2022'deki En Büyük Mobil Güvenlik Tehditlerine Genel Bakış

Erkan Aytac
Temmuz 5, 2022
 • 556

Akıllı telefonunuz günlük arkadaşınızdır. Büyük olasılıkla, yiyecek sipariş etmekten tıbbi randevu almaya kadar, faaliyetlerimizin çoğu onlara dayanmaktadır. Ancak tehdit ortamı bize her zaman akıllı telefonların ne kadar savunmasız olabileceğini hatırlatıyor.

Veri Sızıntıları

Akıllı telefonunuza yeni bir uygulama indirip başlattığınızda karşınıza çıkan açılır ekrana dikkat etmelisiniz. Bu bir izin açılır penceresidir, uygulamaya birkaç izin verme isteğidir. Ne yazık ki, tehlikeli uygulamalara kapsamlı izinler vermenin ciddi sonuçları olabilir. Bilgisayar korsanları, tüm bu bilgilerin saklandığı veri tabanını hackleyebilir ve tüm verileriniz sızdırılabilir.

Ancak, Android 11 ve IOS 14'teki bazı yeni gelişmelerle birlikte, kullanıcılar gereksiz izin isteklerini reddedebilir ve hatta bunları yalnızca bir kez verebilir. Uygulamalara hiçbir zaman tüm izinleri vermeyin, çalıştırmaları gereken izinleri görün ve yalnızca bunları verin.

Bu nedenle, herhangi bir halka açık Wi-Fi erişim noktası kullanmayarak cihazı korumak çok önemlidir. Unutmayın, herhangi bir kafede, restoranda veya otelde asılı duran bir "Ücretsiz Wi-Fi" tarafından asla kandırılmayın.

Güncelleme gibi davranan casus yazılım

Hata düzeltmeleri, uzun ömür ve genel güvenlik artışı, işletim sisteminizi her zaman güncellemeniz için üç ana nedendir. Ancak, bu içgüdüyle savaşmanız gereken durumlar vardır. System Update adlı rastgele bir uygulama bulursanız , gerçek doğasına karşı dikkatli olun. Bildirildiği gibi, bu kötü niyetli Android tehdidi bir sistem güncellemesi gibi görünüyor. Ne yazık ki, gerçek niyetleri çok daha kötü. Uygulama yüklendikten sonra (zaten tehlikeli bir uygulama olan Google Play dışında), uygulama kurbanların verilerini çalmaya başlar. Nasıl? Pekala, faillerin, virüslü cihazın uzaktan kontrolünü almak için kullanılan araç olan Firebase sunucusuna bağlanır.

Bu casus yazılım ne çalabilir? Temel olarak, herhangi bir şeyi çalabilir. Mesajlarınız, kişileriniz, tarayıcı yer imleriniz ve daha fazlası ele geçirilmeye hazırdır. Daha da kötüsü ise telefon görüşmelerini kaydedebilmesi, konumunuzu izleyebilmesi ve fotoğrafları çalabilmesidir.

SMS Mesajları yoluyla kötü amaçlı yazılım

Bazen farlı SMS ‘ler alabilirsiniz. Ancak bazen bu SMS’ler sosyal mühendislik dolandırıcılığından başka bir şey olmayabilir. Yakın zamanda keşfedilen bir TangleBot, mobil tehdit ortamına adım atan son örneklerden biridir.

Bu kötü amaçlı yazılım kullanıcılara gönderilen sahte mesajlar aracılığıyla dağıtılıyor. Kullanıcılar bağlantıya tıklarsa, bir Adobe Flash güncellemesi yüklemelerini isteyen bir web sitesine yönlendirilirler. Kurmaya karar verirseniz TangleBot sisteminize girer.

Cihazınızı Nasıl Savunursunuz?

 • Güncellenmiş işletim sistemlerini kullanın
 • En yeni güvenlik kodlarına sahip oldukları için yalnızca Android 11 ve 12 gibi en yeni işletim sistemlerini kullanın. Ancak, güncellemeleri yalnızca güvenilir kaynaklardan yükleyin.
 • Güvenlik duvarları
 • Her zaman cihazınızı koruyan bir güvenlik duvarına sahip olun.
 • Uygulama mağazalarında dikkatli olun.
 • Google Play Store'a güveniyor olsanız bile, mevcut tüm uygulamaları yüklemeyin. Örneğin, yanlışlıkla kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımlarını, bankacılık Truva atlarını veya araya giren reklam yazılımlarını indirebilirsiniz.
 • Bir VPN kullanın.
 • Herkese açık Wi-Fi kullanımından kaçınamayacağınız bir durumdaysanız, VPN uygulamaları indirmeniz gerekir. VPN kullanımı faaliyetlerinizi ağda gizlenen bilgisayar korsanlarından gizleyecekler ve hassas bilgilerinizi koruyacaklar.
 • Cihazınıza jailbreak yapmayın.

 • iPhone'lar biraz kısıtlayıcı olabilir. Bu nedenle, birçoğu cihazlarını kişiselleştirme fırsatı elde etmek için onları kırmayı düşünebilir. Ancak, jailbreak'li bir akıllı telefon daha savunmasızdır; muhtemelen garantinizi kaybedersiniz ve gerekli güncellemeleri yüklemek sorun yaratabilir.

  Gelişmelerimizden haberdar olmak ve fırsatlarımızdan faydalanmak için; bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın!
İlgili İçerik
Duyurular

"Tüketici Gizliliği" Webinarı Şimdi Youtube ve Spotify'da!

Tüketici Gizliliği konulu webinarımız; kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için Youtube, dinlemek isteyenler için Spotify kanallarımıza yüklenmiştir.

selen guvenc Mart 20

Mobildev Pazarlama Sohbetleri: "Tüketici Gizliliği"

Dev webinar serimiz, on birinci webinarı ile devam ediyor. Tüketici Gizliliği konulu webinarımız, 17 Mart 23 Cuma Günü gerçekleşecek.

selen guvenc Mart 10

"Mobildev ile Kısa Kısa" Programımızın 2. Bölümü Yayında!

Pazarlama ekibimizden Selen Güvenç’ in moderatörlüğünde devam eden programımızın, ‘Çerez Yönetimi Hakkında’ konulu ikinci bölümünde, Mobildev Ürün Yöneticisi Meltem Kalaycı konuk oldu ve birbirinden değerli bilgiler paylaştı.

selen guvenc Mart 8

Mobildev Olarak TÜBİTAK BİÇABA Programı'na Katıldık

Mobildev olarak TÜBİTAK’ın çağrıya açtığı BİÇABA - Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Programı’na başvurumuzu yaparak projeye dahil olduk.

selen guvenc Mart 6

Microsoft 365 Defender İş E-Postası Ele Geçirme Saldırılarını Otomatik Olarak Engelliyor!

Microsoft, Ignite 2022'de Microsoft 365 Defender çözümünde yeni bir otomatik saldırı engelleme özelliğini tanıttı. Şirket, bu özelliğin artık kurumsal müşterileri iş e-postası ele geçirme (BEC) kampanyalarına karşı koruyabileceğini duyurdu.

selen guvenc Mart 3

ChatGPT Uygulamalarını Arayanlar Siber Suçluların Hedefinde!

OpenAI'nin sohbet robotu ChatGPT'nin muazzam popülaritesi siber suçluların gözünden kaçmadı: Kullanıcıların, Windows ve Android kötü amaçlı yazılım indirmeleri ve kimlik avı sayfalarını ziyaret etmeleri için ChatGPT’yi deneme hevesinden yararlanıyorlar.

selen guvenc Mart 3

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.