Google, 2022'de Google Play'den Gelen 1,4 Milyon Kötü Uygulamayı Engelledi!

selen guvenc
Mayıs 8, 2023
  • 675

Google, sıkılaştırılmış güvenlik özelliklerinin, 2022'de 1,4 milyondan fazla kötü uygulamanın Google Play mağazasında yayınlanmasını engellemesine yardımcı olduğunu söylüyor.

İnternet devi, makine öğrenimi ve iyileştirilmiş bir uygulama inceleme süreci ile birleştirilen gelişmiş politikaların, uygulama mağazasının politikalarını ihlal eden kötü uygulamaları otomatik olarak engellemesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Google, son üç yılda, geliştirici eğitimiyle birlikte daha sıkı Android korumaları ve politikalarının, 500.000'den fazla uygulamanın gereksiz hassas izinlere erişiminin engellenmesiyle sonuçlandığını söylüyor.

İnternet devinin dolandırıcılıkla mücadele çabalarının bir parçası olarak geçen yıl yaklaşık 173.000 geliştirici hesabı Google Play'den yasaklandı.

Google, "Yeni geliştiricilerin telefon, e-posta ve diğer kimlik doğrulama yöntemleriyle Play ekosistemine katılma çıtasını yükselttik, bu da ihlale neden olan uygulamaları yayınlamak için kullanılan hesapların azalmasına katkıda bulundu" diyor.

Google, Uygulama Güvenliği İyileştirmeleri programı aracılığıyla Android geliştiricilerinin yaklaşık 300.000 uygulamadaki kabaca 500.000 zayıflığı çözmesine yardımcı oldu.

Şirket, geliştiricilerin güvenli ve güvenilir SDK'lar seçmesine yardımcı olmak için 2022'de Google Play SDK Dizini'ni kullanıma sundu ve ürünlerini iyileştirmek ve mevcut Google Play ve Android politikalarıyla daha uyumlu hale getirmek için SDK sağlayıcılarıyla çalışmaya devam ediyor.

Google Play'de hileli ve kötü amaçlı reklamlarla daha iyi mücadele etmek için internet devi, beklenmedik tam ekran geçiş reklamlarını engellemek de dahil olmak üzere geliştiricilere yönelik reklam politikasını güncelledi.

Geçen yıl Google, kullanıcılara uygulamaların verilerini nasıl topladığı, koruduğu ve paylaştığı konusunda daha fazla netlik sağlamak için Play Store'da bir "Veri güvenliği bölümü" de tanıttı.

Yine geçen yıl McAfee ve Trend Micro, paylaşılan zeka ve koordineli tespit yoluyla uygulama tabanlı kötü amaçlı yazılım riskini azaltmayı amaçlayan ESET, Google, Lookout ve Zimperium'u içeren App Defence Alliance'a katıldı.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!


İlgili İçerik
Duyurular

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Dönüşüm Oranı Optimizasyonu"

İş dünyasının önde gelen isimleri ile ilham veren sohbetler gerçekleştirdiğimiz Mobildev Pazarlama Sohbetleri’ nin sezon finalini yapıyoruz!

selen guvenc Eylül 22

Bilgi Güvenliği İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Bir işletmenin çevrimiçi güvenliği söz konusu olduğunda şirketlerin, bir siber saldırının iş verilerinin kaybı, finansal maliyetler ve itibarın zarar görmesi gibi ciddi yansımalarını önlemek için proaktif ve dikkatli olmaları gerekir.

selen guvenc Eylül 13

SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) Güvenliği Neden Önemlidir?

Yeni kurulan girişimlerin çoğunluğunun web ve mobil üzerinden uygulamalar aracılığıyla faaliyet göstermesi nedeniyle SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) uygulamaları, girişim endüstrisinin önemli bir parçası haline geldi.

selen guvenc Eylül 13

Yeni 'MMRat' Android Truva Atı Kullanıcılarını Hedefliyor

MMRat, ağ, ekran ve pil verileri, yüklü uygulamalar ve kişi listeleri dahil olmak üzere çok çeşitli cihaz verilerini ve kişisel bilgileri toplayabilir.

selen guvenc Eylül 13

Pusula Yazılım & Mobildev İş Ortaklığı ile Sağlık Sektöründe İzin Yönetimi

2018 yılından beri Mobildev iş ortağı olan Pusula Yazılım ile sağlanan entegrasyonlar sayesinde, 120’den fazla hastaneye başta İzinli Veri Tabanı (İVT) Yönetimi servisi olmak üzere birçok farklı çözüm sunulmaktadır.

selen guvenc Eylül 13

API Kalitesinin Müşteriye Olumlu Yansımaları

API kalitesi, bir kurumun dijital ürün ve hizmetlerinin etkinliğini belirler ve müşteri deneyimini zenginleştirir. API kalitesinin müşterilere sağladığı olumlu etkileri derinlemesine inceleyelim:

selen guvenc Eylül 13

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.