İYS İle Birlikte Ticari İleti Gönderiminde Hangi Koşullar Değişiyor?

Erkan Aytac
Ağustos 14, 2020
  • 411

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan yönetmeliğine göre; ticari iletişim yapan tüm gerçek ve tüzel kişilerin (Hizmet Sağlayıcılar), ticari iletişim izinlerini aktaracakları İleti Yönetim Sistemi (İYS) adında ulusal bir veri tabanı oluşuyor. Hizmet Sağlayıcılar İYS’ye kaydolacak ve tüm izinli iletişim adreslerini İYS’ye aktaracak ve paralel olarak İYS platformunda da izinlerini güncel tutacaklar.

Hizmet Sağlayıcılardan ayrıca şu ana kadar almış oldukları izinli iletişim adreslerini 1 Aralık’a kadar topluca İYS aktarmaları isteniyor. Çünkü İYS 1 Aralık’tan sonra geçmişe yönelik izinlerin aktarımına izin vermeyecek. 1 Aralık’tan sonra ise yeni alınan izinli iletişim adreslerinin 3 iş günü içinde İYS’ye aktarılması gerekiyor.

SMS Mesajı Gönderemeyeceksiniz!

İYS’ye aktarılmayan iletişim izinleri, 1 Aralık’dan itibaren geçersiz sayılacak. Kişilerden iletişim izinleri kanuna uygun alınmış olsa dahi İYS’ye aktarılmadıysa izinli sayılmayacak. Operasyon, alt yapı, yazılım, insan kaynağı gibi büyük maliyetler ile toplanan izinler İYS’ye aktarılmadığı takdirde kullanılamaz hale gelecek.

1 Aralık 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de SMS gönderimine yetkili Operatör ve STH firmaları İYS veri tabanına erişim sağlayacaklar. Bu tarih itibarıyla her SMS gönderiminde, gönderim listesinde yer alan GSM numaralarının izin durumları İYS içinde sorgulanacak ve ilgili marka veya firma için iletişim izni yoksa gönderim engellenecektir. Hizmet Sağlayıcılar, kişilerine kampanyalarını duyuramayacak, SMS gönderemeyecek ve gelir kaybı yaşayacaktır.

Neler Yapılması Gerekiyor?

İYS’ye Kayıt Olun.

Ticari iletişimine devam edebilmek ve olası cezalardan korunmak için İYS’ye uyumlu hale gelmek gerekmektedir. Öncelikle iys.org.tr üzerinden online başvuru yapılmalı, adres sayısına uygun hizmet paketi seçilerek İYS A.Ş.’ye ödemesi yapılmalıdır. Başvuru adımları iys.org.tr üzerinde yayınlanmaktadır.

Mobildev ile İYS’ye Uyum Sağlayın.

Mobildev, İYS uyum sürecinde rehber olacak yeni bir ürün geliştirdi. Mobildev’i iş ortağı olarak seçerek, zengin ve eğlenceli müşteri deneyimi özellikleri ile izin toplama süreci kolaylaşırken, kişilere izin sürecinde cezbedici indirim kodları sunulabilir ve alınan iletişim izinleri İYS’ye tam uyumlu olarak yönetilebilir.

Mobildev’i İYS İçinde Yetkilendirin,
Öncelikle iş ortağı bildirim formu e-posta ile (daha sonra elektronik olacak) İYS’ye iletilmelidir. Aynı şekilde İYS Mutabakat Servisleri için de yetkilendirme yapılmalıdır.

1 Aralık Öncesi Alınan İzinlerinizi Aktarın,
Mobildev’in bildirdiği ve İYS veri tabanı uygun desende verilerin hazırlanması gerekir. Hazırlanan veriler, İYS’ye Mobildev aracılığıyla Excel dosyası ya da web servis entegrasyonu ile iletebilir.

Yeni İletişim İzinleri Toplayın,
Kişilerden iletişim izini toplanan her noktada Mobildev İVT ya da İVT Lite ürünleri web servis entegrasyonu yapmalı. Entegrasyon sağlanamıyorsa İVT ya da İVT Lite ürünlerin ara yüzleri üzerinden izin toplanabilir. Eğer farklı bir yolla kişilerden iletişim izini toplanıyorsa, web servisleri ile İVT ya da İVT Lite ürününe izinli iletişim adresleri iletmelidir.

Mutabakat Servislerini Çalıştırın,
Mobildev İVT Lite, İYS Mutabakat Servisleri ile alınan her yeni izin ya da ret bildiriminin günlük olarak İYS ile mutabakatını sağlar. Bu yapılması zorunlu olan bir işlemdir.

Ret Bildirimlerini Toplayın,
Kişilerin SMS, e-posta ya da arama izinleri için yaptıkları ret bildirimleri aşağıdaki yollarla toplanarak İYS’ye aktarılabilir.

  • İnteraktif SMS Kısa Numara (özel ya da Mobildev paylaşımlı)
  • E-posta Link
  • Web Servisleri

Uçtan Uca İzin Yönetimi Yapın,
Mobildev İVT Lite ürünü ile, tüm izinli iletişim adresleri İYS’ye tek noktadan aktarılırken; kişilerin izinleri ve ret bildirimleri sorgulanabilir, verilerin Mobildev İVT, SMS Marketing Suite ve Mobildev iş ortaklarının ürünlerine çift yönlü aktarılması sağlanabilir. Böylece Hizmet Sağlayıcılar, kişilerle iletişimi kesintisiz devam ettirirken, kampanyalarını duyurabilir ve gelirini artırabilir.

Hemen Başlayınİlgili İçerik

Duyurular

Kapalı Portföye Sahip Saha Ekipleri İle İzin Yönetimi

Mobildev İzinli Veri Tabanı (İVT ) servisi kişileriniz ile temasta bulunduğunuz her noktada kesintisiz olarak; hem izinli veri tabanınızı güncel tutmanıza hem de genişletmenize imkan sağlamaktadır.

Sevcan Icoz Ekim 27

Hatırlatma Mesajlarının Önemi ve Etkisi

Kişilerin firmanızla oluşturdukları randevu saati, tarihi, konusu vb. hatırlanması gereken programları, ödeme tarihlerini, yenilenmesi gereken sözleşmelerini bunun gibi daha birçok önemli ama atlanabilen konuyu akıllarında tutmaları oldukça zordur.

Gozde Mermerci Ekim 22

Tacirlerin İYS’ye İzin Aktarımı

tacir olan alıcıların iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler, sesli arama, SMS, e-posta için önceden onay alınmasına gerek olmaz.

Gozde Mermerci Ekim 13

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

Yılın son çeyreğinde alışveriş yapan tüketicilerle ilgili 5 gerçek

Gozde Mermerci Ekim 8

Yeni Doküman Tespiti Modelimiz ile SIU2020 Konferansındayız!

Mobildev, Boğaziçi Üniversitesi danışmanlığında Datamin Kişisel Veri Keşif Aracı isimli yeni bir ürün geliştirdi.

Gozde Mermerci Ekim 6

Ticari İleti Şikayet Süreçlerinizde Mobildev Yanınızda

Elektronik ticari İletiler, iletişime geçilecek kişilere ancak önceden izinleri alınmak şartıyla gönderilebilir.

Gozde Mermerci Eylül 18

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.