Domain ve IP adreslerinin E-Posta gönderimindeki önemi nedir?

Tutarlı bir gönderme kimliğinin oluşturulması ve sürdürülmesi, sınıfının en iyi göndereni olmanın ilk adımlarından biridir. Kimlik gönderme, posta kutusu sağlayıcılarının bir e-postanın kaynağını belirlemesine yardımcı olur. Kimlik gönderme IP adresi ve domain oluşur.

IP adresi benzersiz sayılardan oluşur. Bu özelliğiyle telefon numaralarıyla benzerlik gösterir. IP adresi bize mesajın nereden yollandığını gösterir. Fakat IP adresleri artıkça SPAM e-posta yollayanlar bu durumdan yararlanarak ne zaman engellenseler her seferinde yeni IP adreslerine geçtiler. Bu nedenle e-posta sağlayıcıları artık e-postayı yollayanın domaine de bakmaya başladılar.

Yollanan domain yollayan kişiyi daha tanınabilir bir formudur. Yollanan domain e-posta adresinden sonra ‘‘@’’ işaretiyle gösterilir. Örnek vermek gerekirse servislerimizden yararlanmak için bizim takımımızdan birileriyle konuşmak için ya da bloğumuza abone olmak için aldığınız maillerin sonu @mobildev.com ile biter. Üst düzey e-posta yollayanlar e-posta sağlayıcılarının gelen mailleri sıkı bir şekilde kontrol ettiğini bildiğinden olabildiğince çok şekilde SPAM e-posta atmamaya çalışır.

Bir e-postayı kalıcı olarak gönderirken IP adresinin gönderilme geçmişi dikkate alınır. Bu olay tıpkı bankaların müşterilerine kredi vermeden önce müşterilerinin kredi geçmişine bakması gibidir. Geçmişte firmanın az e-posta göndermesi e-posta sağlayıcıların ilgili e-postayı SPAM olarak kabul etmesi için bir kıstas değildir. IP adresi daha önce yollanan e-postaları gözden geçirerek e-posta sağlayıcıları yeni IP adresli e-postalara kısıtlama getirerek ağlarında oluşacak herhangi bir negatif oluşumun önüne geçmiştir. 

E-posta sağlayıcıları için doğrulama kimliği gönderenle ilişkilendirir ve yollayan kişinin itibarını takip eder. E-posta sağlayıcıları SPF (Sender Policy Framework), DKIM (DomainKeys Identified Mail) ve DMARC  (Domain Message Authentication Reporting & Conformance) gibi programlar kullanarak gelen e-postaları ayırırlar. Bu üç programın filtresinden geçen e-postalar kullanıcıların gelen kutusuna düşme olasılığı daha fazladır.Bu makale size yardımcı oldu mu?