Anket Servislerinde İYS Sebepli Değişiklik

Erkan Aytac
Mart 2, 2021
  • 492

4 Ocak 2020 tarihinde yayınlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Yönetmelikte kendilerine verilen sorumluluklarını yerine getirmek üzere GSM Operatörleri, SMS servislerinde değişikliğe gitti. Mobildev de yeni operatör servislerine uyum sağlayabilmek için SMS servislerini değiştirmek zorunda kaldı. (bknz; https://www.mobildev.com/blog-read.asp?id=501)

SMS servislerini kullanan Mobildev ürünlerinden biri olan Mobildev Anket ürünü de bu değişiklikten etkilendi. Buna göre Mobildev Anket ürünün hem ara yüzlerinde hem de API servislerinde aşağıdaki güncellemeler yapıldı.

Ara Yüz Güncellemeleri;

Mobildev Anket Ara Yüz Güncellemeleri

API Servislerinde Güncellemeler;

Mobildev Anket API Servislerinde Güncellemeler

Ayrıca bu iki yeni alan ile ilgili hata kodları eklendi.

Hata Kodu Http Yanıt Kodu Açıklama
1010 500 MessageType alanı boş veya geçersiz geçerli değerler, Bilgilendirme İçin : N, Kampanya İçin C
1011 500 Kampanya mesajları için RecpientType değeri hatalı, Bireysel İçin B, Tacir İçin T değeri girilmelidir.

Mobildev Anket API dokümanına linkten https://postman.mobildev.com/#f7018cda-2337-4a10-a46a-5e844bd04534 ulaşabilirsiniz.

Unutmayın!

  1. Mesaj Tipi Bilgilendirme seçildiğinde Mobildev ve operatörler izin/ret bildirimi kontrolü yapmazlar ve mesajınız iletişim izni olmayan kişilere de iletilir.
  2. Alıcı Tipi Tacir seçildiğinde operatörler, İYS üzerinde izin sorgusunu tacire ait olduğunu bildirdiğiniz iletişim adresleri üzerinde yapar.
  3. Anket Tamamlanma mesajları bilgilendirme mesajı olarak gönderilmektedir. Mesaj içeriklerinizi bu bilgiye göre düzenlemeniz önem arz etmektedir.


İlgili İçerik

Duyurular

Müşteri Sadakat Yönetiminin Faydaları

Mobildev İVT ile, mobil uygulama, mağaza, çağrı merkezi, satış sonrası servis noktaları gibi, farklı kanallardan topladığınız sadakat izinlerini, tek platform üzerinden yönetebilirsiniz. Müşteri sadakat yönetimi

Gozde Mermerci Ekim 21

Türk Telekom Planlı Çalışma

VIP/OTP SMS Planlı Çalışma

Erkan Aytac Ekim 19

İYS de Güncel Olduğunuza Emin Olun

İYS ye gönderilen veri akışınızı kontrol ederek, izin durumlarınızın güncel olduğundan emin olun.

Gozde Mermerci Ekim 18

Teknik Destek Uzmanı Arıyoruz

Mobildev, müşterilerinin satış ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik katma değerli servisler geliştiren, Türkiye’nin önde gelen Servis Sağlayıcı şirketleri ile işbirliği yaparak, portföyüne 18 yılda 23.000'den fazla kurumu katmış bir teknoloji şirketidir.

Gozde Mermerci Eylül 28

Turizm ve Seyahat Pazarlamacıları İçin; Toplu SMS Pazarlama İpuçları

Mobildev olarak, turizm ve seyahat sektöründeki firmaların, bugünün ve yarının ihtiyaçlarını karşıladığını müşterilerine duyurmasına yardımcı olacak 4 önemli konudan aşağıda bahsettik.

Gozde Mermerci Eylül 27

Toplu SMS Pazarlama Kampanyalarınızın Dönüşümünü Artırın!

Firmanızın kampanyalarını duyururken, gelir kaybı yaşamamak için kişilerden yeni aldığınız ticari elektronik ileti izinlerini 3 iş günü içinde ileti yönetim sistemi İYS ye mutlaka aktarmanız gerekiyor.

Gozde Mermerci Eylül 15

Bültene Üye Ol

İşinizi geliştirmenize katkı sağlayacak, başarılı örnekleri, sektörel gelişmeleri ve kampanyaları kaçırmayın.