Artan API Güvenlik Olaylarının Nedeni Ne Olabilir?

selen guvenc
Ekim 5, 2022
  • 406

Noname Security, API görünürlüğü eksikliği ve mevcut kontrollerde yanlış yere güven düzeyi ile ilgili olarak hızla artan sayıda API güvenlik olayını ortaya çıkaran API güvenlik raporu, "The API Security Disconnect – API Security Trends in 2022" nin bulgularını açıkladı.

Ankete katılanların %76' sı son 12 ayda bir API güvenlik olayı yaşadı ve bu olaylara öncelikle; Hareketsiz/Zombi API'leri, Yetkilendirme Açıkları ve Web Uygulaması Güvenlik Duvarları neden oldu. Ayrıca, siber güvenlik uzmanlarının %74' ü tam bir API envanterine sahip değil veya hangi API'lerin hassas veriler döndürdüğünü bilmiyor.

Bu, ankete katılanların çoğunluğunun ekosistemlerinde API'lere ilişkin gerçek zamanlı ayrıntılı görüntülemeleri yoksa, herhangi bir API güvenlik tehdidine karşı çözüm bulmakta ve hangisine öncelik vereceğini bilememekte zorlanacağı anlamına gelir.

Diğer önemli bulgular şunları içermektedir:

%71'i yeterli API koruması aldıklarından emin ve memnundu.
Ankete katılanların %48'i, Aktif API'lerin güvenlik durumunu görebiliyor.
Yanıt verenlerin yalnızca %11'i API'leri gerçek zamanlı olarak kötüye kullanım belirtileri açısından test ediyor.
%39'u günde bir defadan az ve haftada bir defaya kadar test yapıyor.
Katılımcıların %67'si, DAST (Dinamik Uygulama Güvenliği Testi) ve SAST (Statik Uygulama Güvenlik Testi)araçlarının API'leri test edebildiğinden emin.

IP Kısıtlamasıyla API Bağlantı Güvenliğini Sağlayın!

https://www.mobildev.com/blog/ip-kisitlamasiyla-api-baglantinizin-guvenligini-saglayabilecegini-biliyor-musunuz
İlgili İçerik
Duyurular

Mobildev Pazarlama Sohbetleri "2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz tüm hızıyla devam ediyor. Serimizin altıncısı "2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri" konulu webinarımız, 16 Aralık 22 Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Aralık 2

Mobildev' den Aralık Ayında 2 Büyük Webinar

2 ve 16 Aralık' ta gerçekleşecek olan webinarlarımıza; Wicasa Group Ajans Başkanı Aslı Şarman ve Kiğılı Bilgi Sistemleri ve Müşteri Deneyimi Koordinatörü Gürkan Taşkıran, Binovist CEO’su Engin Alan ve Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Emre Güzey konuk olacak.

selen guvenc Kasım 30

Siber Güvenlikte Uyumluluğun Rolü

Siber güvenlik, karmaşık ama temel bir sistemdir; açıkça tanımlanmış kurallara, sınırlara, düzenlemelere ve yönergelere ihtiyaç duyar.

selen guvenc Kasım 30

Futbol Kulüpleri Siber Savunmalarını Neden Artırmalı?

Genel olarak spora ve özellikle Avrupa futboluna olan hayranlığımız -ve birçokları için saplantımız- en üst düzey sporcuların oyunlarına kattığı ilham verici beceri, fiziksel güç, takım çalışması ve hızdan besleniyor.

selen guvenc Kasım 30

Ticimax E Ticaret Sohbetleri Ankara Etkinliğindeyiz

Ticimax E-Ticaret Sohbetleri kapsamında, 6 Aralık günü Ankara' da düzenlenecek olan ‘2023 Yılında E-Ticaret ve E-İhracatta Neler Olacak?’ konulu etkinliğe, şirketimizin Pazarlama Direktörü Vedat Aybar konuk olarak katılacak.

selen guvenc Kasım 30

Pazarlamada Veri Analitiği Neden Önemli?

Pazarlama, tüm işletmelerin ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle sorunsuz ve gereksinimleri karşılayabilen bir pazarlama stratejisine sahip olmak çok önemlidir.

selen guvenc Kasım 30

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.