2022'deki En Büyük Mobil Güvenlik Tehditlerine Genel Bakış

Erkan Aytac
Temmuz 5, 2022
 • 368

Akıllı telefonunuz günlük arkadaşınızdır. Büyük olasılıkla, yiyecek sipariş etmekten tıbbi randevu almaya kadar, faaliyetlerimizin çoğu onlara dayanmaktadır. Ancak tehdit ortamı bize her zaman akıllı telefonların ne kadar savunmasız olabileceğini hatırlatıyor.

Veri Sızıntıları

Akıllı telefonunuza yeni bir uygulama indirip başlattığınızda karşınıza çıkan açılır ekrana dikkat etmelisiniz. Bu bir izin açılır penceresidir, uygulamaya birkaç izin verme isteğidir. Ne yazık ki, tehlikeli uygulamalara kapsamlı izinler vermenin ciddi sonuçları olabilir. Bilgisayar korsanları, tüm bu bilgilerin saklandığı veri tabanını hackleyebilir ve tüm verileriniz sızdırılabilir.

Ancak, Android 11 ve IOS 14'teki bazı yeni gelişmelerle birlikte, kullanıcılar gereksiz izin isteklerini reddedebilir ve hatta bunları yalnızca bir kez verebilir. Uygulamalara hiçbir zaman tüm izinleri vermeyin, çalıştırmaları gereken izinleri görün ve yalnızca bunları verin.

Bu nedenle, herhangi bir halka açık Wi-Fi erişim noktası kullanmayarak cihazı korumak çok önemlidir. Unutmayın, herhangi bir kafede, restoranda veya otelde asılı duran bir "Ücretsiz Wi-Fi" tarafından asla kandırılmayın.

Güncelleme gibi davranan casus yazılım

Hata düzeltmeleri, uzun ömür ve genel güvenlik artışı, işletim sisteminizi her zaman güncellemeniz için üç ana nedendir. Ancak, bu içgüdüyle savaşmanız gereken durumlar vardır. System Update adlı rastgele bir uygulama bulursanız , gerçek doğasına karşı dikkatli olun. Bildirildiği gibi, bu kötü niyetli Android tehdidi bir sistem güncellemesi gibi görünüyor. Ne yazık ki, gerçek niyetleri çok daha kötü. Uygulama yüklendikten sonra (zaten tehlikeli bir uygulama olan Google Play dışında), uygulama kurbanların verilerini çalmaya başlar. Nasıl? Pekala, faillerin, virüslü cihazın uzaktan kontrolünü almak için kullanılan araç olan Firebase sunucusuna bağlanır.

Bu casus yazılım ne çalabilir? Temel olarak, herhangi bir şeyi çalabilir. Mesajlarınız, kişileriniz, tarayıcı yer imleriniz ve daha fazlası ele geçirilmeye hazırdır. Daha da kötüsü ise telefon görüşmelerini kaydedebilmesi, konumunuzu izleyebilmesi ve fotoğrafları çalabilmesidir.

SMS Mesajları yoluyla kötü amaçlı yazılım

Bazen farlı SMS ‘ler alabilirsiniz. Ancak bazen bu SMS’ler sosyal mühendislik dolandırıcılığından başka bir şey olmayabilir. Yakın zamanda keşfedilen bir TangleBot, mobil tehdit ortamına adım atan son örneklerden biridir.

Bu kötü amaçlı yazılım kullanıcılara gönderilen sahte mesajlar aracılığıyla dağıtılıyor. Kullanıcılar bağlantıya tıklarsa, bir Adobe Flash güncellemesi yüklemelerini isteyen bir web sitesine yönlendirilirler. Kurmaya karar verirseniz TangleBot sisteminize girer.

Cihazınızı Nasıl Savunursunuz?

 • Güncellenmiş işletim sistemlerini kullanın
 • En yeni güvenlik kodlarına sahip oldukları için yalnızca Android 11 ve 12 gibi en yeni işletim sistemlerini kullanın. Ancak, güncellemeleri yalnızca güvenilir kaynaklardan yükleyin.
 • Güvenlik duvarları
 • Her zaman cihazınızı koruyan bir güvenlik duvarına sahip olun.
 • Uygulama mağazalarında dikkatli olun.
 • Google Play Store'a güveniyor olsanız bile, mevcut tüm uygulamaları yüklemeyin. Örneğin, yanlışlıkla kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımlarını, bankacılık Truva atlarını veya araya giren reklam yazılımlarını indirebilirsiniz.
 • Bir VPN kullanın.
 • Herkese açık Wi-Fi kullanımından kaçınamayacağınız bir durumdaysanız, VPN uygulamaları indirmeniz gerekir. VPN kullanımı faaliyetlerinizi ağda gizlenen bilgisayar korsanlarından gizleyecekler ve hassas bilgilerinizi koruyacaklar.
 • Cihazınıza jailbreak yapmayın.

 • iPhone'lar biraz kısıtlayıcı olabilir. Bu nedenle, birçoğu cihazlarını kişiselleştirme fırsatı elde etmek için onları kırmayı düşünebilir. Ancak, jailbreak'li bir akıllı telefon daha savunmasızdır; muhtemelen garantinizi kaybedersiniz ve gerekli güncellemeleri yüklemek sorun yaratabilir.

  Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!
İlgili İçerik
Duyurular

Mobildev Pazarlama Sohbetleri "2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri"

Mobildev Pazarlama Sohbetleri webinar serimiz tüm hızıyla devam ediyor. Serimizin altıncısı "2023 Yılı Pazarlama İçgörüleri" konulu webinarımız, 16 Aralık 22 Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Aralık 2

Mobildev' den Aralık Ayında 2 Büyük Webinar

2 ve 16 Aralık' ta gerçekleşecek olan webinarlarımıza; Wicasa Group Ajans Başkanı Aslı Şarman ve Kiğılı Bilgi Sistemleri ve Müşteri Deneyimi Koordinatörü Gürkan Taşkıran, Binovist CEO’su Engin Alan ve Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Emre Güzey konuk olacak.

selen guvenc Kasım 30

Siber Güvenlikte Uyumluluğun Rolü

Siber güvenlik, karmaşık ama temel bir sistemdir; açıkça tanımlanmış kurallara, sınırlara, düzenlemelere ve yönergelere ihtiyaç duyar.

selen guvenc Kasım 30

Futbol Kulüpleri Siber Savunmalarını Neden Artırmalı?

Genel olarak spora ve özellikle Avrupa futboluna olan hayranlığımız -ve birçokları için saplantımız- en üst düzey sporcuların oyunlarına kattığı ilham verici beceri, fiziksel güç, takım çalışması ve hızdan besleniyor.

selen guvenc Kasım 30

Ticimax E Ticaret Sohbetleri Ankara Etkinliğindeyiz

Ticimax E-Ticaret Sohbetleri kapsamında, 6 Aralık günü Ankara' da düzenlenecek olan ‘2023 Yılında E-Ticaret ve E-İhracatta Neler Olacak?’ konulu etkinliğe, şirketimizin Pazarlama Direktörü Vedat Aybar konuk olarak katılacak.

selen guvenc Kasım 30

Pazarlamada Veri Analitiği Neden Önemli?

Pazarlama, tüm işletmelerin ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle sorunsuz ve gereksinimleri karşılayabilen bir pazarlama stratejisine sahip olmak çok önemlidir.

selen guvenc Kasım 30

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.