LinkedIn'de Kimlik Avı Tehlikesi

Erkan Aytac
Ağustos 8, 2022
  • 862

LinkedIn temalı kimlik avının yükselişi ve devam eden popülaritesi

LinkedIn' in kimliğine bürünen kimlik avı e-postaları, marka kimlik avı girişimlerinin çoğunu oluşturmaya devam ediyor; Check Point' e göre, 2022'nin ikinci çeyreğindeki tüm e-posta kimlik avı girişimlerinin %45'i, hesap bilgilerini toplamak amacıyla; profesyonel sosyal medya platformu Linkedln’ in iletişim tarzını taklit eden ve sahte bir Linkedln giriş sayfasına yönlendiren e-postalar.

Kimlik avcıları genellikle “bu hafta X aramalarında göründüklerini”, kendilerini yeni bir mesajın beklediğini veya başka bir kullanıcının kendileriyle iş yapmak istediğini dile getiren sahte mesajlarla, hedeflerin ilgisini çekmeye çalışıyorlar. Açıkça, kişinin işini değiştirmesi veya bırakmayı düşünmesinden ve yeni bir iş aramasından faydalanıyorlar.

Karşılaştırmak gerekirse: 2021 yılının 4. çeyreğinde LinkedIn temalı kimlik avı girişimleri, Check Point tarafından işaretlenen toplam marka kimlik avı saldırılarının yalnızca yüzde 8'iydi. Ayrıca Vade Secure' a göre, 2021'de benzersiz kimlik avı e-postalarından bağlantı verilen LinkedIn temalı kimlik avı sayfalarının sayısı, diğer sosyal ağların (Facebook, WhatsApp) kimliğine bürünenlerden oldukça düşüktü.

Kimlik avcılarının 2022'nin ikinci çeyreğinde taklit etmeyi sevdiği diğer markalar; (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) Microsoft (%13), DHL (%12) ve Amazon'dur (%9).

Check Point, "İlk 10'a giren bazı yeni markalar şunlardı: Adidas, Adobe ve HSBC, hepsi düşük tek haneli rakamlarda olsalar da bu markalar üçüncü çeyrekte herhangi bir gelişme için araştırmacılar tarafından yakından takip edilecek."

Siber dolandırıcıların hedefindeki LinkedIn kullanıcıları

LinkedIn' in şu anda 810 milyondan fazla üyesi var ve bu da çok büyük bir potansiyel kurban havuzu sunuyor. Siber suçlular için LinkedIn hesapları, kişisel verilerden oluşan bir hazinenin yanı sıra toplu halde ve özel mesajlarla diğer potansiyel kurbanlara ulaşmak için etkili bir yol sunar.

FBI'a göre dolandırıcılar, kullanıcıları kripto para yatırım planlarına çekmek için sosyal ağı kullanıyor. LinkedIn FBI'ın uyarısını, kullanıcıların hedeflendiği diğer dolandırıcılıklarla ilgili bir uyarı ile takip etti.

Daha önce belirtildiği gibi, LinkedIn temalı kimlik avı e-postalarının mesajlar, kişiler ve hedefi içeren aramalar hakkında sahte bildirimler şeklinde gelme olasılığı daha yüksektir, hatta bazen belirli yüksek profilli şirketlerden kişilerin hedefin profiline baktığından bahseder.

Diğer popüler yaklaşımlar (e-posta yoluyla), hedefin hesabındaki olağandışı faaliyetler hakkında sahte bildirimler ve kullanımının geçici olarak kısıtlanması veya hesaplarını yükseltme teklifleri (hatta tehditler) içerir.

Linkedin Kimlik Avı Tehlikesi


Dikkatli olunmalı!

Kullanıcılar, kimlik avcılarının LinkedIn hesaplarını ele geçirme konusundaki artan ilgisinin ve LinkedIn logosuna sahip olan veya sosyal ağa ait gibi görünen bir e-posta adresinden gelen her e-postanın meşru olmadığı gerçeğinin farkında olmalıdır.

LinkedIn 'den bir bildirim alırsanız yapılacak en iyi şey, içindeki bağlantıları veya ekleri yok saymaktır. Bildirim meşru ise, sosyal ağa girdiğinizde (sağ) giriş sayfasına kendi isteğinizle giderek bilgiler size tekrar sağlanacaktır.

Başka bir iyi fikir ise, uzun ve benzersiz bir parola kullanmak ve LinkedIn hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmektir.

Son olarak, LinkedIn' e özel kimlik avı, dolandırıcılık, spam vb. hakkında daha fazla bilgi edinmek için ara sıra LinkedIn Güvenlik Merkezini kontrol etmelisiniz.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!İlgili İçerik
Duyurular

Yılın Son Çeyreği İçin Pazarlama İpuçları

Yılın son çeyreği olan dönem, karı artırmak ve yılı herhangi bir yıldan daha yüksek bir notla bitirmek için kritik bir zamandır. Bu aynı zamanda birçok tüketicinin daha fazla alışveriş yaptığı dönemdir.

selen guvenc Eylül 7

Çerez Yönetimi Webinarlarımız Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Mobildev olarak, KVK Kurulu’ nun çerez uygulamaları hakkında rehber yayınlamasıyla birlikte 10’un üzerinde ücretsiz webinar düzenledik.

selen guvenc Eylül 7

Eren Perakende Mobildev Çözümlerini Tercih Etti

Eren Perakende, kişileri ile temas ettiği kasalar ve online kanallar üzerinden topladığı izinler için Mobildev’ in; izin yönetimi sağlayan İVT ve İVT Lite servislerini, müşterileriyle etkileşime geçerken; SMS çözümlerini kullanmaktadır.

selen guvenc Eylül 7

Fidye Yazılımları Tehdit Ortamına Hakim

Acronis araştırmacıları, fidye yazılımlarının devlet kurumları da dahil olmak üzere büyük ve orta ölçekli işletmeler için bir numaralı tehdit olmaya devam ettiği sonucuna vardı.

selen guvenc Eylül 7

API Güvenlik Olayları Başınıza Gelebilir

Postman, 37.000'den fazla geliştirici ve API uzmanıyla; kuruluşlarının öncelikleri, işlerini nasıl yaptıkları ve endüstrinin nereye gittiğini gördükleri gibi çeşitli konularda anket yaptığı 2022 API Durumu Raporu'nun sonuçlarını yayınladı.

selen guvenc Eylül 7

Şirket İçi Tehditlerin Maliyeti Yüzde Otuz Dört Arttı

Şirket içi tehditlerin neden olduğu siber saldırılar günümüzde pek çok kurumu zora sokuyor.

selen guvenc Eylül 7

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.