Fidye Yazılımı Saldırdığında Verilerinizi Nasıl Korursunuz?

selen guvenc
Mayıs 31, 2022
  • 1629

Bir fidye yazılımı saldırısı başlatmak, tamamen gizlice erişim elde etmekle ilgilidir. Ve çalışanlar artık verilerinize her yerden erişebildiğinden, bunu nasıl yaptıklarına ilişkin görünürlüğü kaybettiniz. Bu saldırılara karşı korunmak için yalnızca kötü amaçlı yazılım aramıyorsunuz, kullanıcılarınıza, kullandıkları uç noktalara, eriştikleri uygulamalara ve verilere ilişkin sürekli bilgilendirmeye ihtiyacınız var.

1- Kimlik Avı Saldırılarını Engelleyin Ve Web Özellikli Uygulamaları Gizleyin

Saldırganların erişim elde etmesinin en kolay yollarından biri; kimlik avı saldırılarıyla kimlik bilgilerini tehlikeye atarak bir kullanıcı hesabını ele geçirmektir. Bu saldırıların hem PC hem de mobil kullanıcıları etkilemesini engellemek için herhangi bir cihazdaki web trafiğini inceleyebilmek çok önemlidir. Düzenli olarak yaptığınız incelemeler sayesinde fidye yazılımı operatörlerinin hesapları tehlikeye atarak, saldırılarını başlatmamalarını sağlayacaktır.

Tehdit aktörleri, istismar edilecek savunmasız veya açıkta bulunan internete yönelik altyapıyı bulmak için web'i de tarayacaktır. Birçok kuruluş, uzaktan erişim sağlamak için web'e maruz kalan uygulamalara veya sunuculara sahiptir, ancak bu saldırganların bunları bulabileceği ve güvenlik açıklarını arayabileceği anlamına gelir. Bu uygulamaları keşiften gizlemek önemli bir savunma taktiğidir. Bu, VPN'ler tarafından sağlanan sınırsız erişimden uzaklaşmanıza ve yalnızca yetkili kullanıcıların, ihtiyaç duydukları verilere erişmesini sağlamanıza yardımcı olur.

2- Anormal Davranışları Tespit Edin Ve Bunlara Yanıt Verin

Saldırganlar altyapınıza girmeyi başarırlarsa, keşif yapmak için yanlamasına hareket etmeye başlayacaktır. Bu, hassas verileri ortaya çıkarma nihai hedefi ile ek güvenlik açıkları bulmaktır. Atabilecekleri adımlardan bazıları, güvenlik izinlerini düşürmek için ayarlarınızı değiştirmeyi, verileri sızdırmayı ve kötü amaçlı yazılımları yüklemeyi içerir.

Bu adımlardan bazıları tamamen kötü niyetli davranış olmayabilir, ancak anormal davranış olarak kabul edilebilir. Bu, kullanıcı ve cihaz davranışının anlaşılmasının ve uygulama düzeyinde erişimin bölümlere ayrılmasının gerekli olduğu yerdir. Yanal hareketi durdurmak için, hiçbir kullanıcının altyapınızda serbest dolaşıma sahip olmadığından ve kötü niyetli bir şekilde hareket etmediğinden emin olmanız gerekir. Uygulamanızda ve bulut duruşunuzda değişiklikleri önleyebilmeniz için aşırı veya yanlış yapılandırılmış ayrıcalıkları tespit edebilmek de çok önemlidir.

3- Proaktif Şifreleme İle Verileri Fidye İçin Gereksiz Hale Getirin

Fidye yazılımı saldırısının son adımı, verilerinizi rehin tutmaktır. Saldırgan, verileri şifrelemenin ve yöneticilerinizi dışarıda tutmanın yanı sıra, kaldıraç olarak kullanmak için bazı verileri sızdırabilir, ardından altyapınızda kalanları silebilir veya şifreleyebilir.

Sızma ve etki, genellikle saldırganın sonunda varlığını ortaya çıkardığı zamandır. Veriler üzerinde yaptıkları değişiklikler, ister durağan ister hareket halinde olsun, alarm zillerini çalacak ve ödeme talep edecekler. Ancak, bu veriler güvenlik platformunuz tarafından proaktif olarak şifrelenirse ve saldırgan için kesinlikle işe yaramaz hale gelirse, tüm çabalarını boşa harcayabilirsiniz. Şifreleme, herhangi bir veri kaybını önleme (DLP) stratejisinin kritik bir parçasıdır ve onu bağlamsal veri koruma ilkelerinden tetiklemek, en hassas verilerinizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Kaynak : https://thehackernews.comİlgili İçerik
Duyurular

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Dönüşüm Oranı Optimizasyonu"

İş dünyasının önde gelen isimleri ile ilham veren sohbetler gerçekleştirdiğimiz Mobildev Pazarlama Sohbetleri’ nin sezon finalini yapıyoruz!

selen guvenc Eylül 22

Bilgi Güvenliği İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Bir işletmenin çevrimiçi güvenliği söz konusu olduğunda şirketlerin, bir siber saldırının iş verilerinin kaybı, finansal maliyetler ve itibarın zarar görmesi gibi ciddi yansımalarını önlemek için proaktif ve dikkatli olmaları gerekir.

selen guvenc Eylül 13

SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) Güvenliği Neden Önemlidir?

Yeni kurulan girişimlerin çoğunluğunun web ve mobil üzerinden uygulamalar aracılığıyla faaliyet göstermesi nedeniyle SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) uygulamaları, girişim endüstrisinin önemli bir parçası haline geldi.

selen guvenc Eylül 13

Yeni 'MMRat' Android Truva Atı Kullanıcılarını Hedefliyor

MMRat, ağ, ekran ve pil verileri, yüklü uygulamalar ve kişi listeleri dahil olmak üzere çok çeşitli cihaz verilerini ve kişisel bilgileri toplayabilir.

selen guvenc Eylül 13

Pusula Yazılım & Mobildev İş Ortaklığı ile Sağlık Sektöründe İzin Yönetimi

2018 yılından beri Mobildev iş ortağı olan Pusula Yazılım ile sağlanan entegrasyonlar sayesinde, 120’den fazla hastaneye başta İzinli Veri Tabanı (İVT) Yönetimi servisi olmak üzere birçok farklı çözüm sunulmaktadır.

selen guvenc Eylül 13

API Kalitesinin Müşteriye Olumlu Yansımaları

API kalitesi, bir kurumun dijital ürün ve hizmetlerinin etkinliğini belirler ve müşteri deneyimini zenginleştirir. API kalitesinin müşterilere sağladığı olumlu etkileri derinlemesine inceleyelim:

selen guvenc Eylül 13

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.