Artan Tehdit: Hacktivist Hareketler

selen guvenc
Şubat 8, 2024
  • 314

‘Hack’ ve ‘Aktivizm’ kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen Hacktivizm, internet korsanı veya korsan gruplarının, sosyal ve politik mesajları iletme kaygısıyla, internet siteleri veya bilgisayar ağlarını hedef alan saldırılar gerçekleştirmesidir. Hacktivizmde saldırganlar; özel bilgilere zarar vermek, bilgileri çalmak veya kullanılmaz hale getirerek mesajlarını iletme amacıyla tehlikeli saldırılar düzenlerler. Saldırıların arkasındaki amaç bazen politik bazen de sosyal nedenlere dayanır. Hacktivizm eylemleri sergileyen internet korsanlarına ise hacktivist denir. 

Ukrayna'daki savaş, motivasyonu paradan çok ideoloji olan, son derece yıkıcı siber suçluların ortaya çıkmasına tanık oldu. Bu 'hacktivistler' aktif olarak kendi çıkarlarını ilerletmek için işletmeleri hedef alıyor; Moskova'yı destekleyenler Batılı devletlerin yanı sıra kuruluşların operasyonları ve itibarı için de tehdit oluşturuyor. Şirketlerin Rusya yanlısı hacktivizme maruz kalması oldukça fazla. Ancak bu durum işletmeler için öncelikli bir sorun gibi görünmüyor ve hızla gelişen bir tehdit ortamında onları saldırılara açık hale getiriyor.

Hem mevcut hem de geçmişteki Hacktivist gruplar, ideolojik hedefleri doğrultusunda hem hükümetleri hem de şirketleri rahatsız etmeye ve aksatmaya çalıştılar. Örneğin, bunu geçen yıl, 'Guacamaya' adlı bir çevre korsanları topluluğu tarafından Meksika ve Latin Amerika'nın diğer bölgelerindeki ulusal hükümetleri ve orduları etkileyen yüksek profilli veri ihlallerinde gördük. Taktikleri özellikle karmaşık değildir (genellikle web sitesi tahrifatlarını ve Dağıtılmış Hizmet Reddi veya DDoS saldırılarını içerir; bu, hedef ağların çok büyük miktarda trafiğe boğulması anlamına gelir). Operasyonlar genellikle maksimum kesintiye yol açacak şekilde zamanlanır.

Gerçek dünyadaki olaylar (siyaset, savaş, yaptırımlar) hacktivistlerin kullandığı taktikler ve teknikler üzerinde tartışmasız en büyük etkiyi yaratıyor. Ukrayna savaşı bunun bir örneğidir. Bu durum yeni hacker gruplarının oluşmasına ve uykuda olan hacker gruplarının yeniden ortaya çıkmasına yol açtı. Çatışmanın her iki tarafı da artık kendi amaçları uğruna savaşmaya istekli siber aktörlerden yararlanabiliyor.

Pek çok şirket, hedef alınana kadar karşılaştıkları hacktivist tehdidinin farkında değil. Bununla birlikte, jeopolitik manzaranın daha iyi anlaşılmasıyla siber güvenlik ekipleri, kuruluşlarını hacktivistlerin hedefine yerleştirebilecek gelişmeleri veya göstergeleri tespit etmek ve takip etmek için daha donanımlı olacaktır. 

Tüm kanıtlar hacktivist tehdidinin yakın zamanda ortadan kalkmayacağını gösteriyor. Kuruluşların yalnızca tehlikelere karşı uyanık olmaları değil, aynı zamanda onları öngörmeye çalışmaları da gerekir. Bunu yaparak etkilerini hafifletmeye başlayabilirler. Bu yeni siber tehditlerin hızlı ve dinamik bir şekilde gelişmesi, siber profesyonellerin bir avantaja ihtiyaç duyması anlamına geliyor. Jeopolitik istihbaratın burada oynayacağı kritik bir rol var. Devrim, ayaklanma ve savaş gibi gerçek dünya risklerini tahmin etme ve eşzamanlı olarak ortaya çıkan siber tehditleri belirleme kapasitesine sahip olmak, kuruluşların korunması açısından giderek daha kritik hale gelecektir.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!


İlgili İçerik
Duyurular

Turkcell 04.03.2024 Tarihli Planlı Çalışma

Değerli müşterimiz, Turkcell'de altyapı iyileştirme çalışması yapılacaktır.

selen guvenc Mart 1

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: SEO ve İçerik Pazarlama için ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Mart ayının ilk webinarı olan, "SEO ve İçerik Pazarlama için ChatGPT Nasıl Kullanılır?" konulu webinarımız, 1 Mart Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Şubat 21

Artan Tehdit: Hacktivist Hareketler

‘Hack’ ve ‘Aktivizm’ kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen Hacktivizm, internet korsanı veya korsan gruplarının, sosyal ve politik mesajları iletme kaygısıyla, internet siteleri veya bilgisayar ağlarını hedef alan saldırılar gerçekleştirmesidir.

selen guvenc Şubat 8

“Göremediğin Şeyi Koruyamazsın”: Zombie ve Shadow API

BT modernizasyonu ve dijital dönüşüm girişimleri, daha hızlı yazılım dağıtım yaşam döngüleriyle birleştiğinde, kuruluşlar içindeki API ekosistemlerinin boyutunda ve ölçeğinde katlanarak bir artışa neden oldu.

selen guvenc Şubat 8

Kimlik Avı Saldırıları: İşinizi ve Kişisel Verilerinizi Koruma

Ekim ayında Ulusal Siber Güvenlik Farkındalık Ayı kutlandı. Temel mesajı basit ama güçlendiriciydi “farkındalık ve proaktif önlemler en iyi savunmamızdır.”

selen guvenc Şubat 8

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarının İşlenmesi Hakkında Rehber

KVK Kurumu tarafından, elde edilmesi halinde mahiyeti gereği ilgili kişilerin diğer kişisel verilerine de erişim imkânı sağlayabilmesi sebebiyle mağduriyete yol açabilecek olan Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) kimlik numaralarının işlenmesi faaliyetinde dikkat

selen guvenc Şubat 8

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.