Fidye Yazılımı Saldırdığında Verilerinizi Nasıl Korursunuz?

selen guvenc
Mayıs 31, 2022
  • 2750

Bir fidye yazılımı saldırısı başlatmak, tamamen gizlice erişim elde etmekle ilgilidir. Ve çalışanlar artık verilerinize her yerden erişebildiğinden, bunu nasıl yaptıklarına ilişkin görünürlüğü kaybettiniz. Bu saldırılara karşı korunmak için yalnızca kötü amaçlı yazılım aramıyorsunuz, kullanıcılarınıza, kullandıkları uç noktalara, eriştikleri uygulamalara ve verilere ilişkin sürekli bilgilendirmeye ihtiyacınız var.

1- Kimlik Avı Saldırılarını Engelleyin Ve Web Özellikli Uygulamaları Gizleyin

Saldırganların erişim elde etmesinin en kolay yollarından biri; kimlik avı saldırılarıyla kimlik bilgilerini tehlikeye atarak bir kullanıcı hesabını ele geçirmektir. Bu saldırıların hem PC hem de mobil kullanıcıları etkilemesini engellemek için herhangi bir cihazdaki web trafiğini inceleyebilmek çok önemlidir. Düzenli olarak yaptığınız incelemeler sayesinde fidye yazılımı operatörlerinin hesapları tehlikeye atarak, saldırılarını başlatmamalarını sağlayacaktır.

Tehdit aktörleri, istismar edilecek savunmasız veya açıkta bulunan internete yönelik altyapıyı bulmak için web'i de tarayacaktır. Birçok kuruluş, uzaktan erişim sağlamak için web'e maruz kalan uygulamalara veya sunuculara sahiptir, ancak bu saldırganların bunları bulabileceği ve güvenlik açıklarını arayabileceği anlamına gelir. Bu uygulamaları keşiften gizlemek önemli bir savunma taktiğidir. Bu, VPN'ler tarafından sağlanan sınırsız erişimden uzaklaşmanıza ve yalnızca yetkili kullanıcıların, ihtiyaç duydukları verilere erişmesini sağlamanıza yardımcı olur.

2- Anormal Davranışları Tespit Edin Ve Bunlara Yanıt Verin

Saldırganlar altyapınıza girmeyi başarırlarsa, keşif yapmak için yanlamasına hareket etmeye başlayacaktır. Bu, hassas verileri ortaya çıkarma nihai hedefi ile ek güvenlik açıkları bulmaktır. Atabilecekleri adımlardan bazıları, güvenlik izinlerini düşürmek için ayarlarınızı değiştirmeyi, verileri sızdırmayı ve kötü amaçlı yazılımları yüklemeyi içerir.

Bu adımlardan bazıları tamamen kötü niyetli davranış olmayabilir, ancak anormal davranış olarak kabul edilebilir. Bu, kullanıcı ve cihaz davranışının anlaşılmasının ve uygulama düzeyinde erişimin bölümlere ayrılmasının gerekli olduğu yerdir. Yanal hareketi durdurmak için, hiçbir kullanıcının altyapınızda serbest dolaşıma sahip olmadığından ve kötü niyetli bir şekilde hareket etmediğinden emin olmanız gerekir. Uygulamanızda ve bulut duruşunuzda değişiklikleri önleyebilmeniz için aşırı veya yanlış yapılandırılmış ayrıcalıkları tespit edebilmek de çok önemlidir.

3- Proaktif Şifreleme İle Verileri Fidye İçin Gereksiz Hale Getirin

Fidye yazılımı saldırısının son adımı, verilerinizi rehin tutmaktır. Saldırgan, verileri şifrelemenin ve yöneticilerinizi dışarıda tutmanın yanı sıra, kaldıraç olarak kullanmak için bazı verileri sızdırabilir, ardından altyapınızda kalanları silebilir veya şifreleyebilir.

Sızma ve etki, genellikle saldırganın sonunda varlığını ortaya çıkardığı zamandır. Veriler üzerinde yaptıkları değişiklikler, ister durağan ister hareket halinde olsun, alarm zillerini çalacak ve ödeme talep edecekler. Ancak, bu veriler güvenlik platformunuz tarafından proaktif olarak şifrelenirse ve saldırgan için kesinlikle işe yaramaz hale gelirse, tüm çabalarını boşa harcayabilirsiniz. Şifreleme, herhangi bir veri kaybını önleme (DLP) stratejisinin kritik bir parçasıdır ve onu bağlamsal veri koruma ilkelerinden tetiklemek, en hassas verilerinizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Kaynak : https://thehackernews.comİlgili İçerik
Duyurular

2024'te Dijital Reklamcılıkta Yeni Yönelimler: Programatik Reklamın Geleceği

Dijital reklamcılık, sürekli olarak evrilen ve değişen bir alan. Teknolojideki hızlı ilerlemeler ve tüketici davranışlarındaki değişimler, pazarlamacıları sürekli olarak yeni yöntemler aramaya yönlendiriyor. Bu yönelimlerden biri de programatik reklam.

selen guvenc Nisan 4

Acil Durumlarda Hızla Koordine Olun!

Doğal afetler, yangınlar, sağlık krizleri, toplumsal olaylar gibi beklenmedik durumlar, ani müdahale ve koordinasyon gerektirir. Bu noktada, hızlı ve etkili bir iletişim ve yönetim sistemi, yaşanan krizlerin etkilerini en aza indirmekte hayati önem taşır.

selen guvenc Nisan 4

Google İzin Modu V2: Barış Gürbüzler'den Tavsiyeler

Barış Gürbüzler, Google İzin Modu V2'nin nasıl çalıştığını, işletmelerin bu modu nasıl kullanabileceğini ve bu kullanımın pazarlama stratejilerine nasıl etki edebileceğini detaylı bir şekilde anlattı.

selen guvenc Nisan 4

QR Kodlu Kimlik Avı Saldırıları: Tehdit Aktörleri Artık Sizden Online Alışveriş Yapıyor

Son yıllarda QR kodları eskisinden daha verimli ve kullanışlı bir şekilde yeniden ortaya çıkan birçok teknolojiden biri oldu.

selen guvenc Nisan 4

İşletmeler 2024'te Riskleri Nasıl Azaltabilir ve Uyumluluğu Nasıl Koruyabilir?

Hassas içerik iletişimlerinin gizliliğini ve uyumluluğunu yönetmenin zor olmasının bir nedeni de, pek çok ortak aracın silolarda bulunması ve farklı bir çağda geliştirilmiş olmasıdır. Peki 2024'te dikkat edilmesi gereken diğer önemli konular nelerdir?

selen guvenc Nisan 4

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: Dünya Markası Olmanın Tam Zamanı!

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz, 19 Nisan Cuma günü gerçekleşecek olan "Dünya Markası Olmanın Tam Zamanı!" konulu on dördüncü webinarı ile devam ediyor.

selen guvenc Nisan 4

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.