2022' nin En Büyük Veri İhlalleri

selen guvenc
Aralık 30, 2022
  • 6665

Veri ihlalleri artık neredeyse her gün yaşanıyor ve 2022'de birçok büyük Veri İhlalleri oldu. Bunlardan bazılarını sizler için özetledik;

7 Kasım 2022. Avustralya'nın en büyük sağlık sigortası sağlayıcısı olan Medibank, kimliği belirsiz bir Hacker tarafından alenen tehdit edildi. Hacker, 9,7 milyon müşterinin verilerini çaldığını iddia etti. Medibank, veri ihlalinde 500.000 sağlık iddiasının çalındığını doğruladı.

19 Eylül 2022. Kiwi Farms forumu hacklendi. E-postalar, IP adresleri ve şifreler çalındı. Hacker, oturum ele geçirme yoluyla web sitesinin yönetici kimlik bilgilerini elde etti.

16 Eylül 2022. American Airlines, Temmuz 2022'de meydana gelen bir veri ihlalini ifşa etti. Bir kimlik avı saldırısı sonucunda yaklaşık 1.700 çalışan ve müşterinin verileri ifşa oldu.

15 Eylül 2022. Uber'in özel Slack kanalı, Microsoft, Nvidia ve Samsung gibi şirketleri başarıyla tehlikeye atan Lapsus$ grubu tarafından ihlal edildi. Bilgisayar korsanları, Uber'in dahili veritabanlarına ve kaynak koduna tam erişim elde etti. Uber'in çok faktörlü kimlik doğrulamasını başarıyla geçmeyi başardılar.

12 Eylül 2022. U-Haul, müşterileri müşteri adları ve sürücü ehliyetlerinin de dahil olduğu bir veri ihlali konusunda bilgilendirdi. Hacker'lar, Kasım 2021'den Nisan 2022'ye kadar kiralama sözleşmelerine erişim kazandı.

19 Temmuz 2022 . Hacker, doğum tarihi, e-posta adresi, ad, posta kodu ve çok daha fazlasını içeren 69 milyon Neopet'in çalınan verilerini satışa sundu. Geçmişteki diğer Hacker'lar da Neopets veritabanlarına erişti.

Haziran 2022 . Michigan'daki Flagstar Bankası ihlal edildi. 1,5 milyon müşterinin sosyal güvenlik numarası çalındı. Saldırı Aralık 2021'de gerçekleşti ve Haziran 2022'de keşfedildi.

Haziran 2022 . Yaygın olarak kullanılan birkaç Android VPN hizmetini (SuperVPN, GeckVPN ve ChatVPN) içeren bir ihlal, 21 milyon kullanıcının bilgilerinin sızdırılmasına neden oldu. Tam adlar, kullanıcı adları, ülke adları, fatura bilgileri, e-posta adresleri ve rastgele oluşturulmuş şifre dizeleri mevcut bilgiler arasındaydı.

Nisan 2022 . Block (eski adıyla Square), Cash Uygulamasının eski bir çalışan tarafından ihlal edildiğini açıkladı. Aracı kurum numaraları, müşteri adları, portföy değeri, hisse senedi alım satım bilgileri ve diğer veriler çalındı.

Mart 2022 . Okta bir kimlik doğrulama şirketi ihlal edildi. Müşterilerinin verilerinin yaklaşık %2,5'i açığa çıktı. Bilgisayar korsanları, üçüncü taraf bir müşteri destek sağlayıcısı aracılığıyla erişim sağladı.

Şubat 2022 . GiveSendGo bir Christain bağış toplama sitesi saldırıya uğradı. 90.000 kişinin kişisel bilgileri bilgisayar korsanları tarafından yayınlandı.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!


İlgili İçerik
Duyurular

2024'te Dijital Reklamcılıkta Yeni Yönelimler: Programatik Reklamın Geleceği

Dijital reklamcılık, sürekli olarak evrilen ve değişen bir alan. Teknolojideki hızlı ilerlemeler ve tüketici davranışlarındaki değişimler, pazarlamacıları sürekli olarak yeni yöntemler aramaya yönlendiriyor. Bu yönelimlerden biri de programatik reklam.

selen guvenc Nisan 4

Acil Durumlarda Hızla Koordine Olun!

Doğal afetler, yangınlar, sağlık krizleri, toplumsal olaylar gibi beklenmedik durumlar, ani müdahale ve koordinasyon gerektirir. Bu noktada, hızlı ve etkili bir iletişim ve yönetim sistemi, yaşanan krizlerin etkilerini en aza indirmekte hayati önem taşır.

selen guvenc Nisan 4

Google İzin Modu V2: Barış Gürbüzler'den Tavsiyeler

Barış Gürbüzler, Google İzin Modu V2'nin nasıl çalıştığını, işletmelerin bu modu nasıl kullanabileceğini ve bu kullanımın pazarlama stratejilerine nasıl etki edebileceğini detaylı bir şekilde anlattı.

selen guvenc Nisan 4

QR Kodlu Kimlik Avı Saldırıları: Tehdit Aktörleri Artık Sizden Online Alışveriş Yapıyor

Son yıllarda QR kodları eskisinden daha verimli ve kullanışlı bir şekilde yeniden ortaya çıkan birçok teknolojiden biri oldu.

selen guvenc Nisan 4

İşletmeler 2024'te Riskleri Nasıl Azaltabilir ve Uyumluluğu Nasıl Koruyabilir?

Hassas içerik iletişimlerinin gizliliğini ve uyumluluğunu yönetmenin zor olmasının bir nedeni de, pek çok ortak aracın silolarda bulunması ve farklı bir çağda geliştirilmiş olmasıdır. Peki 2024'te dikkat edilmesi gereken diğer önemli konular nelerdir?

selen guvenc Nisan 4

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: Dünya Markası Olmanın Tam Zamanı!

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz, 19 Nisan Cuma günü gerçekleşecek olan "Dünya Markası Olmanın Tam Zamanı!" konulu on dördüncü webinarı ile devam ediyor.

selen guvenc Nisan 4

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.