Yılın Son Çeyreği İçin Pazarlama İpuçları

selen guvenc
Eylül 7, 2022
  • 2242

Yılın son çeyreği, karı artırmak ve yılı herhangi bir yıldan daha yüksek bir gelirle bitirmek için kritik bir zamandır. Bu dönem aynı zamanda birçok tüketicinin daha fazla alışveriş yaptığı dönemdir. Bazı sektörlerdeki işletmeler için dördüncü çeyrekte elde edilen gelir, toplam gelirin %75'ini oluşturabilmektedir. Küçük bir planlama ile işletmeler, yılı büyük bir karlılık ile bitirmenin yollarını bulabilirler.  

Pazarlama Stratejinizi Belirleyin

Dördüncü çeyrek için genel pazarlama stratejinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bu, hedeflerinizi belirlemek, onlara ulaşmak ve doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için harika bir zamandır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, şu soruları göz önünde bulundurun:

Yılın 3. Çeyreğinde neleri başardınız?
4. çeyrekte ne elde etmek istiyorsunuz?
Pazarlama stratejinizde ne iyi çalışıyor ve nelerin iyileştirilmesi gerekiyor?
Hedeflerinize ulaşmak için 4. çeyrekte neyi farklı yapmanız gerekiyor?

Bu soruları yanıtladıktan sonra, 4. çeyrek pazarlama planınıza tam olarak nelerin dahil edilmesi gerektiği konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaksınız. 

Geri Bildirimler ile Stratejinize Yön Verin

Müşterilerinizin markanız ile etkileşimlerinde nasıl hissettikleri ve neler deneyimledikleri ile ilgili memnuniyeti ölçümleyebileceğiniz online anketler yaparak geri bildirim toplayabilirsiniz. Yapacağınız anketler sayesinde mevcut performansınızı değerlendirme fırsatı bulurken, aynı zamanda potansiyel dönüşümler için de fikir sahibi olabilirsiniz. Topladığınız bu geri bildirimler size, yeni yılda nasıl bir yol izleyeceğinize dair öngörü sağlayacaktır. Mobildev’ in online anket yazılımı olan, Mobildev Anket’ in eğlenceli anket türleriyle kişilerinizde etkileşime geçme isteğini uyandırarak hızlı geri bildirimler toplayabilir, pazarlama stratejinize yön verebilirsiniz. 

Detaylı bilgi almak için; https://www.mobildev.com/anket

İçerikleri Önemseyin

Yılın son çeyreği, müşterilerle bağlantı kurmak ve satışları artırmak için hayati bir fırsat sunar. Mevcut ve potansiyel müşterileriniz ile bağlantı kurmak için; dijital kanalları ve sosyal medyayı kullanabilirsiniz. İçerik stratejiniz her zaman önemlidir, ancak özellikle dördüncü çeyrekte çok önemlidir. Bu dönem, insanların tatil alışverişi, hediye fikirleri ve daha fazlası hakkında bilgi aradığı zamandır. Bu nedenle, içeriğinizin alakalı ve yararlı olduğundan, aynı zamanda kişileri satın almaya yönlendireceğinden emin olun. Oluşturacağınız ve paylaşacağınız içerik türleri, ne zaman yayınlayacağınız ve nerede tanıtacağınız gibi konular için bir plan oluşturun. Hedef kitlenizi temsil eden reklamlar yapmak için; pazarlamanızı, tekliflerinizi ve olası satış yaratma planlarınızı optimize edin. İnsanların daha sonra ne yapacaklarını bilmeleri için; içeriğinize bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın!

