İYS ve Ticari İleti Gönderimindeki Değişiklikler

Erkan Aytac
Ağustos 14, 2020
  • 1020

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliğine göre; ticari iletişim yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin (Hizmet Sağlayıcılar), ticari iletişim izinlerini aktaracakları İleti Yönetim Sistemi (İYS) adında ulusal bir veri tabanı oluşuyor. Hizmet Sağlayıcılar İYS’ye kaydolacak ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS’ye aktaracak ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutacaklar.

Hizmet Sağlayıcıların ayrıca, Elektronik Ticaret Kanunu'na uygun olarak 150.000 adetin altındaki geçmiş tarihli iletişim izinlerinizi İYS’ye (ileti yönetim sistemi) aktarmanız için son tarih 31 Mayıs. İzinlerinizi İYS’ye aktarmazsanız bugüne kadar büyük uğraşlarla müşterilerinizden topladığınız tüm iletişim izinleriniz geçersiz sayılacak,

Geç Kalmayın!

 


SMS Mesajı Gönderemeyeceksiniz!

İYS’ye aktarılmayan iletişim izinleri, 31 Mayıs’tan itibaren geçersiz sayılacak. Kişilerden iletişim izinleri kanuna uygun alınmış olsa dahi İYS’ye aktarılmadıysa izinli sayılmayacak. Operasyon, alt yapı, yazılım, insan kaynağı gibi büyük maliyetler ile toplanan izinler İYS’ye aktarılmadığı takdirde kullanılamaz hale gelecek.

31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Türkiye’de SMS gönderimine yetkili Operatör ve STH firmaları İYS veri tabanına erişim sağlayacaklar. Bu tarih itibarıyla her SMS gönderiminde, gönderim listesinde yer alan GSM numaralarının izin durumları İYS içinde sorgulanacak ve ilgili marka veya firma için iletişim izni yoksa gönderim engellenecektir. Hizmet Sağlayıcılar, kişilerine kampanyalarını duyuramayacak, SMS gönderemeyecek ve gelir kaybı yaşayacaktır.

Neler Yapılması Gerekiyor?

İYS’ye Kayıt Olun.

Ticari iletişimine devam edebilmek ve olası cezalardan korunmak için İYS’ye uyumlu hale gelmek gerekmektedir. Öncelikle iys.org.tr üzerinden online başvuru yapılmalı, adres sayısına uygun hizmet paketi seçilerek İYS A.Ş.’ye ödemesi yapılmalıdır. Başvuru adımları iys.org.tr üzerinde yayınlanmaktadır.

Mobildev ile İYS’ye Uyum Sağlayın.

Mobildev, İYS uyum sürecinde rehber olacak yeni bir ürün geliştirdi. Mobildev’i iş ortağı olarak seçerek, zengin ve eğlenceli müşteri deneyimi özellikleri ile izin toplama süreci kolaylaşırken, kişilere izin sürecinde cezbedici indirim kodları sunulabilir ve alınan iletişim izinleri İYS’ye tam uyumlu olarak yönetilebilir.

Mobildev’i İYS İçinde Yetkilendirin,
Öncelikle iş ortağı bildirim formu e-posta ile (daha sonra elektronik olacak) İYS’ye iletilmelidir. Aynı şekilde İYS Mutabakat Servisleri için de yetkilendirme yapılmalıdır.

31 Mayıs Öncesi Alınan İzinlerinizi Aktarın,
Mobildev’in bildirdiği ve İYS veri tabanı uygun desende verilerin hazırlanması gerekir. Hazırlanan veriler, İYS’ye Mobildev aracılığıyla Excel dosyası ya da web servis entegrasyonu ile iletebilir.

Yeni İletişim İzinleri Toplayın,
Kişilerden iletişim izini toplanan her noktada Mobildev İVT ya da İVT Lite ürünleri web servis entegrasyonu yapmalı. Entegrasyon sağlanamıyorsa İVT ya da İVT Lite ürünlerin ara yüzleri üzerinden izin toplanabilir. Eğer farklı bir yolla kişilerden iletişim izini toplanıyorsa, web servisleri ile İVT ya da İVT Lite ürününe izinli iletişim adresleri iletmelidir.

Mutabakat Servislerini Çalıştırın,
Mobildev İVT Lite, İYS Mutabakat Servisleri ile alınan her yeni izin ya da ret bildiriminin günlük olarak İYS ile mutabakatını sağlar. Bu yapılması zorunlu olan bir işlemdir.

Ret Bildirimlerini Toplayın,
Kişilerin SMS, e-posta ya da arama izinleri için yaptıkları ret bildirimleri aşağıdaki yollarla toplanarak İYS’ye aktarılabilir.

  • İnteraktif SMS Kısa Numara (özel ya da Mobildev paylaşımlı)
  • E-posta Link
  • Web Servisleri

Uçtan Uca İzin Yönetimi Yapın,
Mobildev İVT Lite ürünü ile, tüm izinli iletişim adresleri İYS’ye tek noktadan aktarılırken; kişilerin izinleri ve ret bildirimleri sorgulanabilir, verilerin Mobildev İVT, SMS Marketing Suite ve Mobildev iş ortaklarının ürünlerine çift yönlü aktarılması sağlanabilir. Böylece Hizmet Sağlayıcılar, kişilerle iletişimi kesintisiz devam ettirirken, kampanyalarını duyurabilir ve gelirini artırabilir.

Hemen Başlayınİlgili İçerik

Duyurular

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

Mesai Bilgilendirmesi

Kurban Bayramı sebebi ile, müşteri hizmetleri ekibimiz bayramın 1. ve 2. günü 20.07.2021 ve 21.07.2021 tarihlerinde 09:30 – 17:30 saatleri arasında sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

Gozde Mermerci Temmuz 17

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

İYS ile Birlikte Yeni Döneme Hazırlık

Mobildev’i İYS iş ortağı olarak yetkilendiren firmaların, Mobildev İVT ve İVT Lite ürünleri aracılığıyla izinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarımı tamamlandı.

Gozde Mermerci Haziran 11

İYS Uyum Webinarları Tamamlandı

Katılımcılar, webinarların sağladığı faydaları ve memnuniyetlerini webinar sonrası anketlerimize katılıp yüksek puan vererek belirtti. Webinarlarımız bu ve farklı konularda devam edecektir.

Gozde Mermerci Haziran 1

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.