Anket Servislerinde İYS Sebepli Değişiklik

Erkan Aytac
Mart 2, 2021
  • 326

4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Yönetmelikte kendilerine verilen sorumluluklarını yerine getirmek üzere GSM Operatörleri, SMS servislerinde değişikliğe gitti. Mobildev de yeni operatör servislerine uyum sağlayabilmek için SMS servislerini değiştirmek zorunda kaldı. (bknz; https://www.mobildev.com/blog-read.asp?id=501)

SMS servislerini kullanan Mobildev ürünlerinden biri olan Mobildev Anket ürünü de bu değişiklikten etkilendi. Buna göre Mobildev Anket ürünün hem ara yüzlerinde hem de API servislerinde aşağıdaki güncellemeler yapıldı.

Ara Yüz Güncellemeleri;

Mobildev Anket Ara Yüz Güncellemeleri

API Servislerinde Güncellemeler;

Mobildev Anket API Servislerinde Güncellemeler

Ayrıca bu iki yeni alan ile ilgili hata kodları eklendi.

Hata Kodu Http Yanıt Kodu Açıklama
1010 500 MessageType alanı boş veya geçersiz geçerli değerler, Bilgilendirme İçin : N, Kampanya İçin C
1011 500 Kampanya mesajları için RecpientType değeri hatalı, Bireysel İçin B, Tacir İçin T değeri girilmelidir.

Mobildev Anket API dokümanına linkten https://postman.mobildev.com/#f7018cda-2337-4a10-a46a-5e844bd04534 ulaşabilirsiniz.

Unutmayın!

  1. Mesaj Tipi Bilgilendirme seçildiğinde Mobildev ve operatörler izin/ret bildirimi kontrolü yapmazlar ve mesajınız iletişim izni olmayan kişilere de iletilir.
  2. Alıcı Tipi Tacir seçildiğinde operatörler, İYS üzerinde izin sorgusunu tacire ait olduğunu bildirdiğiniz iletişim adresleri üzerinde yapar.
  3. Anket Tamamlanma mesajları bilgilendirme mesajı olarak gönderilmektedir. Mesaj içeriklerinizi bu bilgiye göre düzenlemeniz önem arz etmektedir.


İlgili İçerik

Duyurular

İYS Üzerinde Operatör Kontrolü Başladı!

İleti Yönetim Sistemi üzerinde kişilerin geçmiş tarihli izin kontrolü yapmaları için verilen süre 15 Temmuz itibariyle doldu. Kişiler kontrollerini iys.org.tr ve e devlet üzerinde yapabildiler.

Gozde Mermerci Temmuz 19

Mesai Bilgilendirmesi

Kurban Bayramı sebebi ile, müşteri hizmetleri ekibimiz bayramın 1. ve 2. günü 20.07.2021 ve 21.07.2021 tarihlerinde 09:30 – 17:30 saatleri arasında sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

Gozde Mermerci Temmuz 17

16 Temmuz’a Çok Az Kaldı!

İYS’ye kaydolup, izinli iletişim adreslerinizi aktarmadıysanız, 16 Temmuz 2021’den sonra SMS gönderimi yapamayacaksınız.

Gozde Mermerci Temmuz 9

İYS ile Birlikte Yeni Döneme Hazırlık

Mobildev’i İYS iş ortağı olarak yetkilendiren firmaların, Mobildev İVT ve İVT Lite ürünleri aracılığıyla izinli iletişim adreslerinin İYS’ye aktarımı tamamlandı.

Gozde Mermerci Haziran 11

İYS Uyum Webinarları Tamamlandı

Katılımcılar, webinarların sağladığı faydaları ve memnuniyetlerini webinar sonrası anketlerimize katılıp yüksek puan vererek belirtti. Webinarlarımız bu ve farklı konularda devam edecektir.

Gozde Mermerci Haziran 1

Java Yazılım Uzmanı Arıyoruz

We are looking for Java Developers to join our developer team who will be able to work with an enthusiasm for implementing pioneering steps on the subject of marketing solutions.

Gozde Mermerci Mart 22

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.