Toplu SMS' in Gücünden Yararlanın

Tatil sezonunda ticaret gelirlerinin büyük bir bölümüne katkıda bulunan SMS pazarlamasına, yılın dördüncü çeyreğinde birçok firma pazarlama faaliyetlerini hızlandırırken büyük yatırım yapmaktadır. Bunun sebebi; Black Friday, yılbaşı ve tatil alışverişlerinin yoğun olduğu bir dönem olmasıdır. E-ticaret markaları ve çevrimiçi perakendeciler, Kasım-Aralık döneminde gönderim sıklıklarını genellikle iki katına çıkarır. Yılın son çeyreğinde yapacağınız kampanyalarınızı, SMS yoluyla tanıtabilirsiniz. Hedef kitlenizi kazanmak için karşı konulmaz promosyonlar sunun. SMS pazarlaması, sadık müşterilerinize ve ilgilenen potansiyel müşterilere, ürünleriniz ve kampanyanız hakkında bilgi vermenin harika bir yoludur. Toplu SMS yoluyla müşterilerinize indirim kuponu tanımlayabilir böylece kampanyanızı ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Hedef kitlenize uygun ve kişilerinize özel mesajlar oluşturabileceğiniz, kişiye özel linklerle detaylı raporlar alabileceğiniz SMS Marketing Suite ile geri dönüşümü yüksek SMS kampanyaları oluşturabilirsiniz. 

Detaylı bilgi almak için; https://www.mobildev.com/sms-marketing-suite

Harekete Geçin

Her şeyden önce, genel stratejiniz hakkında dikkatlice düşünün. Paylaştığımız ipuçlarını göz önünde bulundurarak, işletmeniz için en iyi stratejileri belirleyebilir; yılın son çeyreğine şimdiden hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Satışların artışa geçtiği ve kârlılığın yükseldiği bu dönemden faydalanmak için; kampanyalarınızı önceden belirlemek ve hızlı bir şekilde harekete geçmek sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirecektir. Unutmayın ki dördüncü çeyrek alışveriş dönemi daha fazla önem kazanmakla kalmıyor, aynı zamanda şirketlere geçmiş aylardaki kayıpların bir kısmını telafi etme şansı sunuyor.


Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!İlgili İçerik
Duyurular

Turkcell 04.03.2024 Tarihli Planlı Çalışma

Değerli müşterimiz, Turkcell'de altyapı iyileştirme çalışması yapılacaktır.

selen guvenc Mart 1

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: SEO ve İçerik Pazarlama için ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Mart ayının ilk webinarı olan, "SEO ve İçerik Pazarlama için ChatGPT Nasıl Kullanılır?" konulu webinarımız, 1 Mart Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Şubat 21

Artan Tehdit: Hacktivist Hareketler

‘Hack’ ve ‘Aktivizm’ kelimelerinin birleştirilmesinden türetilen Hacktivizm, internet korsanı veya korsan gruplarının, sosyal ve politik mesajları iletme kaygısıyla, internet siteleri veya bilgisayar ağlarını hedef alan saldırılar gerçekleştirmesidir.

selen guvenc Şubat 8

“Göremediğin Şeyi Koruyamazsın”: Zombie ve Shadow API

BT modernizasyonu ve dijital dönüşüm girişimleri, daha hızlı yazılım dağıtım yaşam döngüleriyle birleştiğinde, kuruluşlar içindeki API ekosistemlerinin boyutunda ve ölçeğinde katlanarak bir artışa neden oldu.

selen guvenc Şubat 8

Kimlik Avı Saldırıları: İşinizi ve Kişisel Verilerinizi Koruma

Ekim ayında Ulusal Siber Güvenlik Farkındalık Ayı kutlandı. Temel mesajı basit ama güçlendiriciydi “farkındalık ve proaktif önlemler en iyi savunmamızdır.”

selen guvenc Şubat 8

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarının İşlenmesi Hakkında Rehber

KVK Kurumu tarafından, elde edilmesi halinde mahiyeti gereği ilgili kişilerin diğer kişisel verilerine de erişim imkânı sağlayabilmesi sebebiyle mağduriyete yol açabilecek olan Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) kimlik numaralarının işlenmesi faaliyetinde dikkat

selen guvenc Şubat 8

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.