getirilen Sorumluluklar
Operatörler, İYS'ye (ileti yönetim sistemi) kaydolmayan hizmet sağlayıcılara ait ticari elektronik iletilerin gönderimini başlatmayacaklar.
Ayrıca, ileti gönderimine başlamadan önce İYS üzerinden alıcıların onayının olup olmadığını kontrol edecek ve İYS üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ileti gönderimini başlatmayacaklar.

Operatörlere Getirilen Sorumluluklar
Hizmet Sağlayıcılara Getirilen Sorumlulukla

Hizmet Sağlayıcılara Getirilen Sorumluluklar
Tüm ticari ileti gönderen hizmet sağlayıcılar izinli iletişim adreslerini İYS’ye (İleti Yönetim Sistemi) kaydetmek zorundalar.
Hizmet sağlayıcılar ilgili yönetmeliğin, altıncı maddenin birinci, ikinci ve dördüncü fıkraları kapsamında ileti gönderiminde bulunmak istemesi halinde operatörlere bu yönde beyanda bulunmak zorundalar.


İlgili Yönetmeliğin 6. Maddesinin İlgili Fıkraları
(1) Alıcının kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla iletişim bilgilerini vermesi hâlinde, temin edilen mal veya hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmaz.
(2) Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında önceden onay alma zorunluluğu aranmaz. Ancak bu tür bildirimlerde herhangi bir mal veya hizmet özendirilemez veya bunların tanıtımı yapılamaz.
(4) Sermaye piyasasına ilişkin mevzuat uyarınca aracılık faaliyetinde bulunan şirketlerce müşterilerine bilgilendirme amaçlı gönderilen ticari elektronik iletiler için onay alınması zorunlu değildir.

2. Yeni SMS Servisleri ile Yeni Neler Geliyor?

Kanunen yapılması gerekenlerin yanında SMS API servislerinde zamanla gelişen pazar ihtiyaçları sebebiyle bir takım yeni özellikler eklenmiştir.

Yeni SMS Servisleri ile Yeni Neler Geliyor?

Zorunlu Değişiklikler

Mesaj Tipi

Mesaj Tipi
Her gönderim için mesajın içeriğine bağlı olarak gönderimin “bilgilendirme” ya da “kampanya” olup olmadığı iletilmelidir. Bunun için hem servislerde API dokümanlarına uygun olarak güncelleme yapılmalı hem de ara yüzlerde kullanıcıların bu seçimi yapabilmesi için seçenek sunulmalıdır.

Alıcı Tipi

Alıcı Tipi
Gönderim yapılacak kişinin tacir ya da birey olduğu bildirilmelidir. Bu alan Mesaj Tipi, “Kampanya” olarak seçildiyse gönderimi zorunludur.

Gönderici Başlığı - İYS Marka Kodu Eşleştirme

Gönderici Başlığı - İYS Marka Kodu Eşleştirme
Mobildev SMS gönderim ara yüzleri içerisinde yer alan “Gönderici Başlığı – İYS Marka Kodu Eşleştirme Formu” araçlığıyla hesabınızda tanımlı olan tüm gönderici başlıkları için kullanılacak İYS Marka Kodunu girmeniz gerekecektir.

Yeni Özellikler

Yeni Concat Metodu

Yeni Concat Metodu
Concat (160 karakter üstü) mesajlar için mesaj karakter sayısına göre kullanılan farklı metotlar yerine tek bir metot ile tüm karakter sayılarına gönderim

Dil Seçeneği

Dil Seçeneği
Farklı dilde (alfabe) gönderilen mesajlar için ayrı SMS gönderim servisi yerine tek bir SMS servisi ile tüm dillerde SMS gönderimi

Etiketleme

Etiketleme
SMS içeriklerini anahtar kelimelerle etiketleyebilme ve bu etiketler ile raporlayabilme (sevgililer günü gönderimi, kanyon mağaza gönderimi vb.)

API Key

API Key
Yeni API Key metodu ile her bir SMS hesabı için ayrı authentication almak yerine birden fazla SMS hesabını tek bir API Key üzerinden kullanabilme

Son Gönderim Zamanı

Son Gönderim Zamanı
Her bir gönderim için son iletim zamanı belirleyebilme. Böylece operatörler belirtilen zaman geçtikten sonra SMS mesajını alıcıya iletmezler. (örneğin saat 21.00’den sonra mesajları iletme)

İleri Tarihli Gönderim İptali

İleri Tarihli Gönderim İptali
İleri tarihli olarak kurulan SMS gönderim paketlerini API üzerinden iptal edebilme

Yeni Hata Kodları

Yeni Hata Kodları
Operatörlerin sağlamış olduğu yeni SMS gönderim hata kodlarını raporlayabilme

3. Gönderim Ara Yüzleri Değişecek mi?

SMS servislerinde yapılan zorunlu değişiklikler ve yeni özellikler, API entegrasyonlarında değişikliğe yol açtığı gibi SMS gönderim ara yüzlerine de bir takım zorunlu değişikliklere yol açmıştır. Bu değişiklikler Mobildev SMS gönderim ara yüzlerine eklenecektir.Aynı şekilde iş ortaklarımızın da SMS gönderim ara yüzlerine ilgili alanları eklemesi zorunludur.

Mobildev SMS gönderim ara yüzü
Gönderici Hesap ( Gönderici Adı);
Gönderici adı ve İYS Marka Kodu eşleştirmesinin yapılabilmesi için tanımlı gönderici başlıklarından seçim yapılabilecek seçim kutucuğunun eklenmesi,
Mesaj Tipi Alanı;
Kampanya / Bilgilendirme içeriği seçiminin yapılacağı seçim kutusunun eklenmesi,
Alıcı Tipi;
Gönderilen alıcıların Tacir / Birey seçiminin yapılacağı seçim kutusunun eklenmesi,
Etiketleme;
Yapılan gönderimi anahtar kelimelerle etiketlenmek istenirse, buna imkan tanıyan metin kutusunun eklenmesi,
Dil Seçimi;
Desteklenen diller (alfabe) arasından içeriğe uygun olanın seçilebileceği seçim kutusunun eklenmesi,
Son İletim Tarihi;
SMS mesajının son iletileceği zamanın seçilebilmesini sağlamak için saat/tarih kutusunun eklenmesi.

4. Belirtilen Değişlikleri Yapmazsam Ne Olur?

SBahsedilen değişikliklerin temeli kanuni yükümlülüklere dayanmaktadır. Sadece bilgilendirme mesajları gönderiyor ya da ilgili yönetmeliğin kapsamı dışında kalanbir kurum olsanız dahi ilgili teknik değişiklikleri yapmak zorundasınız. Eğer 16 Şubat 2021 tarihine kadar sorumluklarınızı yerine getirmezseniz,

Belirtilen Değişlikleri Yapmazsam Ne Olur?

5. Mobildev’den Bu Süreçte Nasıl Destek Alırım?

Mobildev entegrasyon ekibi bu süreçte destek vermeye hazır.İlgili İçerik

Duyurular

Müşteri Sadakat Yönetiminin Faydaları

Mobildev İVT ile, mobil uygulama, mağaza, çağrı merkezi, satış sonrası servis noktaları gibi, farklı kanallardan topladığınız sadakat izinlerini, tek platform üzerinden yönetebilirsiniz. Müşteri sadakat yönetimi

Gozde Mermerci Ekim 21

Türk Telekom Planlı Çalışma

VIP/OTP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ekim 19

İYS de Güncel Olduğunuza Emin Olun

İYS ye gönderilen veri akışınızı kontrol ederek, izin durumlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Gozde Mermerci Ekim 18

Teknik Destek Uzmanı Arıyoruz

Mobildev, müşterilerinin satış ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik katma değerli servisler geliştiren, Türkiye’nin önde gelen Servis Sağlayıcı şirketleri ile işbirliği yaparak, portföyüne 18 yılda 23.000'den fazla kurumu katmış bir teknoloji şirketidir.

Gozde Mermerci Eylül 28

Turizm ve Seyahat Pazarlamacıları İçin; Toplu SMS Pazarlama İpuçları

Mobildev olarak, turizm ve seyahat sektöründeki firmaların, bugünün ve yarının ihtiyaçlarını karşıladığını müşterilerine duyurmasına yardımcı olacak 4 önemli konudan aşağıda bahsettik.

Gozde Mermerci Eylül 27

Toplu SMS Pazarlama Kampanyalarınızın Dönüşümünü Artırın!

Firmanızın kampanyalarını duyururken, gelir kaybı yaşamamak için kişilerden yeni aldığınız ticari elektronik ileti izinlerini 3 iş günü içinde ileti yönetim sistemi İYS ye mutlaka aktarmanız gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 15

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.